Која министарства ће добити мање новца из буџета?

Приједлог буџета Српске за 2020. годину је креиран у износу од 3,4 милијарде КМ, а у изборној години СНСД Милорада Додика је одлучио да деценијским коалиционим партнерима, ДНС-у и Социјалистичкој партији (СП), смањи располагање јавним новцем те су министарства којима руководе те партије добила мање новца него ове године.

Република Српска 10.12.2019 | 20:07
Која министарства ће добити мање новца из буџета?
Анализом Приједлога буџета видљиво је да су, истовремено са смањењем буџета кадровима ДНС-а и СП-а, повећана средства којима ће идуће године располагати нови коалициони партнери СНСД-а, односно НДП и Уједињена Српска (УС).

Више за СНСД-ове кадрове у власти

Што се тиче буџета институције Предсједника РС, Жељка Цвијановић (СНСД) ће и идуће године имати исти буџет као и ове године у износу од 10,8 милиона КМ.

Што се тиче трошкова Владе РС којом руководи Радован Вишковић (СНСД), они су са 14,9 повећани на 15,8 милиона КМ. Највише су расли расходи за стручне услуге ИТ, са 1,1 на два милиона КМ. И буџет Службе за заједничке послове Владе РС повећан је, и то са 8,9 на 10,4 милиона КМ. Значајан раст је трошкова за набавку постројења и опреме који са 1,5 милиона расту на 2,5 милиона КМ. Расходи за стручно усавршавање запослених расту са 422.100 КМ на 860.000 КМ.

Министарство унутрашњих послова (МУП), којим руководи кадар СНСД-а Драган Лукач, има повећање буџета са 185,4 милиона на 222,2 милиона КМ. Расходи за лична примања запослених расту са 165,4 на 185,6 милиона КМ. Разлог је повећање плата полицији.

Занимљиво је да је МУП у овогодишњем бужету планирао набавку хеликоптера, а да идуће планира да издвоји 15 милиона за опрему и постројења. Шест милиона планирано је за изградњу и адаптацију зграда и објеката.

Министарство финансија и СНСД-ова Зора Видовић су буџет повећали са 8,9 на 10,7 милиона КМ. Нематеријална произведена имовина код овог министарства са овогодишњих 736.000 КМ расте на 1,4 милиона у идућој години. Стручне услуге расту са 1,1 на 1,5 милиона. Расходи за лична примања са 5,4 на 6,1 милион КМ.

Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво којим руководи Срђан Рајчевић (СНСД) имаће идуће године 15,3 милиона на располагању што је за пет одсто више него ове године. Расла су лична примања запослених у висини од 10 одсто, док су дознаке грађанима смањене за четири одсто.

Министарство здравља и социјалне заштите и Ален Шеранић (СНСД) имаће буџет већи за чак 75 одсто, са 122 милиона повећан је на 213,5 милиона КМ. За изградњу објеката намјењено је 45,8 милиона или 56 одсто више него ове године. Удуплан је и трансфер за вантјелесну оплодњу, а за 36 одсто су веће личне инвалиднине. Грантови су расли са 15 на 32 милиона КМ.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и министар Борис Пашалић (СНСД) имаће идуће године око седам милиона више на располагању, односно 27,2 милиона КМ. Основни разлог повећања је то што су субвенције нефинансијским субјектима у области шумарства повећане са 1,9 на 8,7 милион КМ.

Министарству за европске интеграције и међународну сарадњу, којим руководи СНСД-ов Златан Клокић, буџет је повећан са 9,5 на скоро 9,9 милиона КМ. Трансфери представништвима РС у иностранству расли су за један одсто и износе 4,8 милиона КМ. Расходи за стручне услуге расту за 11 одсто и биће 2,9 милиона КМ у идућој години.

Два министарства којима руководи СНСД смањен је буџет, али у незнатним износима. Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију, на чијем је челу Сребренка Голић, буџет је смањен са 5,4 на 5,3 милиона КМ, а Министарству правде и министру Антону Касповићу са 1,14 на 1,12 милиона КМ.

УС и НДП добијају више новца, СП и ДНС мање

Расте и буџет Министарства просвјете и културе, на чијем је челу Наталија Тривић из УС, и то са 7,3 на 12,7 милиона КМ. Између осталог, лична примања су повећана за 10 одсто, а трансфери за предшколско васпитање и образовање са 189.800 КМ на 350.000 КМ.

Министарство привреде и предузетништва и министар Вјекослав Петричевић (НДП), умјесто овогодишњих 5,1 милион имаће у идућој години буџет од 12,3 милиона КМ, с тим да је подршка развоју привреде и побољшања ефикасности пословања смањена. За подстицај за повећање плата радницима намјењено је 7,9 милиона КМ. Расходи за лична примања износе два милиона и већи су за 23 одсто у односу на ову годину.

С друге стране, деценијским партнерима СНСД-а у власти смањено је располагање јавним новцем, па је тако Министарству енергетике и рударства, којим руководи лидер СП-а Петар Ђокић, буџет смањен са четири на 3,6 милиона КМ.

И Министарству рада и борачко-инвалидске заштите РС и министру Душку Милуновић (СП) дато је мање новца. Буџет овог министарства смањен је са 304,6 милиона на 254,3 милиона КМ. Највећи дио односи се на средстава за здравствено осигурање незапослених лица.

Министарству породице, омладине и спорта, којим такође руководи СП-ова Соња Давидовић, смањен је буџет са 11,5 на 10,3 милиона КМ. Смањени су грантови спортским организацијама са три на 1,8 милиона КМ.

Министарству саобраћаја и веза и министру Неђи Трнинићу (ДНС) смањен је буџет са 30 на 29,8 милиона КМ. Мањи су, између осталог, грантови и расходи за робе и услуге.

Иако је укупан буџет Министарства управе и локалне самоуправе, којим руководи ДНС-ова Лејла Решић, повећан са 9,3 на 10,3 милиона, то се односи на раст трансфера неразвијеним општинама, док је већина осталих ставки код овог министарства мања у односу на ову годину.

Што се тиче најважнијих институција којима руководи ДЕМОС, партија настала из ДНС-а, њихов буџет је смањен у Министарству трговине и туризма са 6,6 на 4,9 милиона КМ. Капитални грант за развој туризма са милион смањен је на 600 хиљада.

Буџет Народне скупштине, којом руководи Недељко Чубриловић (ДЕМОС), повећан је са 10,7 на 11,1 милион КМ, највише због расхода за лична примања који расту са 6,4 на 7,3 милиона КМ.

Сва наведена повећања и смањења предвиђена су Приједлогом буџета за 2020. годину и током расправе у Народној скупштини моћи ће бити промјењена амандманима.

(Цапитал)

Коментари / 0

Оставите коментар