ПОРАЗНО: Дјеца све више гладна
У БиХ је 128. 000 дјеце гладно, без одјеће, обуће, образовања, туђе његе. Око 100. 000 дјеце угрожено је породичном ситуацијом, а око 40. 000 малишана живи у породицама које немају никакве услове за живот, званични су подаци Агенције за статистику БиХ.
Република Српска 22.04.2019 | 21:30
Статистика је поразна, а још више забрињава чињеница да постоји и значајан број дјеце која нису дио суморних бројки, јер су, просто, невидљива.
“Посљедњи показатељ о томе колико ми дијелимо хране био је преко 960, али мислим да је сада више од 1.000, пошто скоро свакодневно људи долазе. Морам да признам, поготово у прошлој седмици пуно мајки се обратило за помоћ код нас, траже помоћ од пелена до хране за дјецу”, каже Мирослав Субашић из УГ “Мозаик пријатељства”.
“Оно што подаци говоре, јесте да ми свакодневно имамо пораст броја корисника додатка на дјецу, с обзиром на то да знамо да су то породице које живе на минимуму социјалне егзистенције. На примјер, само у Центру за социјални рад Бијељина имате 2.500 корисника дјеце која остварују право на дјечији додатак кроз 1.700 породица”, каже Мила Стојановић, социјални радник у Центру за социјални рад у Бијељини.
Из немоћи да поправе материјалну ситуацију, родитељи веома често истичу своју дјецу када дођу у Центар за социјални рад да затраже помоћ.
“Увијек смо свједоци, ми као радници, непријатности коју дијете осјећа. Дијете не зна да прикрије своја осјећања и непријатно му је и тешко када дође са мајком, која је исто тако немоћна”, објашњава Стојановићева.
“Пошто сам ја одрастао у великом сиромаштву, знам да није нимало једноставно да човјек нема и да други људи прикупљају помоћ за њега. Ми у 'Мозаику' не желимо да то тако буде већ, напротив, да та дјеца, иако прикривају гардеробу, да то не схвате ни једног тренутка као јавну кухињу, већ да је то нека врста продавнице и да тако помогнемо”, каже Субашић.
Сиромаштво, поред материјалне, повлачи са собом и остале угрожености. Ако родитељ има проблем да свом дјетету да новац за ужину и није у могућности да задовољи његове основне потребе, онда он није у ситуацији да подстиче развој његових креативних способности. Таква дјеца су обично сиромашна и у социјалним контактима, каже Мила Стојановић.
“Онда када имате ситуацију да једно дијете расте у сиромаштву, да нема навику за тим породичним ритуалима као што је ручак, онда се та дјеца не сналазе, излазе на улицу неспремна. Уз сиромаштво врло лако долазе други проблеми, партнерски неспоразуми. Врло често и очеви, усљед немоћи да задовоље потребе своје дјеце, скрену у алкохолизам”, објашњава она.
Сиромаштво је многима постало начин живота. У зачараном кругу мизерних и једнократних помоћи које породицама тренутно помажу, врло брзо се враћају на почетну позицију када им је помоћ поново потребна. Све указује на потребу системског приступа рјешавања проблема сиромаштва и превентивног дјеловања.
БН ТВ
Коментари / 13
Оставите коментарИгор
22.04.2019 19:39Па да сваки родитељ од ове дјеце изадје на улицу, узме само по један камен другације би се радило и размисљало . Не разумијем ? Дјеца гладна они цуте ... Неце пасти са неба а ови на власти милом неце дати ниста.
ОДГОВОРИТЕДа
22.04.2019 21:07Тако је!
Бједник
23.04.2019 08:04тако је браво
Цале!
22.04.2019 20:05Зато наси политицари узивају у свим благодетима овоземаљског зивота са њиховим енормно високим платама!
ОДГОВОРИТЕмрки
22.04.2019 20:18ма добро сто узивају, али сто дају по 1.000км за пепељаре, сто мјесецно потросе по 25.000км на цвијеце... не смијемо ни замислити колико за њихове свалерке и свалере ми платимо, док су нам дјеца гладна и зедна... али, додусе, није то ни вазно, све док се моземо играти дрзаве, док имамо србовати ми цемо за оним доратом пјевати "не мозе нам нико ниста"... која смо ми стока. Ау!
Ре мрки
22.04.2019 21:30Браво мрки свака цаст на коментару.идиоти се разбацују а дјеца се пате. Дабогда им се то вратило!!!!
Има_за_резервни
22.04.2019 20:16Пара има. Правимо резервни састав полиције и војску.
ОДГОВОРИТЕГидра
22.04.2019 20:17Гладуј ал србуј. Увјек било.
ОДГОВОРИТЕИсток
22.04.2019 20:21Ма нек је Милорадовој унуцати потаман . Нек она нису гладна то нам је најбитније. Ова република мора бити докинута , да би нам свима било боље.
ОДГОВОРИТЕре
22.04.2019 20:23У рату се боље живјело јер су сви из вана помагали новчано своју родбину да преживе рат, док се сада родбина вани ушутила контајући да имамо какав такав живот у овом криминалном опљачканом миру народа и бораца РС.
ОДГОВОРИТЕРе
22.04.2019 20:45Па кад виде на тв-у насе водје како се хвале на све стране,нормално да не помазу.Испада да је овдје боље него код њих тамо.Јос мало це они тразити да ми њима саљемо.
Аустрија
23.04.2019 13:31Залосно ал тацно нека будале И даље навијају за говнаре
ОДГОВОРИТЕРЕ СВИМА
23.04.2019 19:46ЕВО КОНКРЕТНО У БИЈЕЉИНИ.ДЈЕЦА НИСУ КРИВА СТО СУ РОМИ И КАО ТАКВИ ПРИПАДАЈУ НАЈСИРОМАСНИЈЕМ СЛОЈУ.ЗАСТО СОЦИЈАЛНО ИЛ ОПСТИНА ИЛ БИЛО КОЈА ОРГАНИЗАЦИЈА ОРГАНИЗУЈЕ СКУПЉАЊЕ ГАРДЕРОБЕ ХРАНЕ ПЕЛЕНА.ДА НИТИ..ЈЕДНО ДИЈЕТЕ НЕ ТРАЗИ ПО КОНТЕЈНЕРИМА..ВИДИМ СВАКИ ДАН РОМИБСКУПЉАЈУ ПЛАСТИЦНЕ ФЛАСЕ..ПАПИР..И ТРАЗЕ И ХРАНЕ ..АЈД БУДИМО ЉУДИ ПОМОЗИМО ДЈЕЦИ БИЈЕЉИНЕ..У СЕЛУ ЈЕ ДРУГАЦИЈЕ..СТАНОВНИЦИ ЗНАЈУ КО ЈЕ СИРОМАСАН И ДУЗНОСТ ИМ ЈЕ ДА ИМ ПОМОГНЕ...МИСЛИМ ДА ДОСТА ДОСТА ВИСЕ ЗА РОМЕ ДЈЕЦУ ТРЕБА ПОМОЦИ
ОДГОВОРИТЕ