Повлашћени третман: Ко је посјећивао Елеза у затвору?

Дарко Елез (40), вођа једне од регионалних криминалних група, прије изручења Сарајеву, испитан је поново у просторијама екстрадиционог притвора. Своје одговоре и сазнања о одређеним кривичним делима почињеним у Србији потврдио је и на полиграфу. Нека од њих тичу се сарадње са екипом Вељка Беливука, али и ликвидацијама почињеним у Србији.

Србија 05.03.2021 | 08:37
Повлашћени третман: Ко је посјећивао Елеза у затвору?

У овом тренутку истрагу, међутим, која се води у нашој земљи, највише интересују злочини који су довођени у везу са Елезом, али и заштити коју је уживао не само док је издржавао казну у Сремској Митровици, већ и касније, по изласку са робије.

- Елез је уживао готово повлашћени третман у затвору - наводи наш саговорник из истраге.

- Осуђен је на девет година робије за удруживање ради вршења кривичних дијела и трговине наркотицима. Из затвора је изашао послије осам година, а претходно је неколико година провео у отвореном одељењу. Неки од затворских стражара су посвједочили да је од 2017. године имао веома занимљиве посјете. О томе ће тек бити говора.

Повезаност Елеза и Беливука, као и њихово дјеловање под окриљем "кавачког клана", посебно једног од наводних вођа Радоја Звицера, предмет је даље истраге. У фокусу су и њихови заштитници у редовима српске полиције, али и међу државним функционерима.

Нова хапшења и привођења очекују се наредних дана, а о свим сазнањима безбједносних служби биће речи и на сједници Савета за националну безбједност, која је заказана за суботу по подне.

- Нико није слутио до каквих ће се све сазнања доћи - истиче наш извор. - Елез и Беливук су били средство у рукама мањег броја моћника, који су се крили иза својих функција и положаја, од МУП Србије, преко партија и државних фирми, до спортских организација.

Предистрага, која је започела у Управи Царине, на површину је избацила све малверзације и криминал у овој државној фирми, у који су били уплетени и неки од функционера београдског одбора СНС.

Наредних дана о томе ће бити испитани и бивши директор УЦ Милан Томић, потом некадашњи начелник Одељења за спречавање кријумчарења Немања Мањак, али и блиски сарадници Дејана Стојановића Кеке, који су, у међувремену, захваљујући директору ФСС Славиши Кокези, постали сувласници царинских терминала и складишта. Ријеч је о Александру Нешовићу Баји, али се испитује и улога Александра Дабића Дабе.

- Било је ту малверзација са разном робом, али ће јавност остати запрепашћена када се отвори афера са нафтом и нафтним дериватима - наглашава наш саговорник. - У интересу истраге о томе се сада мало говори, али полиција и тужилаштво раде свој посао.

Одређена група људи се за кратко вријеме енормно обогатила, а онда су помислили да могу да управљају и државом. Иницирали су и лансирали разне афере уплићући породицу предсједника Србије Александра Вучића, како би му ослабили политичку моћ. Онда су, према сазнањима обавјештајних служби, почели да кују планове и да га физички уклоне.

О томе је у више наврата испитивана и Дијана Хркаловић, бивша државна секретарка МУП Србије. Први пут је саслушавана у просторијама Сектора унутрашње контроле, када је и одбила да иде на полиграф. Тема је била незаконито прислушкивање предсједника Србије и чланова његове породице.

Други пут, прије неколико дана, доведена је у Службу за борбу против организованог криминала (СБПОК), гдје је, поред осталог, саслушавана и о угрожавању безбједности предсједника Александра Вучића. И овога пута јој је понуђено да иде на полиграф, али се извукла уз констатацију да је попила лијекове.

Питања о угрожавању предсједника Вучића одбио је и Кокеза, као и могућност да одбрану изнесе на полиграфу.

Најављено рочиште Дарку Елезу, који је у сриједу из Србије изручен Босни и Херцеговини, која га терети за више кривичних дијла, у четвртак, ипак, није одржано. Он је пред Судом БиХ требало да се изјасни о кривици.

Сарајевски адвокат, Душан Томић, који је посејтио Елеза убрзо пошто је стигао у притворску јединицу Суда БиХ, каже да се његов клијент, "послије изручења осјећа превареним, јер се инсистира да му се суди и за предмет 'Лутка', иако он није испоручен БиХ за тај предмет". Адвокат је навео и да више неће бити Елезов бранилац, јер није успио да одржи обећање које му је дао, а то је да му неће бити суђено за предмет "Лутка", јер то, како каже, није могуће по основу споразума БиХ и Србије од 2015. године.

Елез му је, каже Томић, рекао да је, аутоматски, одлучио да се брани ћутањем, па "они који га оптужују нека то и доказују".

- Када сам надлежнима у Сарајеву предочио да није у реду то што су одмах одлучили да Елезу суде за "Лутку", речено ми је, на моје велико изненађење, "нека нас Србија због тога тужи"! Пошто нисам учествовао у суђењима у предмету "Лутка", Елеза ће бранити други адвокат, који је био ангажован у том "суђењу столећа" - каже Томић за "Новости".

(Новости)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

МИЛОШ

05.03.2021 07:47

А када ће ''заслужни грађани'' у Републици Српској бити похапшени? Ако уопште има ко да их похапси.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Предатор

05.03.2021 08:05

Па посецивали га они за које је прао паре и финасирао кампање итд...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

05.03.2021 09:12

Само све разоткрити и све испитати до краја а поцинитеље казнити,има ту целни људи колико хоцес.

Name

Раде

05.03.2021 08:12

Елез ће вероватно ићи на то да добије статус сарадника како би добио минималну могућу казну или избегао затвор.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Гојко

05.03.2021 09:14

Какав је код нас закон изгледа да од свега тога нема ниста појео вук магарца.таква дјела и убијства одрадити а не добити настрозију казну то се мозе десити само у насој дрзави и у насем судству.

Name

Ре Раде

05.03.2021 09:31

Ај бјежи!

Name

крле

05.03.2021 10:23

Гојко,правац у сколу..

Name

Контра обавјештајац

05.03.2021 08:23

Онај ко улази у такве послове мора имати и доказе о газди , јер кад дође до пуцања пуца по најслабиој карици да би се газда извукао, ја мислим да је у овом случају то то.

ОДГОВОРИТЕ