Да сам се питао, не бих правио државу са ЦГ

Србија је заинтересована само за мир и никаква хегемонија над Црном Гором је не интересује, поручио је министар спољних послова Ивица Дачић одбацујући оптужбе црногорског Министарства спољних послова да се Србија мијеша у унутрашње ствари те земље.

Србија 17.05.2020 | 19:01
Да сам се питао, не бих правио државу са ЦГ

"Велика је лаж да се Србија мијеша у унутрашње ствари Црне Горе, напротив, Србија се стално јавно залаже за дијалог, мир и стабилност у Црној Гори, забринута за положај српског народа и СПЦ у Црној Гори, што је наше легитимно право по свим међународним конвенцијама", рекао је Дачић у изјави за Тањуг. 

Он је навео да поводом "бестијалних" напада на Србију и њега лично од стране црногорског Министарства спољних послова, жели јасно да поручи: "Бестидно је и бесплодно плашење црногорског народа српским хегемонизмом”.

Дачић указује и да ово није изговорио он, већ председник Мило Ђукановић, 1989-е године када је долазио на власт.

Црногорско Министарство спољних послова осудило је синоћ као мијешање у унутрашње ствари Црне Горе изјаву Дачића, који је поводом дешавања у Црној Гори рекао да долазе у ситуацију да малтене почиње братоубилачки рат између Срба и Црногораца.

Из црногорског Министарства кажу "да је упркос континуираним вербалним нападима на Црну Гору из Србије, здравље грађана апсолутни приоритет државе Црне Горе".

Дачића оптужују и да користи реторику "Милошевићевог портпарола из деведесетих", и да се "неодговорно, грубо и опасно умешао у унутрашња питања Црне Горе".

Подсјећају и "друге органе Републике Србије" да треба једном за свагда да имају на уму да је Црна Гора, након скоро читавог једног вијека, пуно одрицања и тешких политичких борби, успјела да поврати своју независност и да никоме више неће допустити "неку нову Подгоричку скупштину".

Дачић је подсјетио да Срба у Црној Гори има више од 28 одсто и да је више од 70 одсто православних хришћана.

"Уосталом, то је у случају Србије један од услова и за улазак у ЕУ, па тако Хрватска, на примјер, стално поставља питање, чак и ултимативно, положаја Хрвата у Србији, којих има 0,8 одсто", напомиње министар.

Он пита како то није мијешање у унутрашње ствари Србије, а кад Србија постави питање положаја Срба у Црној Гори, "онда је то како кажу брутално мешање".

Дачић истиче да је Србија изразила забринутост за ситуацију у Црној Гори насталој послије усвајања Закона о слободи вјероисповијести, који је донијет супротно препорукама Венецијанске комисије, најавама отимања имовине СПЦ и хапшењем владике Јоаникија и других свештеника.

"Сматрамо да се само дијалогом отворена питања морају рјешавати, све друго може само изазивати по први пут у историји сукобе између братског црногорског и српског народа", поручује Дачић.

Он пита и ако су им сви грађани равноправни, како то да иако Срба има више од 28 одсто нема готово ниједног Србина у органима власти, за разлику од Србије где су руководеће структуре препуне људима поријеклом из Црне Горе.

"И на крају, безобразно је да Србију Црна Гора оптужује за мешање у унутрашње ствари а Црна Гора се брутално умешала у унутрашње ствари Србије и нарушила њен територијални интегритет признајући Косово, гласајући у УНЕСЦО да Пећка Патријаршија и Дечани постану косовска културна баштина", указује министар.

Пита и шта би на то рекао краљ Никола који је 1913-е године на Цетињу рекао да су се храбре војске две српске краљевине братским загрљајем на Пљевљима, код Сјенице и на Ђаковици, објавиле цијелом свијету да је српство на југоисточном Балкану ослобођено.

Поручио је црногорским властима да ће лако они са њим, јер је Србин из јужне Србије и да се питао никад са њима не би ни правио заједничку државу, али питао се, каже, унук краља Николе, рођен на Цетињу, полу-црногорац, Александар Карађорђевиц́.

"Лако ћете ви са мном, гледајте шта ћете са својим народом, својим грађанима и својом црквом. Србија је заинтересована само за мир, никаква хегемонија над вама нас не интересује, али дошао је крај и ваше хегемоније у Београду", поручио је Дачић.  

(Тањуг)

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Ацо

17.05.2020 17:44

Е посто се ти ниста не питас ,онда је боље да цутис и онако ниста паметно не казес .

ОДГОВОРИТЕ
Name

НАТО

17.05.2020 17:47

Закаснио си црногорци су се први изјаснили и њиховим осамостаљењем донијели самосталност Србији.....

ОДГОВОРИТЕ
Name

јест боље

18.05.2020 11:27

И да дациц остане овако заувек спавати тако це и црна гора бити мирнија.

Name

ботицели

17.05.2020 17:48

Не интересује вас Дацицу Црна Гора вас интересује српско море у Црној Гори.Дрзава која нема излаз на море није никоме стратески интересантна.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДМ

17.05.2020 18:20

Не могу да схватим политицаре на Балкану.Сваки избори у свим балканским дрзавама лице као јаје јајету.Увјек им криве сусједне дрзаве,форсира се национализам,они се не мјесају у унутрасње ствари других дрзава,мјесање страних амбасадора...,а народ ко хипнотизиран гласа за исте, а стандард све лосији, млади одосе Хоцемо ли икад реци доста.Богами изгледа нецемо због 100 еура.Продајемо се јефтино, а велике посљедице трпимо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ана

17.05.2020 19:01

Бас га тудје море интересује. Све је рекао како и треба. Али црногорци претјерују .

Name

Данијела

17.05.2020 18:51

Никако да се помиримо с цињеницом да је Црна Гора независна дрзава и да су своје питање рјесили 2006. Умјесто да гледамо своја посла и рјесавамо своје сопствене проблеме ,ми се крвимо и мрзимо са својом православном брацом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Влад Тепеш

17.05.2020 19:18

Не знам ко коме хоће цркву да укине.

Name

ре Влад

17.05.2020 21:36

Црква?! кога нормалног брига за црквом и поповима? Само паре лупају а каква корист од њих? тотална мрака.

Name

П

18.05.2020 05:36

А што црква у Црној Гори не плати порез који је дужна? Преко милион евра.

Name

Рр

17.05.2020 19:12

А ти брате није те уопсте лепо видети

ОДГОВОРИТЕ