Више старих људи него мале дјеце

- Први пут у историји, на планети је више старијих људи него мале дјеце, резултат је истраживања Уједињених нација.

Свијет 03.05.2019 | 17:45
Више старих људи него мале дјеце
Бројке показују да је крајем 2018. године број старијих од 65 година надмашио број млађих од пет година, пренио је ББЦ на српском језику.

Тренутно на планети има око 705 милиона старијих од 65 година, док је оних узраста до четири године око 680 милиона.

Указује се и на раст диспаритета између најстаријих и најмлађих до 2050. године - биће више од двоје старијих од 65 година на сваку особу узраста до четири године.

Овај све већи јаз показатељ је тренда који су демографи тражили годинама: у већини земаља живимо дуже, али не правимо довољно беба.

Године 1960, стопа плодности свијета била је готово петоро дјеце по једној жени, према подацима Свјетске банке. Готово 60 година касније она се преполовила на свега 2,4.

Остарјело становништво је бројније у развијеним земљама. Оне имају нижу стопу рађања из разних разлога углавном везаних за економски бољитак - стопа смртности дјеце је нижа, контрацептивна средства су доступнија, а одгајање дјеце умије да буде веома скупо.

Бољи животни стандарди значе да у тим земљама људи "трају дуже". Главни примјер је Јапан, гдје је просјечни животни вијек који се очекује при порођају скоро 84 године (што је највећа стопа неке земље на свијету) и гдје су особе старије од 65 година 2018. чиниле 27 одсто становништва - што је такође највећа бројка на свијету.

Према подацима УН удио дјеце млађе од пет година у укупном становништву Јапана је око 3,85 одсто.

У новембру прошле године је Међународни монетарни фонд (ММФ) упозорио да јапанска привреда може да доживи пад од више од 25 одсто у наредних 40 година због остарјеле популације.

Афричке земље су најбољи примјер дилеме квантитет - квалитет што се тиче стопе рађања: оне су у врху листе земаља са високом плодношћу.

Нигер је, на примјер, "најплоднија земља свијета", са 7,2 порођаја по жени забиљежена 2017. године.

Међутим, исте земље имају висок морталитет дјеце - Нигер има стопу од 85 дјеце по 1.000 живих порођаја, једну од највиших на свијету.

Као један од најекстремнијих случајева издваја се Русија: стопа плодности од 1,75 дјетета по жени очекује се да ће допринијети стрмом паду у броју становника Русије у наредних неколико деценија.

Одјељење за становништво УН-а израчунало је да ће становништво Русије до 2050. године опасти са тренутна 143 милиона на 132 милиона.

Кина је 2015. године преиспитала "политику једног дјетета" и 2018. године најавила крај ограничавања укупног броја порођаја до наредне године.

Попуштање строгих закона, међутим, није се показало као магично средство: Кина је 2018. године забиљежила 1,5 милиона порођаја, што је најнижа бројка у посљедњих више од 60 година.

Експерти за популацију упозоравају да политике које промовишу здравље старијих морају да одиграју кључну улогу у ублажавању ефеката који доводе до остарјелости становништва.

Аргумент гласи да су здравији појединци способнији да наставе да раде дуже и са више енергије, што би могло да резултира нижим трошковима у здравству. 

(Тањуг)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Дгx

04.05.2019 00:07

У БХ И РС НЕ РАДЈАЈУ СЕ ДЈЕЦА ПОСО НЕМАЈУ БИЈЕДА И СИРОМАСТВО

ОДГОВОРИТЕ
Name

де ба

04.05.2019 07:49

На земаљској кугли има укупно око 8 милијарди људи. Потрошише једни другима најосновније природне животне ресурсе. Није планета Земља бесконачно велика, нема бесконачно много ваздуха, воде, хране и осталих потрепштина. Све се то може потрошити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рум плоцица

04.05.2019 13:49

Јој када ово процита Зељка издаце саопстење да је негативни природни прирастај светски тренд а не последица лосег зивота у РС.

ОДГОВОРИТЕ