Зашто је "ново чедо" УЕФА лоше по српске клубове?

И зашто Звезда мора да победи Олимпијакос? УЕФА је дефинитивно донела одлуку да уведе и треће европско клупско такмичење - Лигу конференција.

Фудбал 27.09.2019 | 00:00
Зашто је "ново чедо" УЕФА лоше по српске клубове?
Иницијална идеја је изнета 2015. године, са уверењем да би ново такмичење дало клубовима из земаља са нижим рејтингом шансу да имају више европских утакмица, пошто су углавном своје учешће завршавају у првим рундама квалификација за Лигу шампиона или Лигу Европе.

У децембру прошле године је УЕФА објавила да ће ново такмичење бити организовано у склопу трогодишњег такмичарског циклуса од 2021. до 2024. године.

Слично двема "старијим" лигама, екипе учеснице квалификација ће бити подељене у две групе на тимове са Стазе шампиона и тимове из Стазе лига.

Једина разлика је у томе што ће "шампиони" моћи да се састану само са екипама које су испале из квалификација за Лигу шампиона и онима које су елиминисане директно у Лигу конфедерација.

И ово такмичење ће учеснике добијати на основу УЕФА коефицијента, сваки Савез ће имати право на три представника, осим оних који се налазе на местима од првог до петог на ранг листи (1), од 6. до 15. (2), од 52. до 54. (2), док ће тимови из Савеза смештених испод 55. позиције на листи имати само једног учесника.

Изузетак је Лихтенштајн, који нема домаћу лигу, па ће прилику да се такмичи у Лиги конфедерација имати победник државног Купа.

Ново такмичење ће имати 32 екипе у групној фази, четири кола квалификација, а од његовог увођења Лига Европе ће остати само на два круга квалификација.

Прво коло квалификација за Лигу конфедерација ће играти 72 екипе, из земаља које се налазе испод 30. позиције на УЕФА листи. Победницима првих мечева ће се придружити екипе из боље рангираних савеза, па ће број учесника порасти на 90 у групи "нешампионских тимова".

Стазу шампиона ће чинити 20 екипа које су поражене у прелиминарном и првом колу квалификација за Лигу шампиона.

Овде долазимо до момента у ком до важности долазе резултати Црвене звезде и Партизана у овосезонском учешћу у Лиги шампиона и Лиги Европе.

Другу рунду квалификација за Лигу конфедерација ће играти победници купова земаља које се налазе на листи од 16. до 29. места, 14. другопласираних из националних лига тих земаља, 16 трећепласираних из лига позиционираних од 13. до 28. места, девет четвртопласираних из лига од 7. до 16. места и један петопласирани из шесте лиге по значају.

Србија се тренутно налази на 18. позицији УЕФА листе, али са шансом да побољша свој положај до краја текуће сезоне.

Да би обезбедили својим "земљацима" бољи положај у наредним годинама, фудбалери Црвене звезде и Партизана би морали да остваре што боље резултате, као би Србија "претекла" Хрватску, Кипар и Грчку, које се налазе на 17, 16. и 15. позицији на листи.



У односу на конкуренте, Србија је у бољем положају јер има два преостала клуба у европским такмичењима, док све остале државе имају по једног. Дуели између Звезде и Олимпијакоса у Лиги шампиона би могли да буду пресудни и намери Србије да стекне што бољу позицију на УЕФА листи.

Од сезоне 2021/22 у треће коло квалификација за Лигу Европе ће ићи освајач Купа из земаља смештених од 13. до 15. места.

То даље значи ће Србија, ако не буде стигла до 15. позиције на УЕФА листи, имати једног представника у квалификацијама за Лигу шампиона и три места у квалификацијама за Лигу конференција.

Место у Лиги Европе би српски клуб, у овом случају, може да добије уколико буде елиминисан из квалификација за Лигу шампиона.

Квалификације за Лигу Европе ће, због скраћивања на 32 екипе учеснице, играти само екипе из земаља које се налазе у првих 15. на УЕФА листи.

С обзиром на то да ће овакав систем стартовати од сезоне 2021/22, српски клубови имају поред ове, још једну сезону да остваре што бољи пласман и обезбеде себи место у "вишим ранговима" европског фудбала.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар