"Када и како до краја епидемије и повратка у нормалу?"

Свијет се затвара, мјеста некада позната по градској вреви, постала су "градови духова", пише ББЦ и наводи да се из тог хаоса може изаћи на три начина: вакцинацијом, развојем колективног имунитета и промјеном понашања и друштва.

Свијет 20.03.2020 | 22:43
"Када и како до краја епидемије и повратка у нормалу?"

У градовима широм свијета на снази су огромне рестрикције, од блокада и затварања школа до ограничења кретања и забрана масовних окупљања, што ББЦ види као незабиљежен примјер глобалног одговора на пандемију, те поставља питање када ће се она завршити и када ће људи моћи да наставе са својим животима.

Британски премијер Борис Џонсон рекао је да вјерује да Британија може да "преокрене борбу" против епидемије у наредних 12 недјеља и побиједи корона вирус, али ББЦ оцјењује да чак и ако број случајева почне да опада у наредна три мјесеца, "и даље је далеко од краја".

Тренутна стратегија затварања великих дијелова друштава није дугорочно одржива, социјална и економска штета би била "катастрофална", напомиње британски јавни сервис и наводи да је земљама потребна "стратегија излаза", односно начин да укину рестрикције и врате живот у нормалну.

Али, како додаје, корона вирус неће нестати.

У том контексту, ББЦ указује да постоје три начина за излазак из овог хаоса, а то су вакцинација, довољан број људи који ће развити имунитет кроз инфекцију и трајна промјена понашања и друштва.

Када је ријеч о вакцинацији, ББЦ наводи да би вакцина требало да људима да имунитет како се не би заразили, уколико буду изложени вирусу.

Уколико довољан број људи, односно око 60 одсто популације, стекне имунитет, вирус не може да изазове епидемију, што је концепт познат као "имунитет стада".

Ове недјеље је, први пут, једној особи дата експериментала вакцина у САД, након што је истраживачима омогућено да прескоче уобичајено правила, односно спроведу прво тестирање на животињама.

ББЦ наводи да се истраживање вакцине спроводи брзином без преседана, али указује да не постоје гаранције да ће бити успјешно и да ће захтијевати имунизацију на глобалном нивоу.

У најбољем случају, како наводи, од вакцине нас дијели између 12 и 18 мјесеци, ако све протекне глатко.

То је дуг период за чекање у тренутку када се људи широм свијета суочавају с друштвеним рестрикцијама"без преседана" у периоду мира.

Када је ријеч о стицању природног имунитета, ББЦ наводи да је краткорочни план Велике Британије да смањи број случајева што је више могуће како болнице не би биле преоптерећене, јер мањи број кревета на интензивној њези значи већи број жртава.

Када би се, указује ББЦ, смањио број случајева, то би могло да доведе до укидања одређених мјера, докле год број случајева не порасте и не дође до потребе за другим кругом рестрикција.

Када би то могло да се догоди је неизвјесно, истиче ББЦ и додаје да би таква ситуација могла да, ненамјерно, доведе до развоја "имунитета стада" како буде растао број заражених.

Међутим, за развој "имунитета стада" можда би требало да прође и неколико година, рекао је професор Нил Фергусон са Империјал колеџа у Лондону.

"Тако да, на крају, ако бисмо наставили са овим двије и више година, можда би напослијетку значајан дио земље био заражен да дође до одређеног степена заштите заједнице", рекао је професор Фергусон.

Трећи начин ББЦ објашњава под поднасловом "Алтернативе - без јасне тачке краја", цитирајући професора са Универзитета у Единбургу Марка Вулхауса, који каже да је трећа опција "стална промјена нашег понашања, која нам омогућава да одржимо низак ниво стопе трансмисије".

То би значило да би неке од мјера, које су тренутно на снази, морале и да остану или би требало да се уведе ригорозније тестирања и изолација пацијената.

Такође, развијање лијекова којима би могла успјешно да се лијечи инфекција могло би да помогне у развоју осталих стратегија.

Они би могли да се користе чим људи покажу симптоме у тзв. процесу "контроле трансмисије", како би се спријечило ширење ЦОВИД-19 на друге особе.

ББЦ наводи и да би повећање броја кревета у јединицама за интензивну његу имало слични ефекат јер би се повећао капацитет за борбу против већих епидемија.

"Дугорчно, јасно је да је вакцина један начин да изађемо из овога и ми се сви надамо да ће се то догодити шо је прије могуће", каже британски професор Крис Вити и поручује да ће наука наћи рјешење на глобалном нивоу.

(Тањуг)

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Рат

20.03.2020 22:03

Против пенсионера посто пензионо система пресо у приватне руке мафије САД ово је резултат побит милионе људи

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зока

21.03.2020 04:01

Па добро доста и тих пензионера висе Хоце да једу а да не раде За који клинац слузе уопсте све болесно а неце да мре

Name

НЕ вакцини

21.03.2020 07:24

А мозда се све и десава да би се цијело цовјецанство вакцинисало новом скупом вакцином! А мозда је дугороцно вакцина опаснија за зивот од самог вируса?! Мислите о томе!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Овцица

21.03.2020 07:36

Прво су се као поломили од бриге да истим продузе зивотни вијек, разним "подмладјивацким методама" да би се на крају вирусом збрисала старацка популација.

ОДГОВОРИТЕ
Name

yyy

21.03.2020 08:15

пензионери су радили и зарадили своје пензије никоим није дао дјаба и сада хоцете даих посаљете богу на истину али запантите дацете и ви остарит и бити пензионери акоје зарадите

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бабић М.

21.03.2020 08:41

Ако је точно размишљање Проф др Ане Г.највећег српског вирусолога, ситуација ће тек смирити за око 100 дана, а шта ћемо после, причаће и писати ко преживи. А шта ћемо јести?

ОДГОВОРИТЕ