Један зид чува милионе грађана
Један зид чува један град и његових десетак милиона становника. Тврђава која живот значи чува Џакарту, главни град Индонезије, од неколико метара дубоких вода Џакартанског заљева. Наиме, индонезијски главни добрим дијелом сада се налази испод површине мора.

Венеција, драгуљ Италије и град изграђен на острвима, тоне сваке године око два милиметра. Џакарта их је давних дана престигла, а посебно је угрожен сјеверни појас уз саму обалу, гдје живи око 4 милиона људи. Тај дио Џакарте налази се око четири метра испод нивоа мора, а чак и зид који би их требао чувати тоне око 25 центиметара сваке године.
– Овдје живим од 1981. године, али не знам колико дуго могу остати. Сваке године је ниво мора све виши – каже становник Сукесих.
Џакарта тоне због сиромаштва, и то у поприлично буквалном смислу. Град не може допремити довољно воде из околних резервоара питке воде и грађани су присиљени ослањати се на дубоке бунаре и искориштавање воде испод властитих ногу. Због тога подземни резервоари се урушавају и тиме буквално снижавају тло.
Узевши у обзир експлозију нових стамбених зграда, трговачких центара и владиних канцеларија које само појачавају урушавање подземних шупљина, јасно је да је проблем тешко рјешив. Изградња нових улица довела је до проблема с одлијевањем оборинских вода, а истовремено подземни спремници не могу упити кишу зато што асфалт није порозан.
Тако је настао зачарани круг гдје све више људи треба све више воде. А бројни се не могу или не желе ослонити на локалне власти за напајање водом. Овако је то један од власника стамбене зграде испричао за ББЦ.
– Боље да користимо властиту подземну воду него да се ослањамо на власти. Зграда као моја троши пуно воде – казао је он.
Утапање Џакарте додатно помаже једноставна чињеница да чак ни ријеке више не могу нормално тећи. Наиме, све дужи токови ријека су испод нивоа мора и сваког кишног периода Џакарти пријете све теже поплаве.

Чак 13 ријека тече кроз главни град Индонезије, а земљиште је право мочварно. Хери Андреас већ 20 година проучава Џакарту и њено утапање у мору.
– Ако погледате на наше бројке, оне кажу да ће до 2050. око 95 одсто Џакарте бити под водом – рекао је за ББЦ.
Нови водоводи су још тек у фази планирања, а стручњаци упозоравају да се Џакарти приближава тачки с које нема повратка.
Холандски стручњак Јањап Бринкман већ годинама ради на овим проблемима и каже да су прије двадесетак година знали да град тоне, али нису имали појма колико.
– Након поплава 2007. године смо проучавали податке и открили смо да град тоне просјечно десетак центиметара сваке године. Неки дијелови града и пуно више – рекао је Бринкман.
Више од 300.000 људи је евакуисано, педесетак људи је погинуло у катастрофалним поплавама те године. Рјешење на папиру изгледа једноставно. Град се мора ријешити зависности о подземним изворима воде испод властитих темеља. Токио је имао сличан проблем почетком шездесетих година. Током 20. вијека град је потонуо за четири метра, али онда су одлучили допремати воду из околних регија. Токио више уопће не тоне.
Међутим, у Индонезији, чак ни годинама касније, нема никаквих помака. Финансијски проблеми, други инфраструктурни захтјеви, децентрализовање власти, све то игра своју улогу у одгађању градње водовода.
Бринкман каже да Џакарта има само неколико година прије него што ће доживјети катастрофу.
Један други пројект, знатно амбициознији, с процијењеним трошковником од 40 милијарди долара, тражи изградњу дивовског морског зида дугог четрдесетак километара преко Џакартанског заљева. Поборници кажу да би добили огромну умјетну лагуну и мјесто за градњу новог луксузног града усред заљева.
Критичари упозоравају да хронични недостатак комуналне инфраструктуре у великом дијелу Џакарте. У и око самог града тече десетак ријека. У њих се испушта већина отпадних вода и велика већина тога би завршила у предложеној лагуни.
Како сами кажу, добили би велику септичку јаму плаћену десетине милијарди долара.
Сви пројекти засад тапкају на мјесту, а људи се питају само кад ће зид попустити и однијети њихове животе у Јаванско море.
(Аваз)
Коментари / 0
Оставите коментар