Како преживљавају грађани Републике Српске?
Просјечна плата у Републици Српској за фебруар ове године, покрива тек половину трошкова потрошачке корпе за четверочлану породицу. Исплаћене плате за овај мјесец, незнатно су мање у односу на просјечне плате након опорезивања (нето плате) исплаћене у јануару 2021. године.
Република Српска 25.03.2021 | 19:42
Истражили смо, на шта грађани навјише издвајају новац, и како се изборити са сталним поскупљењима основних животних намирница?
Просјечна плата након опорезивања у Републици Српској у фебуару ове године износила је 984 КМ.
Највећа плата исплаћена је у области финансија и осигурања 1.448 КМ, а најнижа у грађевинарству 702 КМ. Плату испод 800 марака, добили су између осталих, радници у хотелијерству, трговини, саобраћају, као и запослени у административним и услужним дјелатностима.
Нето плата од 984 КМ, покрива тек нешто више од половине потрошачке корпе, која је за грађане Републике Српске у фебруару износила 1.951 КМ. Више од половине тог износа, грађани су издвојили за храну и услуге становања. Најмање новца дато је за хигијену и образовање.
На основу свега наведеног, поставља се питање, како уопште преживјети мјесец дана?
Струка истиче да је до ових година, мањак прихода грађана у Републици Српској компензован новцем који су њихове породице слале из иностранства. Ипак, пандемија вируса корона утицала је и на то.
„Како су досад наши грађани преживљавали све ове године, тај однос од 50% просјечна плата отприлике у вриједности мјесечне потрошачке корпе, остаје питање и за социологе, економисте, да се види како се људи уопште сназале. Сигурно је помоћ из иностранства значајно доприносила. Са друге стране, има свако некога на селу, па су на тај начин, грађани компензовали и преживљавали све ове године.“, истиче Саша Грабовац из Удружења економиста „СWОТ“.
Издвајања за храну, алкохолна и безалкохолона пића, дуван, здравство и превоз у фебруару су били скупљи између 0,3-1,5%. Наставак поскупљења, неће моћи да се надокнади растом плата, упозоравају економисти.
„Ја мислим да је тај распон сада све већи и већи и да ћемо врло брзо доћи на ниво да ће само 45 % потреба које су дефинисане у потрошачкој корпи ћемо моћи финансирати из просјечне плате. А како ће то радити људи који уз то имају и кредите, вјероватно то само још они знају.“, наглашава економиста Зоран Павловић.
Колико је ситуација на терену забрињавајућа, и колико је сиромашних и гладних, доказ су гужве пред јавним кухињама, испред којих грађани свакодневно чекају за бесплатан оброк. Ако за тај оброк нису у могућности да издвоје неколико марака, како ће себи приуштити било шта из потрошачке корпе?!
БН ТВ
Коментари / 23
Оставите коментарXxоо
25.03.2021 19:09А ко то има плату 984 КМ. Дали сте ви нормални.
ОДГОВОРИТЕКалауз
25.03.2021 19:23Ја живим одлично, а нигдје не радим. Понекад хонорбрно одрадим трећу смјену.
Ре
25.03.2021 19:38Под бр1. Ова носи маску испод носа. Под бр2. Ама лазу све, Миле реко да је РС стабилна. То ви из цисте љубоморе сто се он вози у авиону и хеликоптеру лајете сад да се лосе зиви.
Ана
25.03.2021 19:53Добро ви и зивите како подрзавате бахату власт и мафијасе на власти гласате за њи ,то јест против себе,,
Ре
25.03.2021 20:05Имам ја у Интегралу, 600 на рачун и 700 у коверту, сад сам дошао до памети кад требам ићи у пензију.
НАРОДНА КУХЊА РАДИ
25.03.2021 22:07Градјани РС. имају све да купе у Трговацким центрима и бутицима не недостаје ниста, осим само пара. Бас нам је супер
Сељак
26.03.2021 14:34Скоро годину дана не могу наћи 2 радника за свињац. Нудим плату од 1000 КМ, бесплатан смјештај и храну. Нико ни да чује. Господо, само изволите и чекајте у реду за порцију црљивог купуса! Таквима не бих дао ни за лијек!
За Сељак
26.03.2021 19:58Изгледа ти је суђено да будеш сам свој мајстор.
Деко
25.03.2021 19:10Преживљавамо сасвим солидно са празним џеповима у РС.
ОДГОВОРИТЕМисо
25.03.2021 19:39Како презивљавамо то зна ова породица са девет цланова сто су им искљуцили струју а та иста багра сто искљуцује биједи струју своје нераднике је наградила отпремнинама цак и 50000 км су поједини добили.
Реално
25.03.2021 20:03Срварно забрињавајуце незнам откуд толика возила да се возе нико бусом неце да иде мобилних телефона на изобиље итд. а народ нема глада ДА МИ ТО НЕКО ПОЈАСНИ ЈЕЛ ТО КОД НАС ИЛ ЈА СЛАБО ВОДИМ ИЛА САЊАМ!
Саса 54
25.03.2021 19:25Па људи цитав зивот цутимо. Наса дјеца незаинтересована, ми их хранимо, облацимо. Опозиција из удобних фотеља ниста не ради. Ову власт смо ми довели. Борци купљени за 20 марака, јавни сектор ухљебљен. Е зато боље сутра це бити кад на врби роди гроздје
ОДГОВОРИТЕЗар смо глупи
25.03.2021 23:15Управо тако. Зар се мозе неко продати за 20 или 50 КМ? Зар мозе бити толико јадан?
Еским
25.03.2021 19:50Градјани добро зиве да им је лосе изасли би на улицу протестовати.
ОДГОВОРИТЕИстина
25.03.2021 19:52Све што каже Вучић!
ОДГОВОРИТЕСтанисављевиц
25.03.2021 20:11Игорциц Додиг дневно има 78.000км званицно примања таман толико да он и Тамара могу да презиве......а ви маске,дистанца локдаун гањајте вакцине и то....
ОДГОВОРИТЕКрис
25.03.2021 21:17Ако мисли српски народ у рс да ојаца стандард живота ,нека изнесу све иконе из кућа и поннуди их оном брунди иконашу на откуп.
ОДГОВОРИТЕД
26.03.2021 02:31Сви знају да се прима најнижа преко банке, а остатак цркавице у коверти. И то знају и инспектори, и власт, и синдикат. Радник не смије да пријави јер је ово држава без закона. Кад би пријавио први инспектор гледа да јави газди и наплати, а јадни радник остане без посла. Анонимно у овој држави не постоји. И зашто пријављивати.Има ко је плаћен за тај посао.
ОДГОВОРИТЕНАТОД
26.03.2021 07:44Добро живи, да је супротно до сада би узео колац па ба улицу у протрсте.Овако тражили сте гледајте,хоћу рећи гладујте.
Децко
26.03.2021 08:26Ја као градјанин Р. Српске одлицно презивљавам... Далеко од ние?
ОДГОВОРИТЕА
26.03.2021 10:12У овом тексту је једино тачно да само ми знамо како преживљавамо. Све остало је глупа теорија стручњака.
ОДГОВОРИТЕТито
26.03.2021 14:22Зиве веома добро. Никад им није било боље. Коме се не свидја нека иде.
ОДГОВОРИТЕГалеб
27.03.2021 03:40Том народу нетреба дати ниста док комплетно небуде гладан и да расуди Стаје добро и зло када буде разумео ста то двоје знаци или це дици револуцију или це гладовати и зивети вјецно у биједи
ОДГОВОРИТЕ