Пулен чува Цедевиту, Мега се узалуд враћала!

Хаос, драма и 7 искључења – Хладнокрвни Пулен са 31-им поеном срушио Мегу! Кошаркаши Цедевите победили су Мегу Бемакс на гостовању у оквиру 14. кола АБА лиге резултатом 107:101, после продужетка.  У Сремској Митровици игран продужетак, после "плус 20" за Загрепчане у првој четвртини и 15 разлике на полувремену. . .  Цедевита испустила 20 разлике, па је Пулен вадио кестење из ватре против Меге.  Американац постигао 31 поен у победи после продужетка.

Кошарка 05.01.2019 | 23:57
Цедевита се осветила Меги за пораз који им је српски тим нанео раније ове сезоне у Загребу.

Изабраници Славена Римца су били неумољиви на старту. У првој четвртини убацили су чак 33 поена, али су домаћини већ до краја првог полувремена колико-толико успели да се опораве.

Цедевита је у једном тренутку водила чак 31:11, а на одмор је отишла са предношћу од 15 поена.

У трећој четвтини Мега је пронашла неку нову енергију и, пре свега вођена Едином Атићем, направила великих 11:0 и пришла на само четири поена заостатка. До последњих десет минута Мега није успела да дође до предности, али је одржавала пристојан резултатски минус.

Средином последњег квартала Цедевита је пронашла игру из прве четвртине и поново се "одлепила". Брзо су отишли на 12 разлике, а Мега дуго имала "бензина" да се поново врати у меч.

Све се закомпликовало у финишу. Мега је дошла до егала и минуса од само једног поена после тројке Мишковића, али је била приморана да направи фаул. Пулен је стао на линију пенала и промашио друго, а у наредном нападу Мокока је изборио два слободна бацања.

Француз је оба пута био прецизан и српском тиму донео изједначење на 2,7 секунди до краја, а тај резултат од 90:90 било је прво изједначење на мечу после 0:0. Римац је позвао тајм-аут, а одговорност је преузео Кобс и промашио шут за победу, па се отишло у продужетак.

На почетку додатних пет минута надметали су се Мишковић и Пулен и виђено је доста офанзивних скокова, као и један ер-бол Фундића са линије слободних бацања. Пулен је добро играо и у наставку, али је на два минута до краја добио пету личну грешку, исто као и Андрија Стипановић, Иван Рамљак и Едо Мурић.

Мега је пришла на -1 на минут до крај аутакмице, али је кључну тројку погодио незаустављиви Џејкоб Пулен. Ипак, виђено је још мало драме до краја утакмице – Загрепчани су имали +5 и посед на 11 секунди до краја, а Кобс је изгубио лопту и направио фаул.

Мишковић је реализовао само једно слободно бацање и даљег простора за драму није било, а меч су превремено завршили и Мишковић и Мокока, што је број искључених играча због пет личних на овом мечу довело до седам.

Цедевита се победом, осмом заредом у АБА лиги, учврстила на другој позицији, док је Мега за сада на четвртој позицији, барем док Будућност не одигра свој меч.

Код меге истакао се Един Атић са 20 поена и 11 скокова, а пратили су га Никола Мишковић са 19, Стефан Фундић са 12 поена, девет скокова и четири асистенције и Адам Мокока са 18 поена.

За Загрепчане Филип Крушлин одиграо је најбољи овосезонски меч и на крају имао 24 поена (6/9 за три), док га је надмашио Џејкоб Пулен убацио 31. Џастин Кобс је имао 17 поена, а Андрија Стипановић 13 поена, девет скокова и пет успешних додавања.

Кошаркаши Цедевите наставили су победоносни низ у Јадранској лиги и учврстили се на другом месту на табели. Хрватски шампион је као гост у утакмици 14. кола у Сремској Митровици, после продужетка, савладао Мега Бемакс са 107:101 и то му је био осми узастопни тријумф у регионалном такмичењу.

Гости су водили од почетка, имали су чак плус 20 у првој четвртини, односно 17 у завршниоци полувремена, али је питање победника решено тек после додатних пет минута.

Пришла је Мега на само поена заостатка 89:88 у последњем минуту регуларног тока, затим је Џејкоб Пулен дао једно од два бацања, па је Адам Мокока са пенала имао прилику да одведе меч у продужетак. Погодио је оба пута и успео да обезбеди додатних пет минута.

А у продужетку је ипак пресудило искуство играча Цедевите, мада са у том периоду већ ушли у проблем са личним грешкама тако да је у последња два минута Славен Римац на терен послао малтене пет бекова.

У неизвесно последњем минуту Пулен је, 30 секунди пре краја, хладан као шприцер погодио тројку за плус четири (103:99) и тако отворио врата победе својој екипи.

Пулен је утакмицу завршио са 31 поеном, Филип Крушлин додао је на то 22 (шест тројки), а Џастин Кобс имао је 17 поена и пет асистенција. Најбољи стрелац у Меги био је Един Атић са 20 поена, Никола Мишковић убацио је 19, а Мокока је дао 18.

Екипа Цедевите забележила је и осму узастопну победу у АБА лиги и учврстила се на другом месту, иза "стопостотне" Црвене звезде!

Првак Хрватске након смене тренера и чистке у играчком кадру нема "на папиру" толико велики индивидуални квалитет у односу на ривале, али има тимски дух, борбеност и хладнокрвног Џејкоба Пулена, који је увек ту када треба преузети одговорност у преломним моментима.

Због касно пријављене измене није га било на паркету у последњим секундама регуларног тока, након што је Адам Мокока слободним бацањима изједначио на 90:90.

Елџин Кук тада се спетљао и Мега је изборила додатних пет минута, у којима је Пулен постигао 10 од првих 13 поена гостујућег тима, укључујући тројку за 99:103 на пола минута пре краја, након што је Един Атић после серије офанзивних скокова дакође дао тројку и смањио на 99:100.

Уследила је пенал завршница, у којој су Кобс и Крушлин прецизно изводили слободна бацања и "оверили" коначних 101:107 (17:33, 21:20, 24:12, 28:25, 11:17)!

Цедевита је сјајно почела меч. У осмом минуту имала је максималних 20 поена предности (11:31), на полувреме је отишла са потпуном контролом утакмице (38:53), али Мега је у првим минутима треће деонице ухватила прикључак серијом 14:2.

Потом је у више наврата прилазила на "минус два", међутим, то је био и максимум изабраника Дејана Милојевића, све док Мокока и Никола Мишковић са укупно осам поена у последњем минуту регуларног тока, нису претворили 82:87 у поменутих 90:90.

Мега је овим поразом пала на деобу четврте и пете позиције са Партизаном, коме ће гостовати 26. јануара у оквиру 17. кола и то ће сигурно бити важна утакмица у борби за плеј-оф.

МЕГА: Атић 20 (11ск, 4ас), Мишковић 19 (5изг), Мокока 18 (4ас, 6изг), Фундић 12 (9ск, 4ас), З. Николић 10 (6ск)...

ЦЕДЕВИТА: Пулен 31 (тројке 4/11, 4изг), Крушлин 24 (тројке 6/9, 4ск, 4укр), Кобс 17 (5ск, 5ас), Стипановић 13 (9ск, 5ас)...

РЕЗУЛТАТИ 14. КОЛА:

Партизан - Морнар 75:73
Мега - Цедевита 101:107 (90:90)

недеља

Будућност - Игокеа 17.00 (Арена спорт 1)

одиграно у петак:

Крка - Црвена звезда 66:96
Цибона - ФМП 90:71
Задар - Олимпија 84:80 (75:75)

ТАБЕЛА: Звезда 14-0, Цедевита 10-4, Будућност 8-5, Партизан 8-6, Мега 8-6, ФМП 6-8, Цибона 6-8, Игокеа 5-8, Задар 5-9, Морнар 5-9, Олимпија 4-10, Крка 4-10.

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс