Кина објавила Извештај о кршењу људских права у САД

Канцеларија за информисање при Државном савету Кине објавила је данас „Извештај о кршењу људских права у САД за 2020. годину“ у ком је изнела податке о лошем стање људских прва у тој земљи.

Република Српска 24.03.2021 | 14:05
Кина објавила Извештај о кршењу људских права у САД

- Прошлу годину широм света је обележило ширење епидемије ковида-19, која је представљала велику претњу животима људи. У извештају се наводи да је неодговорно понашање америчке администрације довела до тога да је епидемија у тој земљи потпуно ван контроле.

Број становника САД-а чини мање од 5 одсто светске популације, али према подацима прикупљеним до краја фебруара, број потврђених случајева ковида -19 у тој земљи премашио је једну четвртину укупног броја случајева оболелих широм планете, а број смртних случајева чини око 20 одсто од укупног броја смртних случајева у свету.

Корона вирус однео је више од 500.000 живота у САД-у, истиче се у извештају.

Поремећај америчког демократског система проузроковао је политички хаос, који је довео до веће поделе америчког друштва. Жеље грађана су стављене иза политике засноване на новцу, а избор је постао “монодрама” богаташке класе, док је индекс поверења становника у америчко демократско уређење пао на најнижи ниво у последњих 20 година, наводи се у извештају.

У документу се наводи и да се етничке групе у САД дугорочно налазе на мети дискриминације, као и да живе у тешким животним условима. Једну трећину малолетних људи у САД чине Американци неевропског порекла, док с друге стране чине чак две трећине малолетних особа у затворима.

Стопа заражених корона вирусом код Афроамериканаца је три пута већа у односу на стопу заражених код Американаца европског порекла, док је стопа смртности два пута већа.

Око једне четвртине младих Американаца азијског порекла жртве су тзв. расног насиља.

У извештају је наглашено да је јаз између богатих и сиромашних у САД убрзано повећан. Лоша ситуација због епидемије је довела до масовних губитака послова. Десетине милиона људи изгубиле су здравствено осигурање, а рањиве групе људи су постале највеће жртве политике пасивног реаговања Владе САД-а на епидемију.

У моменту када је била неопходна солидарност у глобалној борби против ковида-19, САД су тврдоглаво инсистирале на политици “Америка на првом месту” и промовисале изолационизам и унилатерализам, те уводиле санкције као честу меру, а у више наврата су претиле међународним организацијама, хладнокрвно третирале оне који су од њих тражили азил и тиме су постале највећи проблем за глобални мир и стабилност, наводи се у извештају.

(БН)