Србија и Хрватска уводе ВАР, БИХ размишља...

У наредне две сезоне у Првој лиги Хрватске и Суперлиги Србије биће уведена ВАР технологија. Шта је са Премијер лигом БИХ?

Фудбал 03.03.2019 | 18:45
Србија и Хрватска уводе ВАР, БИХ размишља...
Извршни одбор ХНС-а  донио је одлуку о увођењу ВАР технологије у Прву лигу Хрватске, сви стадиони имаће Вар лиценцу, а ФИФА ће покрити 80 одсто трошкова пројекта вриједног милион и по евра.

Одлуком ФСС годину дана касније биће уведена ВАР технологија и у српској Суперлиги, па се поставља логично питање шта је са остатком региона и конкретно БИХ.

"И ми размишљамо о ВАР технологији и колико би то значило за наш фудбал. Нажалост, за сада смо само у фази размишпљања о том“, рекао је за "Дневни аваз“ генерални секретар ФСБИХ Аднан Џемиџић.

За увођење Вар технологије прво би се требали испунити финанијски предуслови неопходни за одговарајућу инфраструктуру.

"Уз све ово , како између осталог стоји и у ВАР протоколу, потребно је да добијемо дозволу од ИФАБ и ФИФА . Требало би, наравно, додатно обучити судије и службене особе, а неопходно је обезбиједити и добру техничку подршку како би систем профункционисао у цјелости“, рекао је Џемиџић.

Селектор репрезентације БИХ Роберт Просинечки нема дилема о томе треба ли нам или не треба ВАР технологија.

"ВАР је најбоља технологија која се могла десити фудбалу. Судија свира пенал, ВАР врати снимак и сви видимо да је прекршај био метар изван казненог простора. Детаље који одлучују велике ствари ВАР на крају може кориговати и у 99 одсто случајева је како треба“, рекао је Просинечки.

У досадашњој пракси показало се да кориштење Вар технологије зна изазвати и дуге прекиде утакмица.

"Шта значи дуго вијећање, ако једна та погрешна одлука клубовима, играчима може избити велике новчане фондове. А да не спомињемо тугу играча, навијача, то су велике и врло битне ствари. Вар треба бити на свим теренима. Бар за мене, то је врло битно. А да ли ћемо ми ускоро моћи омогућити ту технологију и на бх. теренима, јер то није нимало јефтино, не знам, надам се да хоћемо. Уз то, ту треба организовати и едукацију судија, који се требају научити служити свим тим. Има ту доста посла. А да не говоримо о технологији, камерама и свему осталом“, истакао је Просинечки.

Салем Пролић, бивши ФИФА судија, а данас судијски инструктор те секретар Комитета за судије и руководилац Одјела за судије ФСБИХ, сматра да је ВАР технологија одлична ствар, али...

"Знам да је ВАР технологија скупа јер за њено се требају створити услови, што ми сигурно не можемо без помоћи ФИФА и УЕФА. Сви наши премијерлигаши прво морају направити адекватне просторије и тако створити услове за увођење и функционисање ВАР-а. Хтјели ми то или не, ми то морамо увести, јер ће то наложити Судијски комитет УЕФА који ће дати још годину или двије толеранције. У супротном, на међународну листу неће прихватати судије из држава или савеза који не мају ВАР", истакао је Пролић.

Без ВАР-а судије не могу ван

Судијски комитет БИХ у догледно вријеме неће моћи да делегира наше судије за међународне утакмице, јер нико од њих никада није био у ВАР соби.

"Како ће наш судија знати како све то функционише ако ми то не уведемо на наше терене. Значи, морамо бити спремни на све иако имамо и пуно пречих инфраструктурних проблема око терена. У ту сву проблематику се морају укључити и друштвене заједнице, не може савез све сам", рекао је Пролић.

Извор: мондо.ба

Коментари / 0

Оставите коментар