Прича: Има других, има бољих, али Роналдо зна...

Атлетиков ГГ тандем можда је најусклађенији у свету фудбала.

Фудбал 21.02.2019 | 22:30
Прича: Има других, има бољих, али Роналдо зна...
Зар и то није лепота? „Ево вам лопта, с њом не можете ништа“, вриште Чолови лавови из последње линије пошто су на ситне комаде растргли Јувентусов план о освајању Мадрида, „појели“ Марија Манџукића за вечеру, упопрастили повратак Кристијана Роналда у главни град Шпаније и показали да фудбал не мора да буде искључив, да се само игра лепо и напада – мада би 90 одсто људи дигло руку за такав стил – већ да је уметност и кад оног ко атакује учиниш безопасним.

Јер, није фудбал само да се јуриша и постижу голови. Мора неко да их спречава, као што су Дијего Годин иХосе Марија Хименез не мали број пута учинили у клупском или репрезентативном дресу. Све више поклоника ове игре спремно је да прогласили Урусе најбољим штоперским паром света, после блиставог издања у првом мечу осмине финала Лиге шампиона. Има скупљих (Вирџил ван Дајк), трофејнијих (Серхио Рамос), мудријих (Ђорђо Кјелини), али нико, бар се такав утисак стиче, нема таквог парњака, нико не чини тако идеалан спој, као Атлетикови торњеви близанци у одбрани испред Јана Облака.

Такве стене да се о њих одбио Кристијано Роналдо. Не први пут. Штавише, откако ГГ тандем (Хименез се у оригиналу пише Гименез) заједно дејствује у срцу дефанзиве није ЦР7 никад пробио тај бедем и мора да је велики изазов и за њега да у реваншу 12. марта покуша да уради оно што је пропустио синоћ и у сваком претходном обрачуну са Атлетиковом одбраном кад су њоме здруженим снагама командовали момци из Уругваја. Било да је у питању Куп краља, Ла Лига или Лига шампиона никад се још није десило да Роналдо постигне гол ако су штоперски тандем чинили Годин и Хименез.

Било је случајева кад је Хименез због повреда и(ли) картона саиграча морао да се помери на бека и тад је брана Атлетика попуштала, али у свакој другој варијанти писало је СТОП за Португалца. Укупно на пет сусрета закључали су једног од најбољих нападача света, свели га на минимум покушаја, а занимљиво је да су тај докторски рад из Мадрида пренели и у репрезенатцију Уругваја, о чему сведочи поатак да су на претходног Мундијалу тукли Португалце 2:1, а да је стрелац за првака Европе био Пепе.

„Није овде реч о квалитету, већ о нашим великим срцима“, указује Хименез, који је осим што је отерао Роналда далеко од гола стигао пред туђи и урадио дупли посао, донео Јорганџијама више него заслужену предност.

Претендента на европски престо докрајчио је Дијего Годин, који броји већ девету сезону у Мадриду. Вероватно опроштајну, пошто су све гласније најаве да ће се на лето, као слободан играч, преселити у Интер. Ако ништа друго заслужио је да догура до самог краја, покуша још једном да се бори за трофеј који му је двапут измицао, да евентуално појављивање на „Ванди Метрополитано“ 1. јуна буде велико финале ове генерације, која је освојила и Лигу Европе и Примеру и Куп краља и Суперкуп Шпаније и Суперкуп Европе, само јој недостаје тај ушати пехар.

Делује да је крајње време, јер би тиме био заокружен циклус неговања тима којим управља ДијегоСИмеоне, па да и он мирне душе, иако је недавно продужио сарадњу до 2022, може као победник да оде. Једноставно, овај тим није створен преко ноћи, на њему се радило дуже од деценију, па је тако Кокевећ 19 година у клубу, Саул 11, Хуанфран, Годин и Дијего Коста (са епизодом у Челсију) по девет, Филипе Луис и Томас по осам, Родри (с обзиром да је продукт академије) и Хименез по шест, Облак и Гризман по пет... Прави доказ како управа стрпљиво води рачуна о екипи.

„Прошло је тек прво полувреме. Још овде ништа није готово, али имамо сјајан резултат. Морамо добро а се спремимо за изазов у Италији, да 90 минута одиграмо као што смо у Мадриду. Савршено“, опомиње Дијего Годин.

Оно што у свету модерног фудбала посебно упада у очи јесте да су челници Атлетика потрошили на ХосеМарију Хименеза и Дијега Година баш мале паре, а добили један од најбољих штоперских тандем света. Руку на срце, Годин је потписао пре него што је тржиште помахнитало, стигао је у августу 2010. из Виљареала за само 8.000.000 евра, да би му се три године касније из уругвајског Данубија придружио у то време тинејџер Хименез за сићу од 900.000 евра.

Збитно 8.900.000 евра. То је сума коју данас најбогатији клубови света троше на, примера ради, голманеВилија Кабаљера и Асмира Беговића, бекове попут Сержа Оријеа, да не помињемо како је Клемон Ленглеплаћен чак 36.000.000 евра... А за све њих су Хименез и Годин доктори наука кад је одбрана у питању.

Јер, лепота је и умети да се браниш.

Извор: моззартспорт

ФОТО: Реутерс

Коментари / 0

Оставите коментар