ФБиХ: Половном опремом до побједе на тендеру
Према информацијама Фене и сарајевских медија, ЈП Електропривреда БиХ (ЕПБиХ) је у периоду од 2010. до 2019. година у руднике у саставу Концерна ЕПБиХ планирала инвестициона улагања путем докапитализације у износу 585.105.000 КМ. До 31. децембра прошле године у потпуности су реализована улагања у вриједности 307.354.868,48 КМ.
Босна и Херцеговина 05.03.2020 | 16:53
То је омогућило извјесно повећање производње (с 4,9 милиона тона у 2010. на 5,3 милиона тона у 2018. години), чиме су обезбјеђене
довољне количине угља потребне за рад термоелектрана у Федерацији БиХ.
У овом периоду реализована су улагања у ЗД РМУ “Зеница” у износу 66,64 милиона КМ, ЗД РМУ "Какањ"85,08 милиона КМ, ЗД Р "Крека" 68,14 милиона КМ, ЗД РМУ "Ђурђевик" 33,89 милиона КМ, ЗД РМУ "Бреза" 36,46 милиона КМ, ЗД РМУ "Била" 10,91 милиона КМ, те ЗД РУ "Грачаница" 6,24 милиона КМ.
Како преноси Фена, за потребе свих рудника набављена је информационо-комуникациона опрема, као и електро и машинска опрема, а међу најзначајнијим реализованим улагањима могу се издвојити у ЗД РМУ “Зеница” - отварање нових откопних поља и набавка рударске опреме (31,79 милиона КМ), те механизовани широкочелни комплекс (19,73 милиона КМ).
Када је ријеч о ЗД РМУ "Какањ" међу већим инвестицијама је набавка рударске механизације за ПК "Вртлиште" (багери, дампери, булдозери, бушаче гарнитуре, гредери...) у вриједности 33,44 милиона КМ, те механизовани широкочелни комплекс за шта је издвојено 18,07 милиона КМ.
Међутим, у ЕПБиХ признају да извршена улагања нису обезбиједила економски одрживо пословање зависних друштава-рудника. Један од разлога је што инвестициона улагања није пратило свеобухватно реструктурирање рудника у погледу оптимизације производних капацитета, технолошког и организационог реструктурирања.
Други, исто тако озбиљан разлог, односи се на чињеницу да је било и испорука опреме која није задовољавала прописане тендерске услове, па самим тим није могла да ни да оствари постављене производне циљеве. Наравно, о овом другом разлогу у ЕПБиХ и руднициманису спремни да говоре.
То се прије свега односи на два тендера за опрему широкочеоног комплекса и то за руднике Зеница и Какањ. Опрема широкочеоног комплекса за рудник Какањ је испоручена у 2017- 2018.
Услови тендера, су прописивали испоруку искључиво нове опреме. Ипак, у јавност су процуриле информације да је побједник на тендеру, пољска
компанија Бецкер Wаркоп СП. з.о.о., испоручила опрему за руднике Какањ из друге руке, односно половну, што није тешко утврдити.
Овај случај не само да није истражен, него је и успешно заташкан.
Руководство ЕП БиХ, није жељело да о томе званично комуницира у јавности. Међутим, сви стручњаци који су укључени у посао рударске опреме (у Босни и Херцеговини), знају да је компанија Бецкер Wаркоп СП злоупотријебила испоруку ове рударске опреме и да има посебан статус у ЕПБиХ.
Иначе, ову пољску компанију основала је 1991 немачка компанија Бецкер Мининг Сyстемс АГ) са сједиштем у Фриедрицхсталу.
Пољска фирма је лоцирана у општини Свиерклани, у рударском региону Катовице. Има око 350 запослених.
У важећим планом пословања ЈП Електропривреда БиХ у 2020. години, планирана су улагања у Рудницима "Крека" и у РМУ Бреза, између осталог и са набавком комплекса механизованог широког чела у укупној вриједности око 90 милиона КМ.
Инсајдерске информације указују на очекивања пољске компанија Бецкер Wаркоп СП, да ће ''затварањем очију'' надлежних, моћи да наставе са праксом потурања половне опреме као ''нове'' и тиме оствари недостижну предност на тендерима у погледу цијене.
Како се у наредним годинама очекује инвестициони циклус у руднике у саставу Концерна ЕПБиХ од неколико стотина милиона КМ, потребно је обезбивање озбиљног надзора над овим тендерима. Јер у питању су средства грађана БИХ и ефективност рударске производње, али и оно што је можда најважније, животи рудара који свакодневно обављају свој ризични посао.
Ако се већ баве најтежим пословима, онда бар заслужују најбољу и најбезбједнију опрему – у сваком случају нову.
Текст који је објавила Фена:
(БН)
Коментари / 0
Оставите коментар