Макронове поруке Србији и региону
Француски предсједник Емануел Макрон, који данас завршава дводневну посјету Србији, у Београд је донео важне поруке којима ће Србија озбиљно морати да се позабави у наредном периоду.

Чим његов авион узлети, српске власти имаће прилику да озбиљно анализирају ове поруке које у најкраћем говоре: рјешење за Косово - што прије, улазак Србије у ЕУ - не тако скоро.
Ипак, кренимо редом.
1. ЕУ мора да се реформише да би могла да прими Србију
Тврда позиција француског предсједника када је ријеч о проширењу Европске уније није непозната Србији. Београд је прошле године, као хладан туш, дочекао француски став да нема проширења прије реформе ЕУ. Отворена су остала питања колико би та унутрашња реформа ЕУ могла да траје и када би се за Србију, која такође није спровела неопходне реформе, уопште европска врата отворила.
На та питања Макрон није дао јасан одговор ни у Београду, али је сасвим јасно да он нема дилему да Унија и њених 28 чланица не функционишу и да, као такве, не могу да примају нове "играче" у своје друштво. Не везујмо се за датуме, ЕУ мора да се реформише, Србија мора да спроведе реформе, то су два симултана пута... - само су неке од порука које је оставио.
Ово је процес који Србију приближава Европи и ЕУ. Постоје реформе које треба спровести и, када ствари буду спремне, све ће бити у реду. Што реформе будемо обавили брже и јаче, то ћемо брже пролазити етапе - казао је Макрон, који је рекао да жели да се ЕУ реформише, јер "28 држава чланица већ не функционишу", те да не би било фер да се у такво друштво примају нове чланице.
Шта то практично значи за Србију? Макрон није ставио тачку на европску будућност Србије, али је извјесно да 2025. година, о којој се овде често говорило као датуму за учлањење, постаје све даља и недостижнија. На конкретан помен 2025. године он је практично рекао да не треба размишљати о датумима, већ о реформама.
2. Рјешење за Косово у наредним мјесесима, Макрон спрема нови састанак после отказаног Париза
Макрон је у Београду најавио и да припрема нови састанак, као наставак самита у Берлину, на коме би под палицом Француске и Њемачке требало да се опет сусретну Београд и Приштина. Тај састанак, за који није прецизирао када ће бити, у ствари је други покушај да Париз буде домаћин Београду и Приштини. Претходни, који је био заказан за почетак јула, отказан је баш због немогућности да се поентира на пољу договора.
Друга важна порука везана за Косово коју Макрон оставља у Београду јесте очекивање Француске да се рјешење постигне у наредних неколико мјесеци.
- Француска спремна да подржи, заједно са Немачком у оквиру европског посредовања, обнову дијалога и то врло захтевног дијалога да би се у наредних неколико мјесеци нашло конкретно рјешење и постигао трајан и свеобухватан споразум - рекао је Макрон.
Макрон је говорио и о томе ко би требало да донесе рјешење за Косово. Док јавност спекулише о све већем укључивању великих сила у дијалог и распавља о томе да ли је ЕУ спрособна да самостално посредује у спровођењу рјешења, Макрон је на извесан начин ту причу вратио на своју суштину.
Он је, наиме, нагласио да је рјешење у рукама Београда и Приштине, односно њихових лидера.
- Немамо ми магично рјешење, одговор је у вашим срцима и интелиценцији оних који вас воде. Заиста вјерујем у стабилност региона, и споразум који треба да се нађе јако је важан за то, а будућност Србије је да буде спремна да га изради. То је тест и за Европу, да ли је спремна да склопи такав споразум. Рјешење је у народима и руководиоцима - рекао је француски шеф државе.
3. Макроново упозорење за Западни Балкан
Макрон је у Београду упозорио и да неки свјетски играчи имају другачије намјере и жеље за регион Западног Балкана него што је то случај са Европском унијом. Истовремено, говорио је и о опасности о конфликта.
- Ја то кажем овдје, веома гласно, у тренутку када неки било гдје на свијету замишљају да би овај регион у наредних 10 година требало да буде мјесто где ће се преплитати утицаји ових и оних - рекао је Макрон.
Он је отворено упозорио на опасност од конфликта у региону уколико би интереси неких били остварени.
- Ко год верује у Европу не може да прихвати фаталност конфликта који ће у Европи трајати у недоглед и идеју да тим конфликтима треба да управљају силе које нису европске. Заправо, наш ангажман је знак европског суверенитета - рекао је он.
4. Француска окреће нову страницу у односима са Србијом
Француски председник Макрон је током цијелог дана, у свакој прилици, истицао пријатељство Србије и Француске, и неколико пута напоменуо да у односима двије земље почиње нова ера.
Прије свега, Макрон је ту говорио о историјским и културним везама, али и економској сарадњи која добија замајац. С тим у вези, током његове посјете потписани су бројни споразуми, између осталог онај о намјери да француске компаније граде београдски метро, споразум који се односи на кинематографију, о сарадњи у области енергије, али и о набавци војне опреме, тачније ракета "мистрал".
- Билатерални односи Србије и Француске треба да добију на новој динамици, и томе свједоче бројни споразуми. Делегација која је данас дошла са мном жели да покаже колико смо ми спремни да сарађујемо. Са мном су и професори факултета, привредници, посланици... Желимо са Србијом да имамо добру сарадњу када је у питању социјално предузетништво, а желимо и да причамо о култури - навео је Макрон.
У наредним мјесецима требало би да видимо какви ће заправо бити резултати и ефекти ове појсете и свих потписаних споразума.
(Блиц)
Коментари / 12
Оставите коментарМакарон
16.07.2019 06:40Ста казе Макрон за Косово????
ОДГОВОРИТЕНострадамус
16.07.2019 08:55Казе да је суверена и независна и призната дрзава.Ста има јос да казе сто се тице Француске.
Мрки
16.07.2019 11:10Није досо да прица о косов и метохи вец да прода старо орузије за добре паре.
Пусти
16.07.2019 06:44Србија мора много да уради јер однос са комсијма у региону је испод нуле. Стално производи нестабилности. Шаље поруке непријарељства такве Еуропа неце.
ОДГОВОРИТЕфила филота
16.07.2019 07:12Крајње је вријеме да Србија престане гледати у туђа дворишта и да се окрене својим проблемима, стални погледи Србије преко граница сусједних држава су штетни и стварају константну тензију и напетост. Мало поштовања и уважавања према сусједима бит ће свима корисно у супротном сви ће мо бити оштећени и стално ће мо се враћати назад.
ОДГОВОРИТЕЗлаја
16.07.2019 07:53Чим ви престанете да угрожавате права Срба у вашим филџан државицама и дате иста права мањинама као сто их Србија даје у Србији,тад ће Србија престати да се петља у ваше вама лијепе државе. Подржавате отимање дијела територије Србије,добри сте сусједи, нема шта.
Амир Чамџић
16.07.2019 07:20. ЕУ мора да се реформише да би могла да прими Србију Тврда позиција француског предсједника када је ријеч о проширењу Европске уније није непозната Србији. Београд је прошле године, као хладан туш, дочекао француски став да нема проширења прије реформе ЕУ. Отворена су остала питања колико би та унутрашња реформа ЕУ могла да траје и када би се за Србију, која такође није спровела неопходне реформе, уопште европска врата отворила. Могла би се Европска унија "реформисати" ко и СФР Југославија? Како се ствари крећу све су прилике?
ОДГОВОРИТЕАмир Чамџић
16.07.2019 07:21Цели животи људима прођоше у причи о уласку у ЕУ, ко некада у социјализму у бескласно друштво и комунизам.
ОДГОВОРИТЕја
16.07.2019 07:38Тресла се гора родио се миш.
ОДГОВОРИТЕПосматрац1
16.07.2019 08:25Управо тако док је Руса и Амера Французи су трецеразредни играци
велико постење
16.07.2019 08:16србијаје видела крај флорентијској унији аустроугарској царевини отоманској царевини такоце видет крај и европској унији и нато пакту
ОДГОВОРИТЕАурелија
16.07.2019 08:40Дациц говори о емотивном говору Макрона??? Докле це се палити на емоције?? Да ли емоције када је у питању политика могу несто да мијењају??Ми стално падамо на исто: воле нас, не воле нас, сто рекао Ноле публици у Лондону:"Хвала сто сте досли и довидјења"!
ОДГОВОРИТЕ