Јапанске фирме улажу у Балкан
У организацији Јапанске спољнотрговинске организације, у петак ће у Токију бити одржан семинар о инвестирању у земље западног Балкана, а очекује се више од стотину јапанских фирми заинтересованих за улагање у овај регион.
Република Српска 06.12.2018 | 07:44
Наиме, како нам је речено, након што су Јапан и ЕУ потписали споразум о слободној трговини, отвара се простор и за лакшу сарадњу са земљама које имају потписане споразуме о стабилизацији и придруживању с ЕУ или се налазе у процесу приступања.
Како је "Независним" речено у Министарству спољних послова Јапана, од посјете Игора Црнатка, министра спољних послова БиХ, прошлог октобра Токију, учињени су кораци како би се јапански привредници упознали с потенцијалима БиХ.
"Протеклих година није било много прилика да се јапански привредници информишу о томе шта нуди БиХ. Међутим, након посјете нашег премијера региону у јануару ове године, ствари се почињу мијењати, и ми намјеравамо конкретно помоћи да се повећа економска сарадња", рекла нам је представница Министарства.
Ратко Ковачевић, портпарол Управе за индиректно опорезивање БиХ, каже да је прошле године БиХ у Јапан извезла тек око пола милиона марака вриједне робе, док је из Јапана увезено робе у вриједности око 14,5 милиона.
Оно што, међутим, показује да постоји потенцијал је количина робе увезена у БиХ која је поријеклом из Јапана, која је у 2017. години била укупно вриједна више од сто милиона марака. У Јапан смо највише извозили хемијске производе, обућу и обућарске прозиводе, а како нам је речено, постоји интерес за најквалитетнија бх. вина. Из Јапана смо у БиХ највише увезли машина и техничких уређаја, а од јапанске робе грађани БиХ највише цијене њихове аутомобиле.
Наши јапански саговорници истичу да би бх. привредници могли размислити о отварању ових туристичких потенцијала који би били занимљиви за јапанске туристе.
"Јапанци много путују, а познато је да воле дестинације које могу пружити етно-угођај. Мислимо да БиХ има шта понудити у тој области јер је земља богата историјом, културним различитостима и природним богатствима", рекао нам је један од саговорника.
Игор Гавран, економски експерт и познавалац Јапана, каже да вјерује да је Балкан Јапанцима занимљив, али да БиХ до сада није показала способност да привуче јапанске привреднике и инвеститоре.
"Долазиле су јапанске компаније и на 'Сарајево Бусинесс Форум' и неким другим приликама, али никада нису наишли на конкретне пројекте", каже Гавран.
Он је рекао да је недавно једна велика јапанска компанија била заинтересована да направи најсавременију електрану у Тузли, али да домаће власти нису озбиљно схватиле тај пројекат.
"Јапанци би могли инвестирати у неки строго извозни производни погон као што раде Нијемци у ауто-индустрији или Британци у рударству", сматра он, и додаје да оваква каква је сада, БиХ тешко може озбиљније привући инвеститоре из свијета.
(Независне новине)
Коментари / 3
Оставите коментарДа ли
06.12.2018 07:32Поред Милорада Додика који узме 20 000 км од сваке фирме које иоле оце да улози у РС ? Несто сумњам. У ФБиХ хоце.
ОДГОВОРИТЕДует
06.12.2018 10:34Са Милом до потпуног унистења...нек је застава приоритет, мада не видим да неко гази пљује пали заставу РС у Сарајеву...класицно замагљивање оцију овом глупом и наивном народу
ОДГОВОРИТЕСканди
06.12.2018 10:45Највисе улазу Литванци у РС.
ОДГОВОРИТЕ