"Плућа планете" у пламену: Ко су кривци за пожаре?

Екстремно десничарски председник Бразила Жаир Болсонаро је наговестио да су невладине организације можда изазвале пожаре који тренутно бесне Амазонијом.

Свијет 21.08.2019 | 19:13
"Плућа планете" у пламену: Ко су кривци за пожаре?
Болсонаро је навео да је то учињено да би "скренуле пажњу" на укидање субвенција за очување "плућа планете".

"То могу бити, да, може бити, иако то не тврдим, криминалне акције тих 'НВО-оваца' да би окренули пажњу против мене, против бразилске владе. То са чиме смо ми суочени је рат", рекао је Болсонаро новинарима.

Број шумских пожара у Бразилу је од почетка године порастао за 83 одсто у односу на читаву 2018, саопштено је јуче. Тај раст је био посебно алармантан у савезним државама које су потпуно или делимично у амазонској прашуми, као што је на пример држава Мато Гросо, са 13.682 пожара. То је пораст од 87 одсто у односу на целу прошлу годину.

Није могуће проценити укупну величину пространства захваћеног шумским поажрима у Амазонији, али снимци који се шире друштвеним мрежама показују читава подручја прашуме прекривена димом и ватром.

Болсонаро није пружио никакве доказе за своје инсинуације на рачун невладиних организација али је објаснио да оне "осећају недостатак новца" после суспензије средстава за очување прашуме.

"Невладиним организацијама је повучено финансирање. Оне су добијале 40 одсто субвенција из иностранства. То више не добијају. Укинуте су и државне субвенције. Болсонару је чудно и то што су пожари избили на `стратешким локацијама`.

Чак ни ви не бисте могли да снимате на свим местима на којима гори и шаљете снимке у иностранство. Све наводи на помисао да су они отишли тако да би снимали пожаре. Осећам да је тако", рекао је он новинарима.

Пожаре у Амазонији обично изазивају технике крчења шуме којима се земљиште претвара у пољопривредно или сточарско или се рашчишћавају зоне на којима је дрвеће већ нестало, и то обично током сезоне суше која се завршава за око два месеца.

Болсонаро је на мети многобројних критика научника, конзервационистичких невладиних организација и урођеничког становништва због подршке коју пружа развоју економских активности у заштићеним зонама, пре свега пољопривреди и рударству.

Два главна донатора Фондова за Амазон, Норвешка и Немачка, недавно су суспендовале субвенције тим фондовима због Болсонарове политике у области заштите животне средине.

(Бета)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Нике

21.08.2019 18:58

Људи раде сами против себе није се чудити ако нестанемо у догледно вријеме. Нико не размишља о посљедицама, само се гледа тренутна корист и интерес

ОДГОВОРИТЕ
Name

здравко

21.08.2019 21:36

Висла жаба да се коњ поткива па и она дигла ногу ко и руси.

Name

Коприва

21.08.2019 21:53

Када је горио глупи нотр дам тада су сви полетили да донирају сто висе и сви могуци медији су говорили о том, а сад кад горе плуца земље нико не придаје пазњу том. Залосно.

ОДГОВОРИТЕ