Прича, Звезда - Будућност: Испочетка, за Евролигу...

Овог пролећа гледаћемо "репризу" прошлог финала, са највећим улогом. Шта мислите, ко ће победити?

Кошарка 11.04.2019 | 22:45
Прича, Звезда - Будућност: Испочетка, за Евролигу...
Одлучујућа серија је заказана. Црвена звезда мтс и Будућност играће и овог априла за пехар АБА лиге и пласман у Евролигу.

И једни и други прошли су тежак пут ка серији за титулу, на којем су морали да добро озноје дрес да би "извукли" карту за финале. Звезда је у напетом полуфиналу савладала Партизан доминантном игром у "мајсторици", док је Будућност дан касније у Загребу остварила најзначанију овосезонску победу у гостима - против Цедевите, такође у мечу одлуке.

За крај, односно врхунац једног од најнапетијих издања плеј-офа на "Јадрану", имаћемо још једну серију актуелног шампиона и вицешампиона. Прошле године, било је бурно и напето на терену и ван њега, а завршено је тријумфом Подгоричана и њиховим пласманом у Евролигу. Шта ће бити овог пролећа, сазнаћемо од петка, када ће почети финиш трке за титулу, на три победе.

Термини финала (преноси на ТВ Арена спорт) су:

Звезда - Будућност, петак у 19
Звезда - Будућност, недеља у 19
Будућност - Звезда, среда у 19

евентуално и:

Будућност - Звезда, петак у 19
Звезда - Будућност, понедељак 22. април у 19

Поред чињенице да су и једни и други променили тренере у односу на пролеће 2018, требало би истаћи и да су тимови претрпели значајне измене. У Звездином тиму, међу прошлосезонским финалистима су Дејан Давидовац, Бранко Лазић, Огњен Добрић и Марко Кешељ, који није био у саставу током серије против Партизана.

Са друге стране, у тиму Будућности староседеоци су такође домаћи играчи, Суад и Сеад Шеховић, Филип Баровић, Немања Гордић, Петар Поповић, Данило Николић,  као и повређени тандем Алекса Илић - Никола Ивановић, који је практично завршио сезону још крајем 2018.

Ове такмичарске године, шампион Србије и првак АБА лиге одиграли су три меча и у сва три је победио тим Милана Томића.

Први је одигран у Лакташима, на АБА Суперкупу, где је Звезда освојила трофеј и најавила одличан старт сезоне. Други сусрет догодио се у реновираној "Морачи", где су црвено-бели одиграли један од најбољих мечева под Томићем и рутински славили.

Трећи и до сада последњи регионални дерби био је одигран крајем децембра, када је Будућност пала у црвено-белом "Пиониру". Догодило се то непосредно после смене Александра Џикића, тренера шампионског тима, а уочи доласка актуелног шефа стручног штаба, Јасмина Репеше.

Финале АБА Суперкупа: Црвена звезда мтс - Будућност 89:75
2. коло АБА лиге: Будућност - Црвена звезда мтс 71:87
13. коло АБА лиге: Црвена звезда мтс - Будућност 86:72

У међувремену, Звезда је окончала учешће у Еврокупу у Топ 16 фази, изгубила у финалу Купа Кораћа, па успешно довршила "трк" кроз лигашки део АБА лиге са скором 21-1. Са друге стране, Будућност је минуле недеље завршила наступ у Евролиги, где је заузела претпоследње место на табели, учинком 6-24.

Паралелно са променљивим наступима "на Јадрану" (скор 16-6) и рутинским освајањем Купа Црне Горе, Репешин тим такмичио се од јесени са најбољима и опростио се од најјачег такмичења са неколико звучних "скалпова" (ЦСКА, Барселона, Реал). Такође, Будућност је окончала евролигашку сезону са "нулом" на гостовањима (0-15) и са неколико промена у тиму, извршених током сезоне.

У односу на старт такмичарске године, Црвена звезда мтс ангажовала је некадашњег шутера Бајерна, Реала и Панатинаикоса, Кејсија Риверса (32), и користила га у претходних шест утакмица, после Купа Кораћа, почев од дербија против Партизана.

Са друге стране, Будућност је направила серију промена.

Изузев децембарске рокаде на клупи Александар Џикић - Јасмин Репеша, првак АБА лиге је током сезоне довео бившег "плеја" шампионског Мајамија и Макабија, Нориса Кола (30), позајмио од Меге МВП-а АБА лиге Гогу Битадзеа (19), "потписао" крило Цедевите Џејмса Бела (27), а затим ангажовао и најбољег скакача турске лиге, центра Девина Вилијамса (24).

Пре њега, у рекету Подгоричана је три месеца провео и Ален Омић (26), прошлосезонски центар Звезде, који је стигао после АБА Суперкупа, па отишао у Армани почетком 2019. године.

Број направљених корекција говори о турбулентној сезони тима из "Мораче", у којој је искусни Репеша имао задатак да стабилизује амбициозно формирани састав и да га доведе до главног циља - одбране титуле. На том путу, тренер Будућности је и у недељу, у Загребу показао да се неће устезати да стави староседеоца Немању Гордића испред Кола, без обзира на реноме двоструког НБА првака, као и да ће инсистирати на чврстој и агресивној одбрани, која је и "преломила" меч у "Драженовом дому" и зауставила Цедевиту (читати: Џејкоба Пулена).

У таквој ситуацији, у Хрватској је у недељу поентерски искочио један од пројектованих лидера овог тима, крилни центар Ерл Кларк, и "појавио" се онда када је било најважније, најавивши са 19 поена прву победу Будућности у гостима против једног од учесника АБА плеј-офа.

Пред Црвеном звездом мтс је задатак да не дозволи индивидуално најјачем саставу у лиги да се "размахне", разигра и растрчи на начин који екипе ван Евролиге тешко могу да зауставе.

Сјајан тимски наступ екипе Милана Томића у "мајсторици" показао је каква је кошарка Звезди потребна да не осети одсуство повређеног лидера, Џоа Регленда и каква је енергија неопходна шампиону Србије да на највећим изазовима буде на највишем нивоу.

Ове сезоне, црвено-бели су налазили начин да обрадују навијаче у три епизоде овог, све жешћег ривалства. Њихов четврти дуел и досад најважнија етапа трке за Евролигу, почеће у петак у 19, извесно у дворани "Александар Николић".

Састави:

Црвена звезда мтс:

Џо Регленд (29 година, 182 центиметара)*
Филип Човић (29, 180)
Дејан Давидовац (24, 203)
Немања Ненадић (25, 197)

Били Берон (28, 188)
Кејси Риверс (32, 196)
Огњен Добрић (24, 200)
Алекса Раданов (21, 202)

Бранко Лазић (30, 195)
Стратос Перпероглу (34, 203)

Мохамед Фаје (33, 208)
Бориша Симанић (21, 213)
Марко Кешељ (31, 206)

Мајкл Оџо (26, 216)
Маик Цирбес (29, 208)
Душан Ристић (23, 214)

Будућност:

Норис Кол (30 година, 188 центиметара)
Немања Гордић (30, 193)
Петар Поповић (22, 192)

Суад Шеховић (32, 197)
Никола Ивановић (25, 190)*
Едвин Џексон (29, 191)

Коти Кларк (26, 201)
Џејмс Бел (27, 198)
Сеад Шеховић (29, 196)

Ерл Кларк (31, 208)
Данило Николић (26, 206)
Алекса Илић (22, 204)*

Гога Битадзе (19, 211)
Филип Баровић (28, 207)
Девин Вилијамс (24, 206)

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар