ЕУ усвојила: Од јула дигиталне ЦОВИД потврде

Европски парламент данас је одобрио уредбу о Дигиталној потврди ЕУ за Цовид-19, која ће омогућити сигурно и слободно путовање унутар ЕУ

Регион 09.06.2021 | 11:51
ЕУ усвојила: Од јула дигиталне ЦОВИД потврде

Тиме ће се поновно покренути туризам и економија, те држати вирус под контролом.

Потврда ће бити бесплатна, сигурна и доступна у дигиталном и принтаном формату. Потврда неће само назначити је ли особа вакцинисана, већ ће се користити и као доказ да је особа имала негативан тест или да се опоравила од Цовид-19.

Након одобрења Савјета, уредба ће ступити на снагу 1. јула и трајати 12 мјесеци, с могућношћу продужења, овисно о стању пандемије.

Дигитална потврда би требала олакшати слободно кретање и допринијети поступном укидању ограничења на координиран начин међу чланицама ЕУ.

Цертификат ће национална тијела издати бесплатно, а садржават ће QР код. Наведено је да дигитална потврда неће бити предуслов за слободно кретање и неће се сматрати путном исправом.

Додатна ограничења путовања само ако су оправдана

Током међуинституционалних преговора, европарламентарци су осигурали споразум да државе ЕУ неће моћи наметнути додатна ограничења путовања носиоцима дигиталног цертификата - попут карантина, самоизолације или тестирања - "осим ако су неопходни и пропорционални за заштиту јавног здравља".

Наглашено је да ће се морати узети у обзир научни докази, "укључујући епидемиолошке податке које је објавио Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ)", а о мјерама треба обавијестити остале државе чланице и Комисију, ако је могуће, 48 сати унапријед, а јавност треба обавијестити 24 сата унапријед.

Приступачно и доступно тестирање

Државе ЕУ потичу се да осигурају да тестирање на коронавирус буде приступачно и широко доступно. На захтјев парламента, Европска комисија је обећала осигурати 100 милиона еура у оквиру Инструмента за хитну подршку како би државе чланице могле купити тестове за издавање ЕУ дигиталних Цовид цертификата о тестирању.

Вакцине

Све земље ЕУ морају прихватити потврде о вакцинацији издане у другим државама чланицама за вакцине која је одобрила Европска агенција за лијекове (ЕМА). На државама чланицама је да одлуче хоће ли прихватити и цертификате за вакцине која су одобрена према националним поступцима одобрења или за вакцине које су на попису Свјетске здравствене организације (WХО) за хитну употребу.

(Клиx)

Коментари / 0

Оставите коментар