Евролигина идеја - 18 тимова, 16 дугорочних лиценци!

А преостала два места би била додељена преко Еврокупа. И, где су ту онда домаће лиге?

Кошарка 24.09.2019 | 22:45
Евролигина идеја - 18 тимова, 16 дугорочних лиценци!
У реду. Схватили смо. Евролига ради као компанија и најбитнији јој је профит. Економија. Све оно што се догодило протеклог лета са постављањем специјалних позивница за наредну сезону жестоко је уздрмало значај националних шампионата. То све значи, конкретно у нашем случају, да првак АБА лиге од наредне сезоне нема сигуран директан пласман у Евролигу, иако постоје "гаранције" да ће у наредне две године Јадранска лига имати приоритет у додели специјалних позивница.

Али... Ово што сада долази до нас као намера Евролиге је већ дизање свега на још већи ниво. Идеја Евролиге је да направи лигу са стабилних 16 клубова у лиги од 18 клубова и да се та бројка од 18 постави као дугорочна. У овом моменту 11 клубова има сталне лиценце, а то би значило да би још пет клубова добило лиценце, што би довело до те жељене бројке од 16 клубова са дугорочним лиценцама. Додатна два клуба би долазила из Еврокупа. И, то је то.

Проходност из домаћин шампионата биће, ако се ово све реализује, а иде се ка томе - потпуно маргинализована! Нема директног прохода у Евролигу, чак ни преко специјалних позивница. Само из Еврокупа. И то само финалисти. А 16 од 18 тимова би имали лиценце и по њима би, без обзира на учинак у лигама - играли у Евролиги. Па макар били и последњи у својим лигама. Као што ће је сада играти Олимпијакос, грчки друголигаш наредне сезоне.

Дакле, тако би требало да изгледа затворена лига која се најављује.

Наравно, тако нешто би прво морало да буде изгласано од стране клубова, али све делује као више него могућа будућност Евролиге, а о томе пише и Еурохупс, медијски партнер Евролиге.

Евролига жели "стабилност", а у вези са тим најављени су и преговори Евролиге и Фибе. И сада ова идеја са 16 клубова са лиценцом од 18 клубова, уз два која ће долазити из Еврокупа, добија све јаче темеље и у теорији, али креће се ка томе и у пракси.

Додатно проширење на 20 тимова у овом моменту није предмет разговора. Са друге стране, Еврокуп би био једини начин да се уђе у Евролигу, а то би могло да одговара тимовима који ће учествовати у доношењу одлуке да ли да се иде са овим системом.

На пример, у сезони 2020/2021 биће додељене три специјалне позивнице. После тога, наредних година, питање је како ће то све изгледати. Ових 11 дугорочно лиценцираних тимова ће и даље имати своје место, ако им додамо Асвел и Бајерн, то је већ бројка од 13 клубова. Помињао је Ђорди Бертомеу да би Лондон требало да добије своје место, ту долазимо до бројке од 14 места. А укупна цифра је пројектована на 16. Дакле, места има само за још два клуба.

Да ли би барем једно припало неком од два наша највећа клуба - то је велико питање и скоро је немогуће одговорити на њега.

Какви су уопште критеријуми? На основу чега ће се бирати? Да ли ћемо доћи у ситуацију да Лондон има представника као тотално некошаркашка средина, а Партизан и Звезда да немају своје место? И не само они, већ и бројни велики европски клубови са дугом историјом који барем заслужују шансу да се боре за Евролигу кроз националне шампионате и да имају реалну шансу да се тамо нађу…

Ако дође до тога, да ли ће се сви ти силни клубови задовољити Еврокупом као могућом картом за Евролигу? Да ли ће само Еврокуп бити реалан за наше клубове (ако не успеју до дугорочне лиценце), да ли ће се Еврокуп дићи на ниво садашње Евролиге, а Евролига практично постати (не)могућа да се до ње дође?

То су све питања која се постављају. Сада су одговори далеко, али све ово претходно наведено је можда и ближе него што сви ми то мислимо. Нажалост.

Извор: моззартспорт

ФОТО: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар