СПЦ сутра бира патријарха: Ево ко испуњава услове

Изборни сабор Српске православне цркве на коме би требало да се изабере нови патријарх почеће сутра, а према Уставу СПЦ, од 47 активних и умировљених владика, који ће гласати, њих 31 испуњава услов да заузме место поглавара јер имају више од пет година епархијске службе.

Србија 17.02.2021 | 12:27
СПЦ сутра бира патријарха: Ево ко испуњава услове

Иако ће имати право гласа, њих 12, од којих су тројица из Православне охридске архиепискпије, не ипуњавају ово начело и неће моћи да буду у конкуренцији за место 46. поглавара СПЦ, које је упражњено нако смрти патријарха Иринеја.

Треба да се зна да ће у избору патријарха, поред 43 епископа и митрополита који су активни, учествовати и они који су имировљени, па ће тако у крипти Храма Светог Саве, где ће се одржати Сабор, право гласа имати укупно 47 црквених великодостојника. Да би одлуке биле валидне на Изборном сабору морају да учествују две трећине чланова.

Иако је место избора новог патријарха СПЦ промењено, односно неће бити у патријаршијској сали, начин устоличења је остало исти јер ће се нови поглавар трећи пут добити апостолским жребом. Први у духу те апостолске традиције 1990. година изабран је тадашњи епископ рашко-призренски Павле, а 2010. и његов наследник Иринеј.
 
Овај изборни систем подразумева да поред гласова владика, један од тројице кандидата који добије натполовичну већину Сабора треба да има и срећу, јер коверат са његовим именом са Јеванђеља мора да извуче изабрани монах.
 
Према сазнањима, то ће на овом Иборном сабору бити отац Матеј из манастира Сисојевац.

- Рећ је о једном од најугледијих монаха СПЦ. Он ће бити задужен да, по традицији, између три коверте кандидата са највише гласова извуче име новог патријарха. Отац Матеј се сматра једним од највећих духовника у Спрској цркви и истинским Божијим човеком, који је цео свој живот предао Јеванђељу и зато је њему у руке и предат избор новог поглавара - кажу у СПЦ.

Али, пре него што до тога дође, морају да се испоштују бројне процедуре.

На почетку Сабора епископи се заклињу да ће водити рачуна о добру и интересу Цркве, отаџбине и народа и да ће гласати за најољег. Избор патријархза се спроводи тако што се током првог круга гласања учесници Сабора изјашњавају о три епископска кандидата, трајним гласањем. Уколико се после првог круга појави име с натполовичном већином гласова, онда се у другом кругу гласања владике опредељују за остала два кандидата.

Натполовичном већином мора да буде изабрано име другог кандидата. Након тога се улази у завршницу, односно и трећи владика мора да добије 24 гласа како би ушао у траку за патријаршијски трон. Кругови гласања се могу и понављати, све до момента док се не добију имена три обавезна кандидата.

После молитве призива Светог духа монах Матеј ће извући једну од коверата, коју предаје председавајућем Сабора. Архијереј који је до тог тренутка водио Сабор је управо онај који добија част и обавезу да саопшти осталим епископима име новог патријарха. Он отвара и друге две коверте како би се сви учесници Сабора уверили да су избори били регуларни. Након тога се проглашава избор новог поглавара СПЦ.

Митрополит дабробосански и чувар патријаршијског трона СПЦ Хризостом каже да ће се и устоличење 46. патријарха обавити у Пећкој патријаршији.

- Устоличење ће уследити и у Пећкој патријаршији, а Синод ће одлучити када - можда у септембру, октобру - наводи митрополит.

Треба да се зна да се пракса избора поглавара путем апостолског жреба у овом тренутку не примењује нигде у православном сеут. Ни у СПЦ није била присутна све до 1990. године, када је први у духу те апостолске традиције изабран патријарх Павле, заменивши на трону оболелог поглавара Германа, у чијем је мандату и дефинисан овај систем.

Мада је ретка, та пракса је легитимна и проистиче из новозаветног избора апостола Матеја, који је жребом изабран после Јудиног издајства и зато је и уведена у Устав СПЦ. То се десило маја 1967. године на редовном заседању сабора, када је уместо гласања уведен апостолски жреб. Претпоставке су да је то тада урађено како би се онемогућио утицај политике на избор верског поглавара, која је била доминантна у ауторитарном друштву какво је било југословенско време комунизма.

Ипак, и након пада комунизма, жреб је задржан па је и 2010. године тако изабран и патријарх Иринеј, чије је име са још двојицом владника било у затвореној коверти, положеној на Јеванђељу. 

Додуше, Сабор је принцип апостолског жреба 2000. године променио и одлучио да се поглавар опет бира гласањем, међутим, пет година касније, та одлука је повучена. Мотиви тог повлаења били су у томе што се и тада сматрало да је утицај политике на дешавања у Цркви и даље присутан.

Иначе, поред СПЦ, у 20. веку је још само Руска православна црква 1918. изабрала апостолским жреом за свог патријарха епископа Тихона Белвина.

(Курир)

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Дзони

17.02.2021 11:37

И миле додиг је се кандидово па ста буде

ОДГОВОРИТЕ
Name

XxxА

17.02.2021 13:12

А сто неби био Додиг кад вец има икону.

Name

Градја

17.02.2021 17:08

Хахаха браво за коментар. Био би он врло радо. Нема везе сто је атеиста. Надамо се да це нови патријарх показати Додику гдје му је мјесто.

Name

Соколац

17.02.2021 19:04

Мислим да са тим глупим коментаром осим сто показујес да ниси писмен ниси ни занимљив

Name

Им

17.02.2021 11:51

Јефрем бањалуцки или Митрополит Порфирије!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мр

17.02.2021 13:26

Је ли то Јефрем, онај коме сметају вјерници сто пале свеце у порти за убијеног Давида, па трази од полиције да их истјера из порте?!

Name

Добој

17.02.2021 14:34

Бице да је тај, последње му било зло које је уцинио!

Name

Дзоо

17.02.2021 11:54

А циркусаната Сотона да их види поједине побегла би,.

ОДГОВОРИТЕ
Name

17.02.2021 14:04

Сто увек вредјас,пусти нас у РСу и Србији,ста тебе брига избор Патријарха,бн боље на ову тему забранити коментаре,

Name

Вуциц

17.02.2021 12:09

Милокрад бр.1

ОДГОВОРИТЕ
Name

Манчиц Сузи

17.02.2021 12:13

Па то ко лото...сто једноставно кад мозе компликовано...код нас срба..гдје заврсава логика ту поциње избор патријарха...хехе..извлаце коверте..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Скептик

17.02.2021 13:03

Одмах послије смрти Иринеја, шпекулисало се да је главни (Вучићев) кандидат за партријарха Порфирије Перић.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Апостолски жријеб

17.02.2021 21:46

Хоће ли Отац Матеј имати посматраче?

Name

Ево како

17.02.2021 13:04

Боље би било да се угледају на ватиканску конклаву, да се бира вдок се не изабере, него на ово извлачење из шешира. Чиста коцка, срећа или несрећа. Као Бинго или некада Лото. Могли би онда да ангажују оцвалу Сузану да им она извлачи као некада лото из бубња.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Владике

17.02.2021 13:41

Да ли се могу кандидовати и владике које преко свог утицаја запошљавају жене и дјецу свештеника??? Док се запошљавају политички подобни и попадије и дјеца попова поштен народ мора да иде на Запад да прехрани породицу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Постено

17.02.2021 15:40

Која је улога ових милионера у нашим животима? Која је наша улога у животима ових милионера? Колико је свештеника страдало у ратовима? Колико уплаћују пореза? Колико узимају од наших пореза? Зашто ми плаћамо њихове трошкове живота и смрти? Бог нека им плати и наплати!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зоки

17.02.2021 16:08

Јел то онај Једрење што вози скупоцијена аута и прави зграде у БЛ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

да

17.02.2021 16:34

Да се бира у српској, додо би био патријарх, сад гура јефрема и григорија, једног протјерали из требиња, другом смета што вјерници пале свеће покојном давиду у храму христа ко да је његова имовина, одродили се о+и од народа и од бога

ОДГОВОРИТЕ
Name

Перо

17.02.2021 17:23

И ко испуњава услове? Списак...?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нострадамус

17.02.2021 20:54

Насој Цркви треба не само нови Патријарх него и велика реформа.Мора СПЦ да се окрене народу и да стане уз своје вјернике да га стити.Не као до сада да гледају само власт док народ пропада.