Ванредне мјере у неколико градова и општина у Србији

У Србији је крајем јуна поново дошло до повећања броја заражених коронавирусом. Због већег броја заражених у појединим местима проглашена је ванредна ситуација

Србија 03.07.2020 | 18:54
Ванредне мјере у неколико градова и општина у Србији

Неки градови су за сада само појачали мере које се односе на обавезно ношење маски и ограничен број људи у затвореном простору.

Ванредну ситуацију најпре су прогласили Нови Пазар , 25. јуна, а онда и Крагујевац, два дана касније.

Ванредна ситуација значи поштовање прописаних мера, које су, између осталих, ограничење рада одређених објеката, као и мера да се у затвореном простору може окупити највише пет људи.

На сајту Града Крагујевца је објављено да је за непоштовање ограничења радног времена предвиђена казна од 60.000 динара за привредна друштва, 10.000 за одговорно лице у привредном друштву и 30.000 динара за предузетнике.

У понедељак је ванредна ситуација због ширења коронавируса проглашена и у Врању.

У четвртак је, на препоруку Штаба за ванредне ситуације са ванредне телефонске седнице, председник општине Ивањица донео одлуку о проглашењу ванредне ситуације за целу територију општине.

Након што се говорило и о могућем затварању главног града, ванредна ситуација званично је проглашена у петак и у Београду. Претходно су већ наведене мере које ће важити две недеље - обавезно ношење маски у затвореном простору, држање дистанце, као и забрана рада угоститељских објеката од 23 часа до 6 часова ујутру. Непоштовање мера ће бити новчано санкционисано.

Још два града су у петак прогласила ванредну ситуацију - Шабац и Чачак.

Градоначелник Шапца објавио је да је проглашена ванредна ситуација у том граду те предложио мере којих би требало да се придржавају грађани, које подразумевају ограничено радно време угоститељских објеката и ношење маски.

Након проглашене ванредне ситуације у Чачку, донете су и одлуке о забрани јавног окупљања, организовању свих славља, рада базена и купалишта, док је рад угоститељских објеката скраћен од седам до 20 часова, а ношење маски и рукавица је обавезно.

У неким градовима само су пооштрене мере превенције, без проглашења ванредне ситуације.

Обавезно је ношење маски у јавном превозу и на јавним местима у Новом Саду и Зрењанину.

У Панчеву је донета одлука да се ограничи рад угоститељских објеката. Рад угоститељских објеката је дозвољен од 06.00 до 23.00 часа, уз обавезно поштовање заштитних мера и социјалне дистанце.

Стручњаци Завода за јавно здравље у Пироту препоручили су отказивање већих прослава и окупљања у затвореном простору због епидемилошке ситуације. "Очекује се повећање броја оболелих. Строгом применом свих мера од стране сваког појединаца сузбићемо ширење вируса на локалном нивоу", казали су стручњаци.

(Б92)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Лажете!

03.07.2020 17:20

НАЈгоре је на Санџаку! Далеко горе од Србије.

ОДГОВОРИТЕ