Прича: Стварно увек неко искочи!
Без Регланда и Перпероглуа Звезда је у мајсторици згромила Будућност са 43 разлике и показала ширину и раскош свог састава.
Кошарка 23.04.2019 | 19:15
Ставимо то у једну две реченице. Џо Регланд и Стратос Перпероглу су двојица од петорице играча изабраних у идеалну петорку лиге. И то су играчи на које Томић није могао да рачуна. На Регланда уопште, а на Перпероглуа од друге утакмице на којој је бриљирао, а тада се и повредио.
И овде морамо да направимо кратку дигресију и да кажемо да је Милан Томић одржао реч с почетка сезоне. Одмах је рекао да неће причати о повредама и да неће тражити алиби у њима. И тако је било. Повредила су му се двојица играча из прве поставе - није кукао. Изгурао је посао са оним што има и самлео Будућност 43 разлике у борби за титулу. Направио је успех, само се то рачуна.
Звездина предност у односу на све конкуренте (Будућност, Партизан и Цедевиту) ове сезоне је била у томе што црвено-бели једини нису у току сезоне мењали тренера. Милан Томић је постављен на клупу, добио је поверење и искористио га је. Такође, Звезда је једини клуб који у току сезоне није мењао тим, осим што је пред плеј-оф довео Кеј Си Риверса. И то је била једина промена. За разлику рецимо од Будућности која је измењала два тима и променила хрпу странаца, као и тренера када је уместо Александра Џикића довелаЈасмина Репешу.
То нам говори две ствари. Прво - Звезда је очигледно била задовољна својим првобитним избором и хтела је да га се држи до краја. Друго - то јој је донело добру хемију и тимски дух који се посебно видео када су се Регланд, па Стратос повредили. И то је и сам Томић потврдио.
Тренер Звезде је дошао у ситуацију да има екипу у којој свако сваког може да “закрпи”, а видели смо током утакмица плеј-офа, прво против Партизана, а потом и Будућности, да стварно увек неко искочи. И то у Звездином случају није флоскула.
Сви су имали своју улогу…
БОРИША СИМАНИЋ - МАЈСТОРИЦА ПРОТИВ БУДУЋНОСТИ
Ето, не морамо да копамо далеко и дубоко да бисмо имали праву потврду ове приче. Бориша Симанић је парадигма свега реченог. Како је само лупио банану Ерлу Кларку, а потом на асистенцију Филипа Човића закуцао на другој страни, стекао се утисак да ће Пионир да се сруши. Не само да је дао поене, већ је играо добру одбрану, дизао је публику на ноге својим потезима и одиграо једну од најбољих партија до сада у Звезди. Није могао бољи моменат да пронађе да одигра добро. Синоћ је одиграо 25 минута и за то време је дао 10 поена. За два поена је гађао 2/3, а за три поена 1/1. Три пута је био на линији за слободна бацања и три пута је погодио. Имао је Бориша и пет скокова, једну украдену лопту, три асистенције и две блокаде. Врло разноврсно.
Не треба занемарити ту ни његову игру у одбрани. Има врло дугачке руке, висок је, практично је јако тешко шутнути преко њега, што су се играчи Будућности и уверили. Синоћ је онај тај који је повукао и помогао Звезди да оде на сигурну разлику.
Ове сезоне је био предвиђен да буде замена за Фајеа, на почетку сезоне се мучио, после повреда Сенегалца је мало прорадио, Томић му је давао шансу да игра и овај му је вратио. Могао је Бориша да одигра много боље ову сезону, али је ова мајсторица била његова. И то је, надају се навијачи, најава да би могао много у будућности. Подсетимо, ради се о играчу који је пријављен за НБА драфт. Видећемо како ће проћи.
ПЕРПЕРОГЛУ - ДРУГИ МЕЧ ПРОТИВ БУДУЋНОСТИ
Нажалост, то је била и најтежа утакмица за Стратоса ове сезоне. Одиграо је феноменално, као из бајке. И онда се повредио. Пукао је лист, а сјајни Грк на штакама дошао да прими награду за победника АБА лиге.
Како је само играо на тој другој утакмици... За само 12 минута на паркету дао је 17 поена! За три поена је гађао 3/4, за два 4/4. Из игре 87,5%. Био је доминантан, водио је Звезду ка победи од 38 разлике, водио је црвено-беле до друге од три потребне рецке и доживео пех.
Генерално, Стратос ове сезоне није по бројкама имао неку посебну сезону, али увек када је било важно извлачио је Звезду на искуство, пружао је најбоље партије и показао да му притисак не може ништа. Наиграо се он тешких утакмица, играо за Панатинаикос па прешао у Олимпијакос… И иако ми мислимо да је ово ривалство код нас највеће и најтеже, кажу људи који се много боље разумеју да је оно у Грчкој тек посебно лудило. И онда њему дође као лимунада да игра против рецимо Будућности. И зато је са 34 године држао кошаркашке лакције.
Наравно, ово није била једина утакмица у којој је био добар, а на памет пада и други судар против Партизана у полуфиналу када је водио црвено-беле са 16 поена, али је тада Звезда изгубила. Ту долазимо до оног да се не плаши гостујућег терена. А у мајсторици против црно-белих је дао 18 поена.
Треба видети како ће се изборити са повредом, али као што већ рекосмо - заслужио је нови уговор.
БИЛИ БЕРОН - ПРВИ МЕЧ ПРОТИВ БУДУЋНОСТИ
Били, Били, Били… Свако мало се то чује са трибина. Не треба много трошити речи о његовој игри, довољно је рећи да је изабран за МВП-ја финалне серије. Назвали смо га Килл Биллy са разлогом. Прави је убица противничких одбрана и кошева.
Милан Томић када је долазио прво је њега довео у екипу. Тешко је одабрати само једну утакмицу у којој је Били доминирао, али ето нека то буде први сусрет финалне серије. Само ћемо рећи 19 поена, 4/4 за три поена и све вам је јасно.
Најбољи играч Звезде ове сезоне. Љубимац навијача. Човек кога би вероватно свака душа из Пионира од синоћ желела да гледа и следеће сезоне у црвено-белом дресу.
ЧОВИЋ, ДОБРИЋ И ДАВИДОВАЦ - ПОЛУФИНАЛНА СЕРИЈА ПРОТИВ ПАРТИЗАНА
Када се сада погледа овако уназад, делује да је то била кључна утакмица ове сезоне за Црвену звезду. Да је Партизан ту направио брејк, следећу би играо пред својим навијачима и можда изборио пласман у финале. Губили су црвено-бели и 11 разлике у трећој деоници, а на тој утакмици кестење из ватре нису вадили странци, већ домаћи играчи.
Филип Човић је потпуно променио ритам игре, Давидовац се после грешака на почетку утакмице сабрао, пребацио на позицију четири и одиграо јако добро, а Огњен Добрић показао какво има срце и то је трилинг асова који су извукли Звезду у поменутој утакмици.
Човић је изнео велики део терета на том мечу јер се управо тада повредио Џо Регланд. Пробијао је прву линију одбране црно-белих и правио им велике проблеме.
Човић је тада убацио 16 поена, Давидовац чак 18, Добрић осам, али неке врло битне. Српски играчи су донели превагу и извукли Звезду у тој ситуацији. И генерално су одиграли сасвим солидно целу серију. Човић је преузео терет организације игре, Давидовац “крпио” на позицији један када је то било потребно, а Добрић је дао неке важне тројке.
Уз додатак да су сви поменути играчи могли много боље у оне две утакмице у Подгорици када су подбацили као и цео тим.
УЛОГА ФАЈЕА И ОЏА
И да не буде да је све у статистици изнећемо један утисак. Мохамед Фаје и Мајкл Оџо нису имали поентерске партије као рецимо Кеј Си Риверс синоћ (21 поен), али су имали много већи значај за игру и све учињено од Американца који је своје поене махом давао када је утакмица била решена (други и пети меч против Будућности), мада је и он имао добро полувреме у првом дуелу у Подгорици и у једном мечу против Партизана.
Поменута двојица играча су одрадила велики посао. Оџо током целе сезоне, био је прва петица тима, аФаје се опоравио коначно од повреда и прорадио у плеј-офу. Како су само добро пеглали одбрану обојица, посебно Фаје против Будућности…
Одрадили су велики посао у заграђивању испод коша, тучи са противничким центрима, одбрани, па и офанзивно добрим партијама. Играли су јако добро у Подгорици и не заслужују да буду изостављени са списка заслужних.
Дакле, на крају крајева, можемо да констатујемо да је свако имао своју улогу и да је у појединим, кључним моментима - искочио.
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар