АО: Нови тениски блокбастер у Мелбурну!

Ђоковић до своје 15. гренд слем титуле или Надал до 18. у каријери? Ђоковићев низ у финалима Аустралијан опена је фасцинантан! Сазнајте и друге занимљивости! Историја у Мелбурну – Ђоковић или Надал? Новак Ђоковић и Рафаел Надал, двојица најбољих тенисера света, од 9. 30 играју финале Аустралијан опена.  

Тенис 27.01.2019 | 09:00
АО: Нови тениски блокбастер у Мелбурну!
Новак Ђоковић и Рафаел Надал боре се за титулу Аустралијан Опена.

Епски дуел биће уписан у историју тениса, без обзира на исход.

Ђоковић се бори за рекордну седму титулу у Мелбурну и укупно 15. гренд слем трофеј, а Надал, који има 17 гренд слем пехара, да постане први човек у "Опен ери" који је на сваком од четири највећа турнира освојио по најмање две титуле.

Једно од највећих тениских ривалстава се наставља 53. дуелом, а први тенисер света дочекује га са предношћу у међусобним дуелима - 27:25.

Ово је њихово 25. финале, осмо на гренд слемовима, а Шпанац има благо вођство (4:3), али једино претходно одиграно против Ђоковића у финалу Аустралијан Опена 2012. још увек добро памти.

Изгубио га је од српског аса после готово шест сати проведених на терену.

Надал је једини пехар у Мелбурну до сада освојио 2009, док је Ђоковић славио 2008, 2011, 2012, 2013, 2015. и 2016.

Пред нама је још један тениски класик који ће, како код да се заврши, имати посебно место у тениској историји.

Са једне стране Ђоковић жели рекордну седму титулу у Мелбурну и укупо 15. Гренд слем, који би му дао додатни ветар у леђа у "потери" за Роџером Федерером и његових 20.

Са друге је препорођени Надал, без изгубљеног сета до финала, са циљем да освоји 18. Гренд слем и постане први човек који имање најмање по два пехара са сваког од четири највећа турнира 

Највеће тениско ривалство у историји добија 53. чин, од којих се свакако најдуже памти финале Мелбурна из 2012, када је Ђоковић славио после скоро шест сати величанствене борбе. 

Српски играч тренутно води 27-25 у победама, добио је осам од последњих десет мечева, укључујући и последњи у полуфиналу Вимблдона. 

Тада је након борбе у пет сетова која је трајала два дана славио са 6:4, 3:6, 7:6 (11-9), 3:6, 10:8. 

Победнику ће осим 2.000 АТП бодова припасти чек и на 4.100.000 аустралијских долара, што је нешто више од 2,5 милиона евра. 

У женској конкуренцији титулу је освојила Наоми Осака која је савладала Петру Квитову у три сета и, осим што је дошла до другог Гренд слем трофеја, од понедељка ће бити прва тенисерка планете. 

Предстојеће финале између Новака Ђоковића и Рафаела Надала (у недељу ће се од 9.30 часова по средњеевропском времену) тек је њихов други меч - уједно и друго финале - на Аустралијан опену. 

У првом, одиграном пре 7 година, после 5 сати и 53 минута тријумфовао је српски играч.

Било је то најдуже финале у историји било ког гренд слем турнира, и по једногласном мишљењу спортских експерата један, по квалитету игре, од најбољих мечева икада одиграних.

Какав ће бити предстојећи мећ и ко ће бити бољи овог јануара?

"Мечеви за које се живи", објаснио је у једној реченици Ђоковић шта мисли о предстојећем тениском спектаклу. 

Српски играч у петнаестом наступу у Аустралији игра своје седмо финале и уједно се нада седмој титули у Мелбурн парку. Ако му то пође за руком, постаће апсолутни рекордер овог турнира. За сада, деил рекорд са Федерером и Емерсоном.

Надал игра 14. пут у Аустралији и пети пут излази на финални меч. До сада је само једном подигао победнички пехар, 2009. године, када је савладао Федерера у пет сетова 7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2, у још једном епику који је трајао 4 сата и 19 минута.

Меч двојице првопласираних на АТП листи, њихов укупно 53. дуел жељно исчекују сви љубитељи тениса. Иако су међусобно одиграли 52 меча током каријере, рекете су укрстили само три пута у последње две године, сваки пут у полуфиналу. Ђоковић је прошле године био бољи на Вимблдону, у још једном њиховом блокбасеру у пет сетова, док је Надал у Риму 2018, и Мадриду 2017, надиграо Новака у два сета.

МЕЛБУРН ПАРК 2019

Од УС Опена, Надал није играо због повреде. Свима који су имали било какве сумње у његов повратак, развејавао их је из кола у коло на Аустралиан Опену. Импресивне победе су се низале, мада, реално, Рафа није имао ни једног озбиљнијег противника. На путу до финала му се нашао само један, и то 27. носилац - Де Минаур.

Ђоковић је стартовао силовито, али је изгубио по један сет од Шопалова (25. носилац) и Медведева (15. носилац). Нишикори (8) му је предао меч у другом сету, а онда је Ђоковић одржао прави час тениса Лукасу Пују (28), у једном од најкраћих полуфинала на гренд слем турнирима (1х 23 мин).

Ни Ноле ни Рафа нису исти играчи какви су били пре 7 година. Не само зато што су сазрели већ су их и повреде приморале да нешто промене у својој игри. На Ђоковићеву промену смо се већ навикли, а њему остаје да се у финалном мечу суочи са новим, равним и јачим Надаловим сервисом и бржом игром, без превише оног препознатљивог спина, којим Шпанац покушава да убрза игру и време проведено на терену.

Ако победи Ђоковић, биће то и његова 73. титула у каријери и 15. гренд слем. Уколико Надал буде бољи, уписаће поред свог имена 81. титулу у каријери и 18. гренд слем трофеј. Победник добија чек на 4,1 милиона аустралијских долара (2,9 УС$), а поражени двоструко мање.

Без обзира на исход, Ђоковић и даље остаје на позицији број један.

ПОДСЕЋАЊЕ НА ЕПИК 2012

Пре седам година, двојица играча стартовала су са истих позиција на АТП листи, као први и други носилац. Пут до финала био им је много тежи него ове године. Ђоковић је после исцрпљујућег полуфинала против Мареја у пет сетова, који је трајао 4 сата и 50 минута, чинило се, без довољно снаге да се супротстави Надалу. 

Али Шпанац је у полуфиналу играо против Федерера, и савладао га у четири сета за 3 сата и 42 минута. У завршну борбу, тада су ушли са 179 (Ђоковић) и 196 (Надал) претходно одиграних гемова.

Само финале одавно је историја. Борба и тенис за памћење. Оно што ће многима остати једнако у сећању је церемонија доделе трофеја - док двојица мускетара белог спорта, након скоро шесточасовне борбе једва стоје и једва дишу, функционери, који се претходних шест сати седели у фотељама и посматрали меч, држе бескрајне и у том тренутку сасвим бесмислене говоре. 

И по томе је Аустралијан опен 2012 оборио све дотадашње рекорде.

(У тексту су коришћени подаци са сајтова АТП, ИТФ и Аустралијан опен)

Извор: мондо.рс/Б92

Коментари / 0

Оставите коментар