СП: Шампионска генерација се враћа...

. . . на планетарну смотру после шест година! Млади кошаркаши данас започињу такмичење на Светском првенству за младе до 19 година.

Кошарка 29.06.2019 | 13:52
СП: Шампионска генерација се враћа...
Фантастично кошаркашко лето од данас ће постати још врелије. Наше кошаркашице су у четвртак започеле такмичење на Европском првенству за даме, а овог викенда креће Светско првенство за младе до 19 година на грчком острву Криту. Све је то само увод у оно што нас чека крајем августа и почетком септембра када је на програму планетарна смотра у Кини.

И одмах треба рећи - ово је генерација од које се много очекује. Како и не би, већина играча који се налазе на списку су већ осетили сладак укус тријумфа, пошто су прошле године на Европском првенству у Летонији за играче до 18 година освојили златну медаљу. Исти успех поновљен је и пре две године, када је трофеј подигнут у словачком главном граду, Братислави.

У финалу одиграном претходног лета у Риги против домаћина Летоније, блистао је Марко Пецарски. Он је проглашен за најкориснијег играча читавог турнира, а на завршном мечу успео је да убаци чак 34 поена уз 13 скокова. Феноменалан је на читавом такмичењу био и Филип Петрушев, који се прикључио кошаркашу београдског Партизана у најбољој петорци турнира. Он је у финалу забележио невероватних 29 поена, а додао је 8 скокова и 3 асистенције.

Али овај двојац неће бити сам. Имаће сјајну подршку од осталих кошаркаша који се налазе на списку селектора Александра Бућана. Ту пре свега треба поменути тројку из ОКК Београда коју чине ЛукаЦеровина, Алтин Исламовић и Павле Кузмановић.

Једног члана младе репрезентације је након дуго година дала и ужичка Слобода. Реч је о Алекси Ћубићу, који је најазапаженије наступе под палицом Владимира Лучића пружио у Кошаркашкој Суперлиги Србије. Ту је још један кошаркаш Партизана, који је ове сезоне играо између осталог и за Младост из Земуна, УрошТрифуновић. Два кошаркаша долазе из Динамика - Лазар Грбовић и Тома Васиљевић, а сјајну генерацију заокружују Далибор Илић који је сезону завршио у редовима Меге, потом Огњен Мићовић из Борца из Чачка и Зоран Пауновић из ФМП-а. Само су Ћубић, Грбовић и Мићовић дебитанти ове у националном дресу.

Треба истаћи да су сви кошаркаши рођени баш 2000. године и да нема нити једног млађег играча, што се никада није десило у историју српске, али и југословенске кошарке у овом узрасту. То довољно говори о квалитету и спремности ових момака да оду до самог краја.

Иако је Србија доминантна на континенталним шампионатима за младе, то се не може рећи за планетарну смотру. Заправо, на претходном Светском првенству нисмо ни учествовали, а пре четири године смо пут завршили већ у осмини финала поразом од Аустралије. Последњи велики успех на овом турниру смо имали 2013. године када смо у финалу поражени од селекције САД резултатом 82:68. Тада су у саставу између осталих били Васа Мицић, Никола Јокић, као и Никола Милутинов.

На турниру ће ове године учествовати 16 репрезентација, а систем такмичења је такав да ће све проћи даље у нокаут фазу, при чему ће се укрстити Групе А и Б, односно Ц и Д. Наша селекција налази се у Групи Д заједно са Кином, Порториком и Француском. Јасно је већ сада да ће окршај са Петловима бити дуел за прво место у овој групи, а самим тим и лакши распоред до краја шампионата. Добра ствар је што бисмо, уколико заузмемо прво место у групи, избегли селекцију САД све до самог финала.

Французе ће предводити Џоел Ајаји, који може да каже да је наступао за колеџ тим Гонзаге, који је ове сезоне био сасвим солидан у свом походу ка завршници Мартовског лудила, а уједно је био постављен за првог носиоца у свом делу жреба. Он сасвим добро познаје Филипа Петрушева, који је био члан истог састава. Самим тим, гледаћемо веома интересантан окршај између наше и француске селекције кроз пар дана. Остала два наша ривала у групи немају претерано звучна имена и било би право чудо уколико би Србија на ове две утакмице допустила пораз.

Наравно, Американци се најбоље котирају и велики су фаворити да подигну трофеј на крају турнира у Хераклиону. Иако ту нема превише звучних имена, сви долазе са колеџа на којима се заиста озбиљно приступа кошаркашком развоју. Од играча би ваљало истаћи Џеремају Робинсона који долази са Виланове, као и Тревајона Вилијамса са Пардјуа.

Одмах иза када говоримо о фаворитима је и национални састав Канаде. Кошарка у овој земљи је у великом успону у последњих неколико година, а све је крунисано великим успехом Торонто Рапторса који су овог лета освојили титулу НБА шампиона. Заправо, Канађани су актуелни прваци у овој старосној категорији, пошто су пре две године у египатској пустињи дошли до титуле, савладавши САД и Италију на том путу. Њих је на том турниру предводио Арџеј Барет, који је на минулом НБА драфту изабран као трећи пик од стране Њујорк Никса.

Поред ове две селекције, као фаворити се истичу Аустралијанци, Грци и Литванци. Ове три репрезентације, као и наша, имају једну освојену титулу у овој старосној категорији. За Кенгуре ће наступати Коди Стетмен који је ове године током Мартовског лудила помогао Вирџинији да дође до титуле у Минеаполису, па је одмах јасно да и овај састав има велике амбиције да дође до високог пласмана.

Селекција на коју ваља бацити око су Филипини. Они се враћају на ово такмичење након 40 година одсуства, тачније од првог икада турнира одржаног у овом узрасту 1979. године. Ова репрезентација имаће огромну предност у рекету, пошто ће дуо који чине Каи Сото и Ејџеј Еду бити непремостива препрека за бројне одбране.

Али не сумњамо да ће наша репрезентација имати одговор на сваки проблем, те да ће добрим играма трасирати пут до финала. Оно ће уследити врло брзо, пошто је предвиђено да се читава прича у Хераклиону заврши већ 7. јула.

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар