КАН: Како Салах каже...!

Почиње Куп афричких нација. . .  Битка за Африку - ко ће постати нови "краљ лавова"? Вечерас у Каиру почиње 32. континентално првенство Африке, Мароко брани трофеј, Сенегал, Египат, Нигерија и остали се надају да могу до трона. . .

Фудбал 21.06.2019 | 14:26
КАН: Како Салах каже...!
Овогодишње издање Купа афричких нација по много чему је јединствено. Најпре, 32. издање шампионата Црног континента биће најобимније икада, пошто ће учешће узети 24 националне селекције уместо уобичајених 16, а истовремено завршни турнир први пут се игра током лета. Домаћин првенства је Египат, који је уједно и главни фаворит за освајање престижног акмичења, док су најозбиљнији кандидати да му покваре журку Гана, Сенегал и Обала Слоноваче. Ту је, наравно и бранитељ титуле, Камерун.

На отварању 32. Купа афричких нација састају се домаћин Египат и селекција Зимбабвеа. Фараонима је ово 24. учешће, по чему су рекордери и налазе се у најужем кругу кандидата за подизање пехара. И у тој категорији су без премца - јуре осму титулу - а предводи их фудбалер каквог нису имали у тако богатој историји.

Наравно, реч је о голгетеру Ливерпула Мохамеду Салаху.

Левоноги крилни нападач "фришког" освајача Лиге шампиона у домовини има статус божанства, а заслужио га је како партијама у свим клубовима за које је наступао, тако и у дресу државног тима - практично сам одвео је Египћане на претходни Мундијал, али у Русији је играо недовољно спреман (сетите се повреде коју му је нанео Серхио Рамос у финалу Лиге шампиона) и није се показао у најбољем светлу. Сада је Мо као запета пушка, па селектор Хавијер Агире може мирно да спава.

Искусни мексички стручњак такође је јак адут Египћана будући да је са Ел Тријем 2009. узео КОНКАКАФ Голд куп - дакле, зна како се долази до трофеја - а не би требало заборавити ни још тројицу интернационалаца са Острва који су главна Салахова подршка: десног спољног Астон Виле, капитена Ахмеда Ел Мохамадија, штопера Вест Брома Ахмеда Хегазија и везисту Арсенала Мохамеда Ел Ненија.

Што се тиче Зимбабвеа, ради се о избалансираној екипи која се одлично познаје јер репрезентативци махом играју у Јужној Африци, а ударна игла је Нолиџ Мусона, брзоноги шпиц Андерлехта, стилом сличан Салаху. Он је блистао у квалификацијама за КАН (постигао је пет од девет погодака) у којима су Ратници били бољи од ДР Конга, Конга и Либерије. Нису за потцењивање, али кец је зацртан.

Африка је поново на ногама, чини се спремнија него икад да гурне прст у око онима који су са ниподаштавањем гледали на фудбалску организацију тог дела света.

Стереотипија није чудо, успеси њихових репрезентација на глобалном плану деценијама су говорили против њих, али сезона на издаху дала је наговештај да је можда дошло време за промене.

Указала је да су ствари напредовале, те да "Црни континент" има фудбалере који ће бити осовине својих клубова, покретачка снага најбољих екипа на свету.

Куп афричких нација је права позорница за доказ бољитка, смотра најбољих селекција која ће трајати до 19. јула када ће бити познат нови "краљ лавова".

У организацији Египта који је један од првих фаворита за његово освајање, мечеви ће се играти у четири града – Александрији, Исмаилији, Суецу и главном граду Каиру, који ће поменутог датума дочекати финалисте.

Чињеница је да је фудбалски помак Африке направљен у великом делу претходне деценије, али кулминација овогодишњих такмичења апострофирала је афричке играче као кључне у игри својих тимова – било у лигама најјачих европских држава, или под рефлекторима Лиге шампиона.

Сада могу да се похвале Садиом Манеом и Мохамедом Салахом, перјаницама Ливерпула и првацима Европе, који засигурно представљају сам играчки крем у овом моменту.

Вечерас се за њих, а и остале, отвара ново поглавље шанси за доказивање. Нови турнир за превласт је на програму после годину и по дана, а делује да је пред навијачима турнир који би могао да буде један од најквалитетнијих у историји.

Прошле зиме овом такмичењу претходиле су контроверзе, Кенија је тада изгубила право на домаћинство свега неколико месеци пред почетак турнира и уручила га будућем шампиону Мароку, али овога пута није било сличних проблема.

По први пут откако котрљају лопту и организују Куп, на шампионату ће учествовати 24 репрезентације, које ће се по моделу који је прихваћен и у Европи – у шест група које броје по четири екипе – надметати за звање најбољег.

Супротно европском "разблаживању" квалитета, које се десило повећавањем броја екипа на завршној смотри, изгледа као да ће Африканци добити на компетитивности с обзиром да су мање селекције на континенту сличног умећа, а да се овим принципом отворила шанса да на њему наступи и више тимова који би могли да "запуцају на финале".

Главни претенденти на титулу тражиће се међу традиционално најјачим селекцијама Африке попут Нигерије, Сенегала, Египта, Обале Слоноваче и бранилац трофеја Мароко, а своју шансу ће сигрурно тражити и Гана, Алжир и Тунис који спадају у други ред фаворита.

Организатор са североистока континента ће се сигурно уздати у Салаха, он у националном дресу има статус божанства, а познато је да је увек за своју државу играо добро.

Његова улога у том тиму се битно разликује од онога што игра у Клоповом тиму, идеја "фараона" се заснива на пасу ка Моу, а видећемо да ли ће он бити довољно вичан да их сам поведе све до краја.

У групној фази не чека их претерано тежак посао, па су стога већ виђени у завршници, али не треба потценити селекцију ДР Конга која уме да изненади на већим утакмицама.

Салаху и другарима ће највећа претња бити Мароко и Сенегал – репрезентације које су и на прошлогодишњем првенству света показале да могу да се надмећу са знатно звучнијим именима, али нису имале среће да догурају до нокаут-фазе.

Овај турнир ће за обе екипе представљати "вађење флека", потврду да је лето у Русији била пука несрећа и нови корак у исписивању историје.

Ерв Ренар је скројио тим око Хакима Зијеха, фудбалера Ајакса коме утакмице могу да представљају "више од турнира" имајући у виду да још увек није јасно где ће играти у следећој сезони.

Он ће имати подршку најуиграније "помоћне посаде" – у одбрани ће бити млади клупски саиграч Нусаир Мазрауи заједно са Ашрафом Хакимијем који је протеклу сезону провео на позајмици у Дортмунду из Реал Мадрида, док ће у нападу сарађивати са искусним Мбарком Бусуфом и Јунесом Беландом са којима годинама повлачи конце игре у црвено-зеленом.

Већ у групи чека их тешка борба за чело табеле, конкурент је освежена екипа Обале Слоноваче која ће представљати велику претњу за све екипе у младом саставу са хитрим крилним фудбалерима.

Они ће највеће наде полагати у Вилфрида Заху и Николаса Пепеа, којима би ово такође могао да буде турнир "препоруке", док ће конце на средини повлачити Миланов везиста Френк Кеси.

Одговор на традиционално атрактиван фудбал који гаје актуелни шампиони потрудиће се да нађу и Сенегалци. Екипа Алијуа Сисеа мора да докаже да може боље од представа са Светског купа, вероватно најшири ростер од свих конкурената могао би да дође до изражаја и истакне их као најпотентнију нападачку екипу.

Њихов састав делује заокружено, добро су попуњени у свим линијама тима почевши од Калидуа Кулибалија у дефанзиви, преко Идрисе Геја у везном реду, па све до Садија Манеа који ће свакако бити главно оружје "лавова".

Њихове муке у првој фази неће бити ништа мање, Алжирци са Ријадом Марезом и Јасином Браимијем траже повратак на сцену након одличног првенства у Бразилу 2014, а затим и колапса у претходним квалификацијама за турнир који се играо прошлог лета.

Последњи велики фаворит јесте репрезентација Нигерије која годинама пружа најбоље партије када је најважније. Већ дуго "супер-орлови" наступају у мање-више истом саставу, веома су уиграни и избалансирани и због тога би њихова игра "на резултат" могла да их одведе далеко и овог пута.

Са капитенском траком њих ће поново предводити Џон Оби Микел, а ионако јака екипа у којој су Ахмед Муса, Вилфред Ндиди и Алекс Ивоби, биће појачана за млади тандем нападача који чине фудбалер Галатасараја Хенри Оњекуру и Виљареалов Самуел Чуквуезе.

У саставу више нема Виктора Мозеса који се повукао из репрезентације, али и без њега овај тим изгледа изузетно опасно и могао би да дође далеко с обзиром на могућности које им отвара жреб у случају да буду први у групи у којој им је главни конкурент селекција Гвинеје.

Врелих 30 египатских дана исплатиће се онима који повежу три смене купања у летовалиштима те државе јер ће најбољи фудбал Африке све до 19. јула бити настањен управо тамо.

"Црни континент" тражи потврду квалитета, очито је да су појединци који оданде долазе последњих година све бољи, али још увек нису успели да покажу тактичку зрелост која би их сврстала раме уз раме са најбољим светским репрезентацијама.

Организацијом у игри, која је досад недостајала, и квалитетом који сигурно неће изостати, такмичари ће покушати да одговоре скептичној фудбалској јавности на питања која поставља.

Најзвучније питање је непромењено већ деценијама – да ли Африка има тим? Нека искористе наредних месец дана да на њега одговоре потврдно...

Састави група и парови:

Група А: ДР Конго, Египат, Уганда, Зимбабве

петак 21. јун: Египат – Зимбабве 22:00
субота 22. јун ДР Конго – Уганда 16:30
среда 26. јун Уганда – Зимбабве 19:00; Египат – ДР Конго 22:00
недеља 30. јун Уганда – Египат, Зимбабве – ДР Конго 21:00

Група Б: Бурунди, Гвинеја, Мадагаскар, Нигерија

субота 22. јун Нигерија – Бурунди 19:00; Гвинеја – Мадагаскар 22:00
среда 26. јун Нигерија – Гвинеја 16:30; четвртак
четвртак 27. јун Мадагаскар – Бурунди 16:30
недеља 30. јун Бурунди – Гвинеја, Мадагаскар – Нигерија 18:00

Група Ц: Алжир, Кенија, Сенегал, Танзанија

недеља 23. јун Сенегал – Танзанија 19:00; Алжир – Кенија 22:00
четвртак 27. јун Сенегал – Алжир 19:00; Кенија – Танзанија 22:00
понедељак 1. јул Танзанија – Алжир, Кенија – Сенегал 21:00

Група Д: Обала Слоноваче, Мароко, Намибија, Јужноафричка Република

недеља 23. јун Мароко – Намибија 16:30:
понедељак 24. јун Обала Слоноваче – Јужноафричка Република 16:30
петак 28. јун Мароко – Обала Слоноваче 19:00; Јужноафричка Република – Намибија 22:00
понедељак 1. јул Јужноафричка Република – Мароко, Намибија – Обала Слоноваче 18:00

Група Е: Ангола, Мали, Мауританија, Тунис

понедељак 24. јун Тунис – Ангола 19:00; Мали – Мауританија 22:00
петак 28. јун Тунис – Мали 16:30
субота 29. јун Мауританија – Ангола 16:30
уторак 2. јул Ангола – Мали, Мауританија – Тунис 21:00

Група Ф: Бенин, Камерун, Гана, Гвинеја-Бисау

уторак 25. јун Камерун – Гвинеја-Бисау 19:00; Гана – Бенин 22:00
субота 29. јун Камерун – Гана 19:00; Бенин – Гвинеја-Бисау 22:00
уторак 2. јул Бенин – Камерун, Гвинеја-Бисау – Гана 18:00

Извор: моззартспорт/мондо.рс

Фото: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар