Како БиХ гледају стране дипломате

Стране дипломате када дођу у Босну и Херцеговину одушевљени су њеним природним љепотама, храни и гостољубивим грађанима, али ријетко ко има добро мишљење о домаћим политичарима и њиховом вођењу државе.

Босна и Херцеговина 09.05.2019 | 20:21
Како БиХ гледају стране дипломате
Да су политичари у БиХ неспособни да се изборе са бројним проблемима, а грађани запостављени, стране дипломате често истичу како на својим профилима на друштвеним мрежама, тако и путем медија.

Једну од можда најоштријих јавних критика према домаћим политичарима упутио је бивши амбасадор Јапана у БиХ Хидео Јамазаки поручивши им да су „корумпирана и безобзирна каста која води рачуна само о властитим интересима, оглушујући се о потребе сиромашних“.

Јамазаки је по истеку свог четворогодишњег мандата у БиХ навео да Јапан неће олако финансијски помагати БиХ јер се помоћ неријетко нерационално користи и расипа. Као примјер је навео беспотребне полицијске пратње домаћих политичара које “брзом и безобзирном вожњом” угрожавају друге учеснике у саобраћају.

Наводећи како је често био у прилици путовати по БиХ, јапански амбасадор је казао да је редовно виђао “већи број возила под полицијском пратњом како претичу друга возила”, па чак и службена возила његове амбасаде, потпуно занемарујући важеће саобраћајне прописе.

– То ме потиче да се запитам – ко су ти функционери БиХ којима се додјељује полицијска пратња и колико се новчаних средстава издваја из буџета за те намјене? Постоје ли бољи начини трошења новца пореских обвезника у БиХ”, питања су која је поставио одлазећи јапански амбасадор.

Он је поручио домаћим политичарима да у богатом Јапану једино премијер државе има право на додјелу возила под пратњом.

С друге стране Јамазаки је за грађане казао да су врло вриједни и марљиви, али да многима недостаје систематичност у раду те да обављајући своје активности, требају размишљати и о томе какав то утицај има и на људе око њих.

Јамазаки је оцијенио да БиХ има велики потенцијал за развој, посебно у сектору туризма и енергетском сектору, те лијепе природне ресурсе.

Да Јамазакијеве примједбе нису усамљен случај, може се скоро свакодневно видјети по друштвеним мрежама и медијима у којима стране дипломате износе своје импресије о БиХ.

Међу њима је и амбасадор Велике Британије у БиХ Метју Филд који је након само четири мјесеца по доласку у БиХ веома успјешно “скенирао” њихово понашање.

– Од када сам дошао у БиХ, пратим политичаре како у круг: поново пишу историју, преиспитују устав, стварају препреке, подстичу подјеле, жале се због репресије, изврћу чињенице, славе ратне злочинце… А, ријетко сам видио да су им грађани на првом мјесту, да су храбри, имају отворен приступ, проналазе компромис, предводе реформе, нуде рјешења – написао је Филд на свом Твитеру.

С друге стране, Филд често хвали обичне грађане или појединце за њихове успјехе, или пак љепоте ове земље.

Добро мишљење о домаћим политичарима нема ни новоименовани амбасадор САД у БиХ Ерик Џорџ Нелсон који је још прије него је дошао у ову земљу изјавио како је то једна од најкорумпиранијих држава у Европи. С друге стране Нелсон је одушевљен историјом и културом ове земље.

Ништа боље мишљење о политичарима није имала ни Нелсонова претходница Морин Кормак која је отворено говорила о томе како политичари у БиХ користе лажи и страх као основу за своју владавину.

 У једном од својих говора је казала да је БиХ потребна нова генерација политичара који ће се оканити корупције и личног политикантства. 

Сличне поруке могле су се до сада чути и од њемачке амбасадорке у БиХ Кристијане Хоман, која не крије да би била много сретнија да се лидери окрену дијалогу, умјесто што потичу сукобљавања.

– Политичари у БиХ су у обавези да се супротставе политичком амбијенту стварања кризе и да створе услове за већи економски раст уз адекватне инвестиције. Људи овдје прижељкују неку стварну перспективу, политичку стабилност и социјалну сигурност. На основу многобројних разговора знамо да се многи исељавају зато што посебно за своју дјецу желе уређене односе с јасном перспективом и добрим образовањем – једна је од порука њемачке амбасадорке.

Још један страни дипломата који се нимало не либи да засуче рукаве, обуче радно одијело и прикључи добровољним акцијама чишћења смећа по БиХ, а који често на својим друштвеним мрежама објављује фотографије и своје импресије из ове земље, јесте шеф Делегације Европске уније у БиХ Ларс-Гунар Вигемарк, који не крије разочарење због домаћих политичара.

Он је оцијенио да је већина грађана БиХ уморна од свађа и немогућности многих политичара да постигну договор, те да желе видјети владе и парламенте који могу доносити тешке одлуке без бескрајних расправа и кашњења.

– Политичари не могу једну ствар говорити ЕУ или партнерима попут ММФ, а онда у земљи причати нешто друго. ЕУ не занима прича, већ конкретни резултати- једна је од порука овог дипломате.

Порадити на побољшању политичког  живота

Члан Стручног тима Института за друштвено-политичка истраживања из Мостара Милан Ситарски сматра да у БиХ треба много порадити на побољшању политичког живота.

Он истиче да би можда и стране дипломате с обзиром на диспропорционалну улогу страног фактора, поготово великих сила у овој земљи, можда могле да покрену конкретне иницијативе за побољшање овдашњег политичког живота.

– Ако већ нису тиме задовољни онда нека покрену неку иницијативу да се то промијени. Међутим, бојим се да је ту јачи фокус на ријечима и на оцјенама него на стварном стању – сматра Ситарски.

Он додаје да су дипломате само један од извора информација својим државама о некој земљи у коју су послани на службу.

Ситарски каже да се треба имати у виду да те дипломате представљају своју земљу и владу, тако да се не могу узети као потпуно објективни посматрачи.

– Више се поуздајем у њихове брижљиво срочене званичне извјештаје анализиране из угла политике земаља које представљају, а не персоналне опсервације и импресије – категоричан је Ситарски. Додаје да мишљења појединих дипломатра треба гледати и кроз потезе њихових влада према одређеној држави, у овом случају према БиХ.

(Српскаинфо)

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

БиХ

09.05.2019 18:26

БиХ има несрецу сто је представљају људи који би вољели да је нема,кад додју патриоте на власт,има наде за бољитак.

ОДГОВОРИТЕ
Name

перспектива=0.113%

09.05.2019 19:03

За БиХ је најбоље да се једним дијелом расели, једним дијелом опљацка, а оним преосталим да зели развој за кога нема услова (због прва два разлога). Уосталом је такав развој ствари судбина СФРЈ коју је БиХ одлуцила да на свој нацин у агонији јос једном презиви до слома.

Name

Ре БиХ

09.05.2019 20:54

Висе у дипломатији краду сарајевски гангстер дипломати него сви они за које ти тврдис да као је не воле Бејха.Ено ти Сацирбеговица па тај је украо и црно испод нокта а све у име велике љубави према Хејха.А има их иха ха......Зато не лупетај.

Name

Коментар

09.05.2019 22:01

Браво за јапанског амбасадора...и он је схватио да сељацка багра користи полицијску пратњу да брзе стигне на јагњетину...

Name

Дх

09.05.2019 18:29

ЗНАСЕ КАКО ГЛЕДАЈУ НА БХ И РС КАО И НА СВАКЕ ПОЛИТИЦКЕ КРИМИНАЛЦЕ И РУСИОЦЕ МИРА И СЛОБОДЕ И НЕСИГУРНОСТИ НАРОДА ЗИВИ ПЉЦКАРОЦИ СВЕ ИХ ДО ИЈЕДНОГА ПОХАПСИТ НА КАМЕНОЛОВ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

09.05.2019 18:33

Сто се тице британских дипломата и америцких дипломата који су демократе, они могу слободно да се добро наједу фекалија, сто висе то боље да не остану гладни. Они су нам направили сво зло 1990.године од кога ни дан данас не моземо да се опоравимо и ко зна када цемо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коле

09.05.2019 20:01

А ко нам је сад крив, амери, енглези и нијемци или ми сами што годинама трпимо ову багру на власти. Јесмо ли стварно толико глупи па не видимо оно што помиње овај јапанац

Name

ТИТО

09.05.2019 21:10

ГЛЕДЈУ НАС СТРАНЦИ КАО БУДАЛЕ

Name

Даре

09.05.2019 18:44

Гледају нас добро у односу како нас нама власт уништава. Па на крају крајева нуде нам све сто је просперитет а наси политичари вуку нас у блато национализма

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сократ

09.05.2019 18:49

Зивјели смо дуго у социјализму који је био јако затворен према спољасњем свијету. Генерација политицара на власти имају тај синдром "интелектуалне" ускогрудности и ограницености, тог рекао бих провинцијализма. Водјење дрзаве захтијева разне културолоске компетенције поред редовног знања, наобразбе и повјерења у тимски рад. Па само погледајте насе министре - сваки води своју политику, нико са никим не сурадјује! Ми имамо потпуно неуке политицаре, неспособне да се суоце са изазовом: мултикултуролоска заједница, права људи и развој услова за њихов зивот! Вријеме зато не доноси ниста ново - са оваквим незналицама нема напредка!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

09.05.2019 21:14

Боље странци виде ситуацију у којој нас народ зиви него наси политицари на власти, сто довољно говори да смо се на изборима сретно зезнули.

ОДГОВОРИТЕ
Name

бугарски воз

10.05.2019 00:21

Нити су одусевљени природом, нити гостопримством. У ову банана дрзаву се долази по казни.

ОДГОВОРИТЕ