Прича: Португалски Лестер...

Ко стоји иза најамбициознијег фудбалског пројекта на Пиринејима? Мада Фамаликао неке више подсећа на Вулверхемптон. . .

Фудбал 24.09.2019 | 23:59
Прича: Португалски Лестер...
У летњем прелазном року у Португалији многи мањи клубови (изузимамо Бенфику, Порто и Спортинг) освежили су играчке кадрове занимљивим појачањима. Меди Тареми (Рио Аве) и Лукас Еванђелиста (Гимараиш) само су нека од имена која су се прославила у Примеири, а да нису играла за велику тројку, ту је и познати Марлос Морено из Портимоненсеа, као и Бразилац Линколн из Санта Кларе који су доведени да ове тимове учине конкурентнијима у трци са богатима с почетка текста.   

Ипак, нико од поменутих клубова није направио праву трансфер револуцију као новајлија у лиги - Фамаликао - који је летос довео чак 19 нових фудбалера. Тај потез испоставио се као потпуни погодак, пошто је повратник у елиту после 25 година и даље непоражен на старту сезоне, а уједно је и лидер Примеире након шест одиграних кола са 16 бодова (пет победа и реми).

Последњи успех у низу клуба симпатичног имена који асоцира на фино, породично окружење, представља тријумф над Спортингом усред Лисабона синоћ од 2:1 у првој од серије тешких утакмица које ће дати одговор има ли симпатични клуб снаге да се побије са великанима за титулу. Ову екипу у наредном периоду очекују дуели и са Портом и Брагом, а медији у домовини већ су почели да их пореде са Лестером који је чудесно освојио шампионску титулу у Енглеској у сезони 2015/2016.

Разлог је јасан, појава новог и очигледно амбициозног клуба могла би после много година да пробуди учмали португалски клупски фудбал и разбије монопол који суверено држе Порто и Бенфика.

Са две титуле шампиона у другој лиги Фамаликао је стекао репутацију стандардног друглигаша који је последњи пут играо у највишем рангу почетком 90-их година прошлога века, и то само четири везане сезоне. Од тада па до данас овај клуб је прошао дугачак пут, а дно је дотакао у сезони 2008/2009. када је испао у четврту лигу и играо утакмице са ривалима из региона. "Пасје године" трајале су поприлично, а тек 2015. плаво-бели из градића Виља Нова де Фамаликао на северу Португалије поново су повратили статус друголигаша. 

После велике повратничке сезоне коју су завршили на шестом месту, уследиле су две осредње друголигашке сезоне (15. па 14. место), али је Фамаликао и у тим данима полако припремао терен за ово што је извео летос. Слично као летос и прошле године су променили драстично играчки кадар и довели 18 нових фудбалера. Отприлике у то време, негде у септембру 2018. године, у клуб је ушла и Квантум Пасифик Група предвођена израелским бизнисменом Иданом Офером. Тај потез, плус довођење појачања, био је јасна назнака великих амбиција које тај човек има, а то је не само да се пласира у виши ранг већ да тамо проба да направи конкурентан тим спреман одмах да се упусти у трку са најбољима.  

Пасош Фереира је водила трку за пласман у елиту на почетку прошле сезоне, али је она била јако занимљива и неизвесна јер је у њој учествовао и амбициозни Ешторил који је тражио брзи повратак у Примеиру. Преломни моменат за Фамаликао догодио се у марту када је после серије од три меча без победе клуб повукао драстичну меру и сменио тренера Сержа Вијеиру. Ангажован је некадашњи тренер Санта Кларе и Академике Карлош Пинто који је у предстојећих осам кола довео Фамаликао до циља.

То коцкање се исплатило изралеском газди, Пинто је победио на седам утакмица и увео тим у елиту, али га је сачекао шок јер није добио стални посао. Газда Идан Офер није желео да га награди и да му продужи уговор већ је посао поверио Жоаоу Педру Соузи, некадашњем асистенту Марка Силве у Евертону којем је ово прва самостална сезона у каријери на позицији тренера првог тима.

Ипак, после промоције Фамаликаоа у Примеиру било је јасно да играчки кадар није способан за покушај да се достигну нове висине на знатно већој, али и тежој позорници. Зато је летос доведено чак десет нових фудбалера на позајмицу (што је највише у читавој Примеири). Чврсте везе са Атлетиком из Мадрида - Квантум Пасифик Група има 32 одсто удела у власништву Јорганџија - омогућиле су им довођење Нехуена Переза и Николаса Скјапасеа који су стигли са Метрополитана.

Успону новог португалског лидера допринео је и енглески Вулверхемптон одлуком да им позајми Родерика Миранду, као и да им за џабе да Педра Гонсалвеша (једног од главних играча) са којим је раскинут уговор на Мулиноу. Фамаликао је довео тандем из Браге (Фабио Мартинш и Жоао Нето) док су из Валенсије на позајмицу стигли млади играчи Валенсије Алекс Сентељес и млади репрезентативац Србије, Урош Рачић.

Доведен је и бивши ђак са Местаље Тони Мартинез и то из редова Вест Хема. Ту је и дуо из Бенфике (Гуга и Диого Гонсалвеш), затим Вана из Порта, а егзотично појачање представља и Енглез Џош Тајмон који је стигао из Стоука, на препоруку тренера Соузе са којим је сарађивао у Халу својевремено.

Сва ова појачања су несумњиво значајно подигла квалитет играчког кадра Фамаликаоа, али треба истаћи и да су сва доведена под покровитељством једног човека - Жоржа Мендеша - који сарађује са свим поменутим клубовима. Прсти чувеног фудбалског суперагента у прошлости су спорадично доводили до успеха клубова са којима је сарађивао као рецимо Вулверхемптона у Премијер лиги, и нема сумње да је Фамаликао на истоветан начин привукао његову пажњу као и клуб из Мидлендса који се прошле сезоне усталио у највишем рангу енглеског фудбала. 

Без пораза у шест утакмица, са пет победа и предношћу од једног бода у доносу на Бенфику, велики број навијача овог клуба може да ужива. И треба на свему да захвали Идану Оферу и Квантум Пасифик Групи, посебно након што су недавно увећали већински удео у клубу са 51% на 85%. Та трансакција омогућила је да Фамаликао има већи буџет (највећи од клубова изван велике четворке), али и отворила полемику да ли и остали клубови из доњег дома треба да ураде слично.

За "мале" клубове који у актуелном тренутку никако не могу да се упусте у трку са Бенфиком, Портом, Спортингом и Брагом, сам поглед на начин на који је Фамаликао структуриран са новим газдом требало би да буде охрабрујући подстрек да се адаптирају на услове. То би португласки фудбал и лигу учинило конкурентнијим. Чак и они који су на врху ланца исхране, који су природно потенцијално занимљивији купцима, могли би да налете на проблеме у Европи уколико лига не постане компетитивнија. И против тога се малени Фамаликао бори. 

Нација од нешто више од 10.000.000 становника са богатом фудбалском историјом, има добре шансе да створи још јачу и конкурентнију лигу једнога дана, а када се то деси сви ће рећи да је Фамаликао био покретач свега.

ПРИМЕИРА - 6. коло 

Петак

Фереира - Авеш 2:1 (0:1)
/Танке 59, Дијаби 82 - Жуниор 26/

Субота

Белененсеш - Рио Аве 0:2 (0:1)
/Мореира 9, Дијего Лопез 57/

Мореиренсе - Бенфика 1:1 (0:0)
/Синг 48 - Рафа Силва 85/

Недеља

Жил Висенте - Боависта 0:0 

Тондела - Гимараеш 1:3 (1:3)
/Таварес 41 - Еванђелиста 21, Дуарте 25, Давидсон 45+2/

Сетубал  - Портимоненсе 0:0

Порто - Санта Клара
/Зе Луиш 15, Цезар Мартинс 41 аутогол/

Понедељак

Брага - Маритимо 2:2 (0:1)
/Рубен 57аг, Паулињо 78 - Меда 32, Бамбук 70/

Спортинг - Фамаликао 1:2 (1:0)
/Вијето 25 - Ламеријас 55, Коатес 88аг/



Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар