ЕП: Рускиње и Францускиње за злато!

Рукометашице Русије и Француске играће у мечу за златну медаљу на Европском првенству у Француској.  Олимпијске и светске првакиње бориће се за европску круну.  Биће то спектакл!

Остали спортови 14.12.2018 | 23:22
Рускиње су рутински савладале Румунке резултатом 28:22 у другом мечу дана.

Претходно је Норвешка била убедљива против Шведске и тим резултатом освојила пето место на Европском првенству.

Код Рускиња је доминирала Ана Вјахриева са чак 13 голова, скоро половину своје екипе. После ње, најбоља је била Ана Сен са четири. Код Румунки по четири поготка постигле су Крина-Елена Пинтеа и Ана-Мариа Драгут.

У последњем мечу вечери Францускиње, домаћин првенства, биле су неумољиве против Холандије и победиле су са 27:21.

Француска је на полувремену имала само гол предности, али је са фуриозних других 30 минута преломила меч у своју корист и на крају била убедљива.

Најбоља код Францускиња била је Естел Минко са шест голова, а пратиле су је Сираба Дембеле Павловић и Лаура Флипе са по четири поготка. Холанђанке је предводила Лоис Абан са шест голова.

У мечу за треће место састају се Холандија и Румунија у недељу од 14 часова, док два сата касније играју финале Француска и Русија.

Финалисткиње су се такође састале и на отварању Европског првенства, када је су Рускиње биле боље са 26:23.

У финалу Европског првенства за рукометашице у недељу од 17.30 часова бориће се селекције Русије и Француске, екипе које су и отвориле првенство.

Рускиње су у полуфиналу победиле селекцију Румуније резултатом28:22 (16:15).

Румунке су се сјајно држале у првом полувремену, када су имале и три гола предности, али без најбоље играчице Кристине Неагу, која се повредила на претходном дуелу, нису могле да пруже јачи отпор актуелним олимпијским шампионкама.

Предводила их је Ана Вјакирева која је осам од укупно 13 голова постигла у првом полувремену.

"Зборнаја" је кључну предност стекла почетком другог полувремена када је направила серију 5:0 и побегла на 27:19, што је била недостижна предност за Румунке, код којих је најефикаснија била Ана Марија Драгут са четири гола.

Рускиње су тако обезбедиле друго финале Европског првенства, након што су 2006. поражене од Норвешке (27:24).

Биће то прилика да ниски европских медаља (сребро и две бронзе) придодају и насјајнију.

Францускиње су у полуфиналу пред својом публиком савладале Холандију резултатом 27:21 (12:11).

Победничку селекцију до финала је предводила Естел Нзе Минко са шест голова, док је код Холанђанки најефикаснија била Лоис Абинг са седам погодака.

Домаћем тиму битка у финалу биће прилика за реванш Русији за пораз на отварању шампионата у Француској (23:26).

Францускиње никада нису играле у финалу Европског шампионата, а највећи успех на континеталном такмичењу су им три бронзе 2002, 2006. и 2016. године.

За треће место на ЕП и бронзу бориће се Румунија и Холандија у недељу од 14 часова.

Пето место освојила је Норвешка која је савладала Шведску резултатом 38:29 и обезбедила квалификације за Олимпијске игре.

Извор: Б92/мондо.рс