ЕК: Алба је у 1/2-финалу, увео је онај кога је чекала!

Уникаха потценила Албу, Немци у полуфиналу Еврокупа! Кошаркаши Албе приредили су изненађење у четвртфиналу Еврокупа елиминисавши Уникаху победом 79:75 у Берлину.  Одлична партија опорављеног плејмејкера и велики тријумф немачког тима у Еврокупу.

Кошарка 13.03.2019 | 21:40
Шпански тим је имао 13 поена предности крајем треће четвртине (64:51), али је потценила домаћина у наставку.

Алба је променила одбрану и оставила Уникаху пуних пет минута буде без коша средином последњег квартала.

Уследила је драматична завршница у којој Рокас Геидраитис постиже кључни кош за 78:75, након чега Матијас Лесор губи лопту и сервира Алби победу.

Немачки тим је предводио Пејтон Сива са дабл-даблом 15 поена и 10 асистенција, а сјајно су га пратили Геидраитис и Лук Сикма са по 14 поена.

Двоцифрен учинак је имао и Мартин Хермансон са 10 поена.

Најефикаснији у екипи Уникахе био је Лесор са 18 поена уз 6 скокова, док је Сашу Салин додао 17 поена.

Уникаха сада чека расплет мајсторице између Асвела и Андоре за име ривала у полуфиналу.

У другом полуфиналу ће играти руски Уникс и шпанска Валенсија.

Због различитих повреда (ребро, колено...) плејмејкер Албе Пејтон Сива пропустио је половину групне фазе Еврокупа, као и читаву Топ 16 рунду.

Без свог лидера, екипа Аита Гарсије Ренесеса ушла је у плеј-оф Еврокупа и дочекала Американчев повратак онда када је било најважније - у четвртфиналу против Уникахе.

Иако је шпански тим први победио и повео 1:0, немачки представник је "окренуо" серију и узастопним тријумфима наставио борбу за трофеј и за место у Евролиги:

Алба - Уникаха 79:75 (23:21, 13:18, 26:25, 17:11)

Одлични Сива стао је на чело "албатроса" и био њихов најбољи играч, са дабл-дабл учинком од 15 поена и 10 асистенција. Уз подршку саиграча Рокаса Гидраитиса и Јошика Саибуа (по 14 поена), некадашњи освајач НЦАА титуле са Лујвилом "довукао" је екипу до велике и тешко изборене победе.

Уникаха је дочекала средину последње четвртине са предношћу од осам поена (73:65), када су Гидраитис и Сива постигли по тројку да врате Албу у игру. Недуго потом, Лук Сикма је такође погодио са дистанце, за одлучујућу серију немачког тима 9:0 и вођство (74:73).

Данијел Дијез успео је накратко да одговори и да врати "плус" на страну гостију (74:75), али су Мартин Хермансон и Гидраитис задали Шпанцима одлучујуће одарце, на које у последњем нападу није успео да одговори Сасу Салин.

Финац који је годинама играо за љубљанску Олимпију постигао је пет тројки до последњих секунди (укупно 17 поена), када је гађао из даљине за изједначење, али је промашио. Бивши центар Звезде Матијас Лесор је ухватио лопту, али је изгубио и са њом испустио и шансу да његов тим још једном "брејкне" Аитов тим у гостима.

До тог тренутка, Француз је постигао 18 поена.

Српски интернационалац Драган Милосављевић провео је 23 минута у игри у дресу шпанског клуба, али се није "уписао" из пет шутева из игре.

Алба ће у полуфиналу играти против бољег из "мајсторице" Асвел - Андора, док ће други пар чинити Уникс и Валенсија.