Зашто је важан витамин Б9 и како да га надокнадите?

С важношћу узимања фолне киселине или витамина Б9 данас је упозната свака трудница, али хемијски састав који спречава оштећења нерава, мозга или кичмене мождине новорођенчета важан је и одраслим особама. Знате ли како да препознате мањак фолне киселине у телу и како да га надоместите?

Здравље 11.12.2018 | 10:18
Зашто је важан витамин Б9 и како да га надокнадите?
Фолна киселина, које има у тамном зељастом поврћу, прокељу и шпарглама, важна је телу за правилан раст и функцију ћелија, као и за стварање црвених крвних зрнаца. 

"Ако не дајемо телу довољно фолне киселине, наше ћелије не могу да произведу нови ДНК, да се деле и множе", објаснила је за портал "Превенција" (Превентион) њујоршка дијететичарка Дара Годфри. 

Због тога је врло важно да је узимају труднице, нарочито током првог тромесечја трудноће, када се ћелије убрзано деле и ствара се нови ДНК. 

Међутим, фолна киселина је потребна и одраслим људима, чија тела треба све време да стварају ДНК и нове ћелије да би остала здрава. 

Како људско тело само не производи фолну киселину, треба је узимати кроз храну или додатке исхрани. 

Симптоми мањка фолне киселине у телу 

Најбољи показатељ мањка фолне киселине је мегалобластична анемија, стање у којем наше тело производи мање црвених крвних зрнаца која су абнормално велика (мегалобласти). 

Мањак фолне киселине онемогућава правилну синтезу ДНК, због чега се ствара и мањи број црвених крвних зрнаца задужених за опскрбљивање ткива кисеоником. 

Симптоми који се у том случају могу јавити су слабост, умор и раздражљивост, главобоља, недостатак даха и проблеми с концентрацијом. Ћелије у устима и кожи учесталије се обнављају па се први знакови мањка фолне киселине обично јављају тамо, а симптоми су површинске ранице у устима или на језику, губитак боје и бледило коже, губитак боје ноктију или ранија појава седих власи косе. 

Неки од наведених симптома јављају се и у бројним другим ситуацијама нарушеног здравља, а недостатак фолне киселине утврђује се крвним тестом.

Ко би требало да обрати пажњу на мањак фолне киселине? 

Мањак фолне киселине није учестала појава и, према неким проценама, њиме је погођен тек један посто становништва. Разлога за бригу не би требало да имате уколико се разнолико храните намирницама које су богате храњивим материјама, али неки људи изложени су већем ризику од мањка фолне киселине. 

Као пример, портпарол Академије за прехрану и дијететику Тори Армул наводи алкохоличаре. 

"Осим што недовољно једу, њихов организам често пати од различитих поремећаја попут неисправне функције јетре, што ствара проблеме у пробави и апсорпцији храњивих материја", објашњава Армул и као још један пример наводи жене у раној фази трудноће, када због убрзаног раста фетуса расте и потреба за фолном киселином, док неким трудницама у тој фази може да се смањи апетит. 

Проблеме с мањком фолне киселине, подсећа Годфријева, могле би да имају и особе које пате од гастроинтестиналних проблема попут целијакије или упалне болести црева због повећане могућности спорије апсорпције храњивих материја.

Како да осигурате да ваше тело прима довољно фолне киселине? 

Према препоруци америчког Националног института за здравље, просечној одраслој особи дневно је потребно 400 микрограма фолне киселине, па већини просечних особа није потребна допуна исхрани. Међу најбоље природне изворе фолне киселине убрајају се спанаћ, шпаргле, кикирики, броколи, авокадо, наранџе, пасуљ и прокељ. 

"Једењем више зеленог лиснатог поврћа повећава се и унос других храњивих материја, попут влакана, која су добра за пробавни тракт. Правилним приступом исхрани предности ће само расти", каже Армул. 

Синтетички облик фолне киселине, какав налазимо у додацима исхрани, може се као додатак пронаћи и у разним производима од брашна, попут хлеба, тестенине и риже, али и житарицама које једете за доручак. 

Труднице, као и жене које размишљају о трудноћи, дневни унос фолне киселине требало би да повећају на 600 микрограма. 

"Тело труднице тражи фолну киселину одмах, првог дана трудноће", каже Армул и додаје да ембрион у развоју који је недовољно добија може да претрпи оштећења мозга и кичмене мождине. 

Осигурати телу 600 микрограма фолне киселине само из хране могло би већ бити проблематично, стога се трудницама и женама које планирају трудноћу препоручује додатно узимање у облику додатака исхрани. Горњу границу препоручене дневне дозе амерички Национални институт за здравље поставио је на 1.000 микрограма, али мале су шансе да ћете се предозирати фолном киселином. 

"Будући да је реч о витамину топивом у води, тело ће се вишка решити кроз урин", објашњава Армул зашто нема бојазни од претераног уноса фолне киселине.

Б 92
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар