Кокошков пред отказом у Финиксу!

Позната и замена?! 62 утакмице касније, Кокошков је пред сменом. . .  Медији у Аризони слажу се да Финикс има шупаљ састав, али све оштрије констатују да Београђанин није показао никакав напредак и да, иако му је ово прва сезона на месту главног тренера, није заслужио дуговорочну сарадњу. . .

Кошарка 28.02.2019 | 14:30
Кокошков пред отказом у Финиксу!
Све више медија с оне стране Атлантика јавља да би српски тренер Игор Кокошков ускоро могао да буде смењен са функције тренера НБА лигаша Феникс Санса.

Иако уочи почетка сезоне нико није очекивао од Кокошкова да се у дебитантској сезони пласира у плеј-оф или се макар бори за доигравање, свакако су се очекивали бољи резултати од досадашњих. Санси су најлошији тим у лиги, убедљиво последњи на Западу и имају само 12 победа на 62 меча. Јуче су прекинули катастрофалну серију од 17 узастопних пораза.

Истина, ово је Кокошкову ову прва самостална сезона у НБА, има јако млад тим, а имао је и много проблема са повредама играча, али то му можда неће бити довољно да задржи посао на клупи тима из Аризоне.

У Фениксу губе стрпљење јер су очекивали да млади тим покаже напредак са првим пиком са прошлогодишњег драфта Деандреом Ејтоном. А Кокошкову не иде у приплог ни што је почетком октобра отпуштен човек који га је довео у клуб, генерални менаџер Рајан Мекдоноу. Изгледа да нови генерални менаџер Џејмс Џонс има другачије планове који не укључују Кокошкова.

Генерално, у екипи и клубу влада незадовољство. Поменути Ејтон је недавно рекао „да га издаје стрпљење“, а прва звезда тима Девин Букер да су „тренутни период и морал екипе најгори откако је у клубу“. А Букер је већ четири године у клубу... То свакако нису олакшавајуће околности за Кокошкова, мада је питање који проценат одговорности за лоше резултате сноси он, а који управа клуба.

Општи је утисак да Феникс већ годинама не зна у ком првацу се креће и прави грешку за грешком. Од 2013. године су променили петорицу тренера због чега се намеће да је срж проблема у управи клуба.

Кокошков је летос постао први неамерички шеф стручног штаба на клупи неког НБА лигаша и прихватио је врућ кромпир у руке. На располагању поред младих звезда Букера и Ејтона има још неколико талентованих игтрача као што су Бриџис и Џексон уз неколицину искуснијих имена попут Крофорда и Ворена (имали су иАризу, и Чендлера), па су зато у клубу очекивали искорак. Ипак, и повреде су утицале на планове Кокошкова и питање је да ли је и колико још победа могао да извуче изнад ових слабих 12.

Али у Фениксу ни раније нису имали стрпљења и сматрали су да екипа вреди више од онога што резултати показују. Тренери су смењивани на сличан начин, па би Кокошков могао само да настави црни низ.

Да се Србин налази јако близу отказа говори и то што су већ почеле да циркулишу информације о његовом наследнику на клупи Санса. Најчешће се помиње име Фреда Хојбјерга који је на почетку сезоне смењен у Чикагу.

Финикс Санси победили су Хит у Мајамију у ноћи између уторка и среде резултатом 121:124 и на тај начин прекинули низ од 17 пораза, започет још 13. јануара после победе над Денвер Нагетсима од 102:93, али су у исто време постали први НБА тим без шанси за пласман у плеј-оф.

Математички.

Суштински, знали су то у Аризони и када су прошлог лета изабрали помоћника са клупе Јуте Џез, Игора Кокошкова, за свог првог тренера у сезони 2018/19.

Београђанин, први странац у историји америчке кошарке изабран за првог тренера неког НБА тима, налази се пред отказом после 62 утакмице и 12 победа на клупи некада веома стабилне и успешне франшизе.

И... играчи за то, у неку руку, лобирају.

"Не видимо ствари исто. Ово је најгора ситуација у којој се налазимо од кад сам дошао, а то говори много", рекао је Девин Букер, 22-годишњи шутер са Кентакија ког је Финикс изабрао са 13. позиције на дратфу 2015. године.

Прошле, као првог пика, Санси су узели студента локалног универзитета, Деандреа Ејтона, а он се већ у првој сезони у професионалној кошарци дрзнуо да поручи како му је стрпљење истекло и како је спреман да размисли о следећим корацима.

Јер, поред тога што губе у серијима,а Санси ове сезоне губе прилично убедљиво - у просеку десет поена разлике.

До промоције Кокошкова на место првог тренера Санса, као највећи успех неког стручњака "ван граница" САД водио се долазак Дејвида Блата на место тренера Кливленд Кавалирса у време када су тамо били још Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг. Иако Американац рођен у Бостону, Блат се у јавности "водио" као "неамерички тренер", јер је успехе до тада бележио на клупи Макабија и репрезентације Русије. Смењен је тачно на половини друге сезоне са скором 30-11, након што је као дебитант освојио дивизију Централ скором 53-29, потом одвео Кавалирсе до великог финала и тамо доживео пораз од Голден Стејт Вориорса резултатом 2:4.

То, наводно, Кокошкову неће бити опроштено, иако се у Аризони често говори о томе да је, између осталог, њему и предложено да у финишу сезоне покуша да обезбеди што бољу позицију пред драфт привременим генералним менаџерима тима, Џејмсу Џонсу и Тревору Букштајну. То, конкретно, значи што гору позицију на укупној табели лиге, на којој се Финикс "бори" са Њујорк Никсима за последње, 30. место.

Претходници Кокошкова на клупи, Ерл Вотсон и његов помоћник, а касније в. д. тренера Џеј Тријано, у претходне две сезоне обезбеђивали су спортском менаџменту последње, 15. место на Западу (21-61 и 24-58), док је Вотсон и сам као в. д. преузео екипу од Џефа Хорнасека у сезони 2015/16 и завршио као претпоследњи, 14. у конференцији (23-59).

Утолико, осим што се проценат успешности Санса спустио са неких 25 одсто на актуелних 19,5, не може се рећи да Кокошков у дебитантској сезони на месту тренера ради битно лошије од својих претходника, али... у тамошњој јавности увелико се припрема долазак Фреда Хојберга на његово место.

Хојберг је слободан од прошлог децембра када је почео сезону са Чикаго Булсима скором 5-19, због чега га је заменио Џим Бојлен.

У ауторском тексту на "Yахоо Спортс" порталу, Дрн Фелдман написао је…

"Кокошков изгледа као један од најгорих тренера у НБА. Санси смрде на обе стране паркета. Трапави су и недисциплиновани. Њихова хемија је ужасна. Али, нисам сигуран да је Кокошков лош тренер. Састав Финикса је екстремно мањкав", написао је и поново увео дилему речима…

"Тешко је одвојити способност тренера од наступа екипе".

Потом је додао…

"Кокошкову је, такође, ово прва сезона на месту главног НБА тренера. Чак и ако је лош тренер сада, очекујем да ће се поправити. Али, Санси му не дугују ништа. Није се поправио у мери да је заслужио дугорочну сарадњу. У исто време би било тужно видети да није добио више разумевања у Финиксу, али је тачно и да није показао да то заслужује. Недостатак недвосмислено лошег вођења екипе и даље није разлог да задржите тренера".

Фелдман је подсетио да је генерални менаџер Рајан Мекдоноу, чији је Кокошков био избор прошлог лета, већ смењен током сезоне и да је власник франшизе, Роберт Сарвер, увелико одлучио да ће наредне потезе вући тандем привремених директора, Џонс/Букштајн. Он је навео и да би они, могуће, желели да виде свог тренера на челу тима и да би то највероватније могао да буде Хојберг.

Џеф Хорнасек последњи је тренер који је водио Сансе до позитивне сезоне, али не и плеј-офа. Финикс је 2013/14 завршио скором 48-34, наредну 39-43, после чега је лош старт сезоне 2014/15 довео до растанка са Хорнасеком и договора са тада привременим тренером, Ерлом Вотсоном.

Он је до краја сезоне забележио скор 23-59, али се изборио за стални уговор, па је миран могао да уђе у "реизградњу" играчког кадра. После скора 24-58 наредне сезоне и сукоба између Ерика Бледсоа и Букера на старту прошле, Бледсо је трејдован у Милвоки Баксе, Вотсон смењен, а тим препуштен његовом помоћнику Тријану који је до краја сезоне забележио скор 21-61 и "обезбедио" "фронт офису" право првог избора на драфту.

Мекдоноу се у договору са сарадницима одлучио за Ејтона и Кокошкова, што су - испоставило се - биле његове последње велике одлуке на месту генералног директора Санса, а остаје нам да видимо како ће се то одразити и на каријеру 47-годишњег Београђанина који је од одласка из млађих категорија Партизана давне 1997. године радио на Универзитету Мисури, Лос Анђелес Клиперсима, Детроит Пистонсима, Сансима, Кливленд Кавалирсима, Орландо Меџику, Џезу и, од летос, поново Сансима.

Кокошков је 2004. и 2005. био асистент у стручном штабу репрезентације Србије и Црне Горе, у време када наша кошарка није имала превише успеха, потом је од 2008. до 2015. био селектор Грузије, а након тога опробао се и као селектор Словеније у периоду од 2016. до титуле првака Европе на Еуробаскету 2017. године завршеном победом над репрезентацијом Србије.

Извор: моззартспорт/мондо.рс

ФОТО: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар