Како је МЈ повезало Шарлот, НБА, Париз и ПСЖ?
Мајкл Џордан полако постаје једна од најутицајних фигура у свету кошарке, и то ван терена, а и главни је разлог што НБА напушта Лондон након деценије таворења.
Кошарка 02.04.2019 | 22:20
Мада, када се ствари овако поставе, закључак је можда и логичан, али је мало коме пао напамет. Јер човек који се крије иза свега тога је нико други до Његово летеће височаство. Легендарни Мајкл Џордан, како пише Екип, прихтавио је Град светлости као свој други дом ван Шарлота. Тамо је раних деведесетих лансирао Аир Јордан 1 патике, тако је отворио прву радњу у Европи, тамо и проводи доста времена, користивши га као својеврстан "бег у свет" из америчке провинције.
Повезао се и са људима из градске управе, али и спортских организација, пре свих Пари Сен Жерменом са којим је потписао и спонзорски уговор. Од ове сезоне Свеци носе опрему са његовим "Јумпманом", која се продаје као алва, а како кажу на Парку принчева, отишло је већ скоро милион дресова! Повезан је и са пројектом Про Б (Парис Баскетбалл), то јест новим париским кошаркашким клубом који води бивши генерални менаџер Минесота Тимбервулфса, Дејвид Кан.
Колико је Џордан везан за Француску показује и летошње довођење Тонија Паркера у Шарлот чиме је још више забетонирао љубав према овој предивној европској држави. Љубав коју показује и честим гостовањем на утакмицама ПСЖ-а, и то на лигашким, активним учешћем у развоју париске баскет сцене, а на крају крајева довођењем НБА утакмице која ће се одржати 24. јануара. Летећи је толико моћан и упоран, да је успео да убеди челнике лиге да након девет година таворења у Лондону, коначно направе прави корак и начине својеврсни "НБА бреxит". Корак који би коналчно могао да погура ову пословно-спортску машинерију преко Атлантика.
Џордан се доказао као одличан бизнисмен не само захваљујући његовој робној марки коју ради уз помоћи Најкија, већ и аквизицијом Шарлот Бобкетса у родној му Северној Каролини, држави у САД за коју се сматра да је "најкошаркашкија" од свих 50. Убрзо је вратио старо име Хорнетс, а добрим радом на бредирању подигао је вредност клуба са 275 милиона на чак 1,25 милијарде долара, како је објавио Форбс. Прошлу годину Стршљенови су, након исплата свих зарада и дивиденди остали у плусу од чак 22 милиона. Сем тога, свом граду је ове године "поклонио" и Ол стар викенд, након неколико покушаја да заврши тај посао. Џордан је своју глад и неустрашивост на терену пребацио у пословну арену и гази као да је кренуо по седми шампионски НБА прстен.
"Одавно је Мајкл гурао пројекат Ол стар сусрета у Шарлоту. Разговарао је са свим власницма НБА франшиза и успео да их убеди, иако је у питању засита мало тржиште. Људи у Северној Каролини нису ни свесни колико му дугују ", посведочио је први човек НБА, Дејвид Силвер.
Али Летећи Џордан није заборавио ни на бит кошарке, па иако његов тим није међу најбољима у лиги, он не губи ентузијазам. Често не гледа мечеве из ложе, већ у тренерци и патикама - наравно Џорданкама -седи на клупи и пружа подршку штићеницима, што саветом, што одобравањем. Понекад уме и да се наљути, али само из чисто кошаркашких разлога, када направе глупост која није смела да се догоди.
Његов ентузијазам, али и маркетиншка моћ полако од Париза стварају центар, тачније чвориште - илити хуб на енглеском- европске кошарке, али и шире. Љубав Француза и Парижана према овој магичној игри под обручима је јасна и заиста је чудно да је пре деценију као НБА база одабран "мртви" Лондон где је кошарка тек "неки тамо амерички спорт".
Његово летеће височанство је преузело НБА напад на Стари континент и за сада "трпа као луд" . Париз је имао среће да га за свој други дом одабрао такав човек. А и заслужио је....
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар