ЛШ: Барса покорила Театар снова аутоголом Шоа!

Фудбалери Барселоне славили су као гости против Манчестер јунајтеда у првом мечу четвртфинала Лиге шампиона са 1:0.  Меси, Суарез, ВАР, гол: Барса победила у Манчестеру! Први пут у историји, а равно 4. 000 дана од првог Месијевог изласка на "Олд трафорд", Барселона је забележила победу у Манчестеру и направила велики корак ка полуфиналу Лиге шампиона.  Олеов ојачани блок недорастао Барсиној машинерији, Каталонци скинули проклетство на Театру снова.  Барселона ће имати одличну ситуацију у реваншу на Ноу Кампу, помогао јој је и ВАР - 0:1 (0:1).

Фудбал 10.04.2019 | 23:24
ЛШ: Барса покорила Театар снова аутоголом Шоа!
У претходној рунди, Барселона је била боља у двомечу од Лиона, док је Јунајтед, после 0:2 код куће са Пари Сен Жерменом славио у Паризу са 3:1.

Био је ово први судар Јунајтеда и првака Шпаније још од финала Лиге шампиона на "Вемблију" 2011. када је Барселона славила са 3:1, а ово је уједно био и први тријумф првака Шпаније до сада на "Олд Трафорду".

У тиму Манчестер јунајтеда у вечерашњем сусрету није било репрезентативца Србије Немање Матића који још није спреман за мечеве пошто се опоравља од повреде коју је задобиио пре неколико недеља.

Када се све сабере, заслужена победа првака Шпаније који је био конкретнији у завршници. Није то био меч са великим бројем прилика, али искуснији и зрелији тим је остварио оно што је хтео, тако да је Барселона чини се урадила велики део посла када је реч о пласману у полуфинале.

Јунајтед без конкретних шанси, више су то биле полушансе, али све у свему недовољно да се угрози мрежа Тер Штегена.

Барселона је од првог звиждука судије Ђанлуке Рокија јасно ставила свима до знања како ће играти. Отворено, ка голу противника, са сртпљивим акцијама и великим поседном лопте, а уз висок пресинг када противник има лопту у ногама.

Јунајтед је почео бојажљиво, у страху од грешке и то се врло брзо обило о главу изабраницима Олеа Гунара Солскјера.

Иако је Барселона припретила већ после првог напада, када су гости извели два корнера у низу, прву прилику имали су у 12. минуту и одмах су је реализовали.

Лионел Меси је сјајно примио лопту у казненом простору, повукао је лопту у лево, центрирао на другу стативу где је био Луис Суарез. Шутирао је Уругвајац главом, лопта је окрзнула Лука Шоа у раме и завршила у мрежи. Судија Ђанлука Роки је консултовао ВАР, офсајда није било и Барселона је повела.

Фактички, испоставило се нешто касније, првак Шпаније је из јединог шута у оквир гола у првом делу успео да дође до поготка. Имали су још неколико прилика, најбољу Фелипе Кутињо у 36. минуту када му је Суарез сјајно одложио лопту, али је његов шут са десетак метара Де Хеа одбранио ногом.

Јунајтед у првих 45 минута готово да није имао праву прилику, ако се изузме покушај Далоа у 39. минуту када је Португалац слабо шутирао главом после центаршута са десне стране.

У другом полувремену, истина, играли Манчестер јунајтеда су кренули офанзивније ка голу противника, деловало је као да ће некако доћи до изједначења, али недостајало је концентрације у завршној фази.

Барселона је лако излазила на крај са претњама "црвених ђавола", који на крају нису успели да упуте ниједан ударац у оквир гола иоаку су укупно више шутирали.

Маркус Рашфорд се обрукао у 52. минуту, лоше је захватио лопту са десетак метара, док је Барселона после одличне акције Семеда и Суареза у 65. минуту могла и до другог гола, али је Уругвајац погодио спољни део мреже.

У финишу, јалови покушаји Енглеза и сигурна игра Барселоне у одбрани, тако да је први део двомеча завршен победом Барселоне. Можда Лионел Меси није имао своје вече, али ни то није помогло Јунајтеду да оствари бољи резултат пред реванш на "Камп Ноу".

Лионел Меси прву и једину утакмицу у каријери на "Олд трафорду" одиграо је 28. априла 2008, када је са терена посматрао како Пол Сколс пројектилом са дистанце пребацује Виктора Валдеса и шаље Манчестер јунајтед у финале на "Лужњики".

Након што се серу Алексу Фергусону реванширао два пута головима на неутралним стадионима, у Риму 2009, па Лондону 2011, најбољи фудбалер данашњице вратио се ове среде увече на "Театар снова" после округло 4.000 дана решен да постигне гол на најважнијем стадиону на ком то до сада није успео.

Није дао гол, али је асистирао најбољем другу Луису Суарезу за прву победу свог клуба у историји на тој адреси. Пред 74.500 људи уз "климаву" арбитражу Ђанлуке Рокија: Манчестер јунајтед - Барселона 0:1 (0:1) у првој утакмици четвртфинала Лиге шампиона.

Једини гол на мечу постигнут је у 12. минуту после маестралног потеза Месија и рутинске завршнице Суареза ударцем главом "из линије", због чега је Италијан консултовао ВАР собу и добио потврду да Уругвајац није био у офсајд позицији код центаршута свог капитена.

Био је то први Суарезов гол ове сезоне у Лиги шампиона и то против клуба са којим је ривалитет развио играјући у црвеном Ливерпуловом дресу.

На крају - аутогол

УЕФА је погодак на крају приписала Луку Шоу, којег је лопта после Суарезовог ударца главом у 12. минуту закачила и - према мишљењу надлежних - променила правац тако да је завршила у мрежи. Деловало је да би лопта свакако ушла у гол и да Шо није имао контакт с њом, али... званично, "стрелац" је леви бек Јунајтеда.

Пуних осам година од последњег међусобног сусрета, Барселону је уместо Фергија дочекао га његов шегрт Оле-Гунар Солскјер, човек који је посао заслужио у претходној рунди Лиге шампиона када је опоменуо Ернестеа Валвердеа шта би могло да се догоди, ако било ко у његовим редовима помисли да је фаворит.

Пари сен Жермен је то помислио, тако да смо вечерас пратили судар гиганата који су Европи приредили неке од незаборавних мечева, попут оног из 1994. када је било 2:2 у Манчестеру или оних из 1998. када је у оба града завршено 3:3. У том смислу, публика на трибинама и крај "малих екрана" остала је ускраћена за много тога ове среде увече.

Каталонци су повели из прве праве акције на мечу, када су Меси и Суарез подсетили колико им је мало потребно да измисле гол, а све потом била је накнадна Солскјерова памет и покушај да се кроз храброст и набој надокнади пропуштено на отварању утакмице када је лопта по инерцији препуштена Барселони и плаћена моментална казна за то.

Јунајтед је до краја имао периоде агресивне игре, није ни Марк-Андреу тер Штегену ни играчима Барсе у пољу било пријатно док су сабијени у шеснаестерац издржавали налете "ђавола" почетком другог полувремена, али свеукупно - Валверде је без панике одбранио "минималац" из 12. минута и осигурао екипи добру стартну позицију пред реван на стадиону на ком је Солскјер постао бесмртан пре равно 20 година.

За шест дана имаће нову прилику да промени ток историје фудбала, до када ће морати код играча и себе да избрише сећање на четири пораза у последњих пет утакмица након оног бајковитог старта и, нарочито, оне вечери у Паризу.

Ове среде Јунајтед није шутнуо у оквир гола...

Иако је тешко смислити тежи испит у модерном фудбалу од двомеча са овом Барселоном, Солскјеру су посао додатно отежале бројне повреде због чега су од првог минута вечерас наступити играчи попут Фреда, Скота Мектоминеја или Дијега Далоа на левог бека.

Заправо, Норвежанин је пред други наступ код куће у Европи направио само једну измену у односу на састав који је за викенд изгубио од Вулверхемптона - ровити Маркус Рашфорд заменио је Џеса Лингарда, али је екипу поставио потпуно другачије у пољу - Крис Смолинг, Виктор Линделоф и Лук Шо били су на позицијама штопера, а капитен Ешли Јанг и Дало споља.

На тај начин Солскјер је понудио последњој линији одбране опцију више у борби са Валвердеовим зонским пресингом који је користио аут линије и појачавао притисак у ситуацијама када је лопта стизала до бекова. Нарочито су задовољни били гости када је она била код капитена домаћих, Ешлија Јанга, који се наиграо фудбала и урадио велико ништа за 90 и кусур минута, више претећи свом него противничком голману приликом серије неупотребљивих центаршутева.

С друге стране, "Блауграна" је била у прилици да заигра у најјачем саставу, с тим да се Валверде овог пута одлучио да почне са Фелипеом Кутињом лево, али Бразилац није одговорио на тренеров изазов па је замењен у наставку. Уласком Серђија Роберта и преласком Месија у средину, Барселона је повратила посед у завршници и у периоду од 84. до 94. минута једва два-три пута дала шансу Јунајтеду да "пипне" лопту, што је било довољно Енглезима да једном "бунар" акцијом на Смолинга створе и заувек пропусте последњу прилику за гол пред наставак на "Ноу кампу".

Видећемо како ће то изгледати и када се лопта поново заврти...

Два клуба са великом историјом, али тренутно са екипама које се (прилично) разликују у снази. Барса је показала моћ. Дошла је на Театар снова и направила кошмар Манчестер Јунајтеду. Надиграла га је тактички, показала како се игра на резултат, па на Ноу Камп носи предност од 0:1 (0:1). Дала гол у гостима, није примила ниједан. Екипа Ернестеа Валвердеа је одрадила сјајан посао и стигла до историјске победе на Олд Трафорду. Иако је један гол разлике, прилична је то предност. А могло је лако да буде и више... Иначе, Манчестер није имао шут у оквир гола.

Барса никада до сада није победила Јунајтед у Енглеској. До сада је имала два ремија и два пораза. Али, ево сада и прве победе. Тријумфа који најављује полуфинале Лиге шампиона…  Мада, Манчестер и даље није прежаљен, враћао се он већ ове сезоне из тешких ситуација…

Показала је Барселона озбиљност, а Ернесто Валверде да је неправедно мало и запостављен па и потцењен тренер, највише због своје смирености па и "нормалности". Овај меч је водио беспрекорно. Нејгова тактика је била савршена. Његов тим је кренуо јако, дао гол у 12. минуту преко Луиса Суареза(помогао му Лук Шо па је приписан аутогол после гледања ВАР-а), а после до краја постепено скидао ногу са папучице за гас и стигао до врло вредне победе.

У сваком смислу његов тим је био бољи, а стиче се утисак да је одиграо "колико је потребно". Практично Јунајтед није имао шансу да дође до гола. Солскјеров тим је деловао нападачки прилично бледо. Као да је Норвежанин био задовољан и да се овај дуел заврши 0:0, али му је тај гол на почетку утакмице значајно променио планове. Јунајтед се није снашао... А Барса је, на крају утакмице, када је било "најтеже" играти, држала лопту и "возала" Манчестер на средини терена у троуглу. Каква техничка надмоћ... Какав фудбал!

Од самог старта била је то оштра игра, а Манчестер Јунајтед је одмах поставио петорицу играча у последњу линију, а тројицу у блок испред њих. По систему - што је сигурно, сигурно. Барса је изашла високо, у свом стилу, а Лионел Меси се шуњао између линија Црвених ђавола. Оле Гунар Солскјер је поставио игру да његов тим игра на полуконтре, после одузимања лопти противнику додавањима у дубину ка пре свегаРашфорду, али и Лукакуу.

Али, Барса је дошла до гола у 12. минуту. Каква је то акција била, права Барселонина, а ни блок од осам играча није помогао Солскјеру. Меси се лепо убацио у простор, нашао га је Бускетс, Аргентинац асистирао је до Суареза који се нашао на другој страни и главом послао лопту у мрежу уз помоћ Лука Шока коме је и приписан аутогол.

Гол је првобитно поништен због офсајда, али је после интервенције ВАР-а признат. Оправдано, чини се.

То је био врло битан моменат јер је каталонски тим успео да пробије баријеру и постигне гол у гостима на Олд Трафорду. Важан детаљ и за ову утакмицу, али и целокупан двомеч. Убрзо је и Лук Шо добио жути картон што значи да неће играти у реваншу.

После тог примљеног гола Манчестер је морао мало да промени филозофију и приступ игри, мало да се отвори, што је Јунајтед и радио, а највише је до прилика стизао после центаршутева и скок-игре.  Деловало је да Барса потпуно држи у шаци Олеов Манчестер…

Можда је Јунајтед највише проблема правио Барслелони продорима по десној страни и после убачаја Ешлија Јанга, међутим недостајала је права завршница. Каталонци су се у другом полувремену мало по мало повлачили, чували резултат и покушавали да нападну када се отвори простор. И успевао је у неколико наврата, али је Де Хеа одлично реаговао, посебно ногама. Имао је Манчестер неке нападе, али их је Барса неутралисала на време, на ивици шеснаестерца. Такође, пробао је и Меси из слободног ударца, остало је 0:1. Са тим резултатом идемо у Каталонију на реванш.

Ипак, на крају и то да кажемо, не заборавимо да је Манчестер од ПСЖ-а изгубио с 0:2 код куће па прошао даље у прошлој рунди. Тако да… Ништа још није готово.

У сезонама 1994/95 и 1998/99, ова два клуба одиграла су четири спектакуларне утакмице. Било је 2:2 и 3:3 у Манчестеру, односно 4:0 и 3:3 на "Ноу кампу", после чега се догодило поменуто полуфинале из сезоне 2007/08 у ком је једини погодак постигао Сколс за 1:0 у реваншу на "Олд трафорду".

"Ђаволи" су потом постали прваци Европе после московске пенал драме са Челсијем, да би Пеп Гвардиола узвратио старијем колеги два пута у наредне три године победама од 2:0 на "Олимпику" и 3:1 на "Вемблију". Меси је дао гол у оба наврата, након чега су се ривали пуну деценију мимоилазили у Европи и сретали само лети током скупих промо турнеја у САД и на Далеком Истоку.

Бољи из овог двомеча састаће се са победником дуела Ливерпул - Порто, у ком ће "редси" пред реванш на "Драгау" имати 2:0 из прве утакмице са "Енфилда".

Енглези ће имати најмање једног полуфиналисту утолико што један пар чине Јунајтедови ривали из Премијер лиге, Тотенхем и Манчестер сити. Синоћ на "Лејну" првих 90 минута завршено је вођством "певаца" од 1:0.

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД - БАРСЕЛОНА 0:1 (0:1)
/Суарез 12/

Стадион: Олд Трафорд;
Капацитет: 74.994;
Судија: Ђанлука Роки (Италија).

Манчестер Јунајтед (4-3-3): Де Хеа – Јанг, Линделеф, Смолинг, Шо – Фред, Мектоминеј, Погба – Далот (од 74. Лингард), Рашфорд (од 85. Переира), Лукаку (од 68. Марсијал).

Барселона (4-3-3): Тер Штеген – Семедо, Пике, Ленгле, Алба – Артур (од 66. Роберто), Ракитић, Бускетс – Меси, Кутињо (од 65. Видал), Суарез.

ЛИГА ШАМПИОНА, ЧЕТВРТФИНАЛЕ - ПРВИ МЕЧЕВИ

Уторак

Ливерпул - Порто 2:0 (2:0)
/Кеита 5, Фирмино 26/

Тотенхем - Манчестер Сити 1:0 (0:0)
/Сон 78/

Среда

Ајакс - Јувентус 1:1 (0:1)
/Нерес 46 - Роналдо 45/

Манчестер Јунајтед - Барселона 0:1 (0:1)
/Шо 12аг/

- реванши су заказани за 16. април -

У полуфиналу (30. април/1. мај - 7. мај/8. мај) укрштају се бољи из дуела Тотенхема и Манчестер ситија са победником двомеча Ајакса и Јувентуса, док други полуфинални сусрет чине успешнији тим из сусрета Ливерпула и Порта односно Манчестер јунајтеда и Барселоне.

Финале се игра 1. јуна на стадиону "Ванда Метрополитано" у Мадриду.

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар