Судбоносни прелазни рок на Олд Трафорду!

Ко остаје, ко иде? Осморица сигурно иду. . . Ни Матић није по свачијем укусу!

Фудбал 20.04.2019 | 23:30
Судбоносни прелазни рок на Олд Трафорду!
Манчестерски великан на раскрници. Не толико због пораза од Барселоне – не да није срамота но је сасвим нормано да се изгуби од Блауграна – али проблем је што Манчестер јунајтед није био конкурентан ривал каталонском гиганту. Као што није конкурентан Манчестер Ситију и Ливерпулу у Премијер лиги. А на Олд Трафорду нису навикли на улогу епизодисте. И ОК, могли су да претпоставе да ће по одласку сер Алекса Фергусона запасти у малу кризу, али да ће она потрајати ево већ шест година, то нису очекивали. Посебно нису очекивали да шест година касније ситуација изгледа готово једнако проблематична као те 2013.

Тада је сер Алекс исцедио тим као крпу и оставио Дејвиду Мојесу екипу зрелу за ремонт. Није то проблем, сваком клубу мора да се деси смена генерација. Проблем је што на Театру снова смена није дала резултат, па ће овог лета Оле Гунар Солскјер покушати да уради оно што није успели ни Мојесу ни Лују ван Галу ни Жозеу Мурињу: да селектира екипу у складу са реномеом Олд Трафорда, да селектира екипу за сам врх светског фудбала.

Није да претходници нису покушавали. Додуше, Дејвид Мојес није добио неопходно време, док су Луј ван Гал и Жозе Мурињо око појачања водили битке са Едом Вудвордом. Они су гледали само играчки квалитет и нису марили за новац. А директору је новац увек у првом плану, па се тако Вудворд дичио како је објава да је Алексис Санчез потписао за Јунајтед привукла 75 одсто већу публику но званична потврда да је Пари Сен Жермен учинио Нејмара најплаћенијим играчем у историји фудбала када је Барселони за Бразилца платио 222.000.000 евра. Проблем је само што је ту васколику публику Санчез дебело разочарао играма на терену.

Нису се баш прославила, најблаже речено, ни појачања из Ван Галовог мандата: Маруан Фелаини, Радамел Фалкао, Анхел Ди Марија и Бастијан Швајнштајгер. Антони Марсијал се још отима, Мемфис Депај је одавно прецртан... Потом су код Муриња стигли Пол Погба, Ромелу Лукаку, Златан Ибрахимовић, Хенрих Мхитарјан, затим мање звучна имена попур Ерика Бајија, Виктора Линделефа или чак Немање Матића и Фреда... Појединци су имали и понеку изузетну партију, Мемф али све скупа је утисак да темељ за неку нову шампионску генерацију није издржао.

И сад се опет најављује реконструкција, јер и ова је генерација ударила у плафон, па многи ветереани могу само доле. Антонио Валенсија, Ешли Јанг, па и Алексис Санчез, Фил Џонс, Крис Смолинг, Андер Ерера, чак иХуан Мата. У данима после испадања од Барселоне омиљена тема локалних медија јесте нагађање око тога ко ће да остане, а ко да оде са Олд Трафорда?

Ако бисмо рецимо укрстили предвиђања таблоидног Дејли Мејла и угледног Гардијана дошли бисмо до закључка да сигурно остају Давид де Хеа, резервни голман Серго Ромеро, Пол Погба, Џеси Лингард, Маркус Рашфорд, Антони Марсија, Лук Шо, па и Ромелу Лукаку. Сви они који за које се процењује да задовољавају очекивања, због година могу да напредују или бар буду корисни у одређеним ситуацијама.

Мишљења су подељења кад су у питању Диого Далот, Скот Мектомини, па четворица штопера Виктор Линделеф, Крис Смолинг, Ерик Баји и Фил Џонс (Гардијан би рецимо задржао млађе Линделефа и Бајија, Дејли Мејље неодлучан кад је у питању Швеђанин, а диже руку за Смолинга) па и наш Немања Матић. Док Мејл пише да је будућност српског репрезентативца неизесна, Гардијан категорички пресуђује.

“Матићева трома кретња успорава екипу“.

У Матићевом случају ипак ситуација није најјаснија, док су сви острвски извори сагласни у оцени да будућност у Манчестеру немају Маркос Рохо, Ешли Јанг, Матео Дармијан, Хуан Мата, Андреас Переира, Андер Ерера, Алексис Санчез и Антонио Валенсија.

Чак осморица играча дакле!

Само што то не иде баш тако лако. Помало би наивно било очекивати да Јунајтед – чак и ако би пронашао идеалног спортског директора, а у последње време се најчешће барата именом Ајаксовог Едвина ван дер Сара, који је уједно и легенда Олд трафорда – у једном прелазном року успе да замени толики број играча који су приде, уз пар изузетака, имали и те какав утицај на Јунајтедову игру последњих сезона,

Оле Гунар Солскјер је тога свестан.

“Разговарамо у клубу око тога, али морамо да будемо реални. Нема овде брзог решења, није да ћемо да купимо седморицу играча и одједном будемо тип-топ. Мораћемо да идемо корак по корак. Биће појачања, биће и припрема, једва чекам то, па ћемо видети. Али да, наши скаути крстаре светом тражећи добре фудбалере и потписаћемо их ако проценимо да су прави. И кад говоримо о карактеру. И кад говоримо о цени. И о способности да потрају у овом клубу. Уверем сам да ћемо добити праве играче“, шири Солскјероптимизам.

Нажалост, делује да није утемељен у правим изборима из последњих сезона.

Извор: моззартспорт

ФОТО: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар