Црква бесмртних хероја у Бијељини

Спомен-храм Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у Бијељини историјски је споменик од изузетног значаја за Републику Српску и јединствен храм са сталном музејском поставком која са више од хиљаду експоната чува успомену и молитвено сјећање на јунаке ослободилачких ратова у 20. вијеку.

Република Српска 06.03.2020 | 12:50
Црква бесмртних хероја у Бијељини

Љетопис спомен-храма памти да су богослужења у њему вршена већ у првим даним након ослобођења Бијељине у Великом рату, 10. новембра 1918. године, истиче старјешина храма протојереј Васо Поповић.

"У храму се налазе фотографије војника и војсковођа, заставе војних јединица и бројни предмети из српске војне и народне историје, попут копије Законика цара Стефана Душана, али и старе дјечије колијевке које свједоче о топлини и важности родитељства", рекао је Срни свештеник Васо Поповић.

Димензије храма су 14 метара са 7,40, саграђен је од пуне цигле као једнобродни храм без купола, са једним звоником и једним звоном, на простору старе бијељинске касарне.

Храм је освештан 1995. године након прве обнове, а 2014. године након друге његове обнове.

Овај православни храм у народу је познат и као Црква бесмртних хероја, а музејска поставка слави све војнике, полицајце, ватрогасце и војне љекаре који су погинули на дужности.То су ратни добровољци Семберије, Мајевице и Подриња у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. године, учесници антифашистичке борбе у Другом свјетском рату и борци Војске Републике Српске у Одбрамбено-отаџбинском рату од 1992. до 1995. године.

У храму је смјештена и библиотека са више од 900 књига из области војне историје, политичко-аналитичких списа, психологије, религиозног штива, као и белетристике.Библиотека има и веома ријетке књиге које чувају значајне историјске податке, а датирају из периода Великог рата, па до рата 1992/95. године.

При спомен-храму Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у Бијељини, са благословом Њаговог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Фотија, окупљају се бијељински ученици и студенти који предано раде у четири секције.

Ликовна секција "Одигитрија" основана је 2006. године и већ је извела генерације успјешних полазника школе иконописа и калиграфије, као и креативне умјетничке радионице класичног сликарства. Свештеник Васо Поповић каже да "Одигитрија" није примарно везана само за цртање и сликање, него је постала и огледало душе, као што ни икона није само слика, већ молитва и надање у Господа.

Млади људи при Цркви бесмртних хероја од 2018. године окупљају се и у школи гусала при Музичкој секцији "Кнегиња Милица", у Шаховској секцији "Свети Деспот Стефан Лазаревић Високи" и Спортској секцији "Орлови"која његује борилачке спортове.

Крсна слава овог спомен-храма прославља се на Видовдан 28. јуна, а преславе храма прослављају се 9. јануара на празник Светог архиђакона и првомученика Стефана, 1. августа - Свети деспот Стефан Лазаревић Високи и Преподобна Евгенија и 30. септембра - Свете мученице Вера, Нада, Љубав и мајка им Софија.

(Срна) 

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

сенберац

06.03.2020 12:33

цеква бесмртних хероја је понос и дика сенберије мајевице као и мацве и поцерине зелимјој да јос дуго постојим и подсеца народ сенберије мајевице мацве и поцерине на своје постојање и дасе народ поноси њом

ОДГОВОРИТЕ
Name

????

06.03.2020 14:19

????????? Мајсторе свака част .

Name

Лија

06.03.2020 18:16

Коју ти сколу заврси јунаце. ????

Name

Аууу

06.03.2020 19:52

Па ваљда је Семберија а не ...