Афера: Макронов телефон мета надзора из Марока?
- Телефон француског предсједника Емануела Макрона био је мета могућег надзора из Марока у оквиру шпијунске афере Пегаз, наводи се у данашњем чланку париског Монда.
Свијет 20.07.2021 | 21:15
У наводима истраге које је објавило 17 медијских организација предвођених непрофитном новинарском групом Забрањене приче са сједиштем у Паризу, каже се да је шпијунски софтвер, израђен и лиценциран на израелску компанију НСО, коришћен у покушајима и успјешно изведеним операцијама хаковања паметних телефона појединих новинара, владиних званичника и активиста за људска права, преноси Ројтерс.
Како наводи Гардијан, на списку личности чији су телефони хаковани налази се још 13 званичника и шефова држава и влада, међу којима су предсједник Европског савета Шарл МИшел, јужноафрички предсједник Цирил Рамафоса, Саад Харири, који је прошле недјеље поднио оставку на мјесто премијера Либана, Марокански краљ Мохаммед ВИ и премијер те земље Садедин Отмани, премијер Пакистана Имран Кан и генерални директор Свјетске здравствене организације Тедрос Адханом Гебрејесус.
То што се неки бројеви налазе на листи коју су одабрале владе које су клијенти израелске шпијунске компаније НСО Гроуп не значи да је личност била подвргнута покушају или успјешном хаковању.
НСО инсистира да база података "нема никаквог значаја за компанију. Компанија је саопштила да Макрон није био мета ниједног њиховог купца, што значи да компанија пориче да је изабран за надзор помоћу Пегаза, његовог шпијунског софтвера.
НСО указује на чињеницу да то што се неки број појавио на листи ни на који начин не имплицира да је тај број изабран за надзор помоћу Пегаза, али додаје да листа указује на појединце које су владини клијенти компаније идентификовали као особе од интереса, укључујући људе који су касније били мета надзора.
НСО захтијева од својих клијената да користе само његове моћне шпијунске алате за легитимне истраге тероризма или злочина.
Пројекат Пегаз није могао да испита мобилне телефоне лидера и дипломата, па стога није могао да потврди да ли је било покушаја инсталирања малвера на њихове телефоне.
Поред порицања да је Макрон био мета, портпарол групе НСО такође је рекао да краљ Мохаммед ВИ и Тедрос Гебрејесус "нису, нити су икада били циљеви или изабрани као циљеви купаца НСО групе".
(Тањуг)
Коментари / 1
Оставите коментарИнтелектуалац
20.07.2021 21:50Па додијало људима да буду колоније, хоце висе од тога XД
ОДГОВОРИТЕ