Поред све више заражених, заштитне маске добродошле
Иако су љекари и епидемиолози након појаве првих случајева корона вируса сугерисали да заштитне маске требају носити само заражене особе и здравствени радници, стручњаци широм свијета сада потичу људе да ипак носе маске јер је пандемија Цовида-19 узела великог маха широм свијета.
Свијет 23.03.2020 | 07:39
Наиме, како се све већи број потврђених случајева корона вируса појављује код људи који нису имали никаквих симптома на болест Цовид-19, питање је колико се заражених особа креће улицама или продавницама не знајући да су преносници заразе.
Традиционалне хируршке маске могу спријечити болесне људе да шире вирус, док су љекарима који лијече заражене пацијенте потребне посебне Н-95 маске које могу филтрирати вирус.
Међутим, како људима постаје јасније да и људи који се чине потпуно здравима могу преносити вирус који у многоме штети угроженим категоријама становништва, све је већа потражња за маскама и рукавицама.
Говорећи на брифингу у Бијелој кући са предсједником Доналдом Трумпом, амерички потпредсједник Мике Пенце рекао је да је савезна влада наредила производњу стотина милиона маски Н-95 које могу заштитити медицинске раднике од вируса. Међу компанијама које ће производити ове маске је и текстилна компанија Ханес.
Матт Халл, потпарол Ханеса, истакао је да они неће правити најтраженије маске Н-95, али ће правити маске које ће ефикасно спречавати ширење било каквих клица приликом кихања и кашља.
Из Свјетске здравствене организације препоручују ношење маски свима који су склони кихању или их мучи кашаљ. Поред тога, подсјећају како су маске учинковите само ако се користе у комбинацији са честим чишћењем руку средствима на бази алкохола или комбинацијом сапуна и воде.
(Клиx)
Коментари / 0
Оставите коментар