Сензација: Гудурић, 0,3 до краја, "стотка" Фенера!

Перфектан шут Гудурића у стотки Фенербахчеа! Кошаркаши Фенербахчеа убедљиво су савладали градског ривала Дарушафаку 100:79, у осмом колу Евролиге. Стотка силног Фенера и 300. победа Жељка Обрадовића! Дарушафака ишибана у малом истанбулском дербију – 100:79. Ако вам неко каже да је Фенербахче убацио 100 поена против Дарушафаке, помислићете - где је ту сензација? Па…

Кошарка 21.11.2018 | 08:45
Фенер је локални дерби решио већ у првих десет минута које је добио са 25:10, да би у наставку меча само одржавао разлику.

Одличан наступ у седмој победи Фенера имао је Марко Гудурић са 13 поена без промашаја из игре (6/6), а имао је и четири асистенције.

Најефикаснији је био Мелих Мехметолу са 16 поена, 15 је додао Али Мухамед, док су по 13 убацили још Јан Весели и Жофри Ловерњ који је имао и седам скокова.

Никола Калинић је учествовао са седам поена, два скока и асистенцијом.

Дарушафака је доживела седми пораз и остала на дну табеле, врени помена су били само Мајкл Ерик са 17 поена и пет скокова, те Реј Мекалум са 16 поена, седам асистенција и четири ухваћене лопте.

Фенер у следећем колу гостује Макабију, који такође има скор 1-7, док Дарушафака опет игра градски дерби, чека Анадолу Ефес.

Марко Гудурић погодио на 0,3 секунде до краја и пети шут из игре, из исто толико покушаја, за сензационалну победу Фенербахчеа над Дарушафаком од 100:79 (25:10, 21:27, 22:19, 32:23).

Шта је ту сензација?

Од када је 2013. довео најтрофејнијег шефа у истороији европске кошарке, Жељка Обрадовића, Фенербахче је само једном убацио троцифрен број поена на свом паркету у Евролиги и то у априлу 2016. у четвртфиналној серији плеј-офа са Реал Мадридом (100:78)!

Гудурић је шутирао 4/4 за два и 1/1 за три и убацио 13 поена уз скок и четири асистенције.

Пре тога, последња "стотка" Фенера била је она из 2010. године када је Цибона савладана резултатом 100:70.

У међувремену, "Жоц" је 100 и више поена убацивао само у гостима и то три пута: ривалима из Турске, Галатасарају (28. октобар 2016. - 87:103) и Дарушафаки (22. јануар 2016. - 100:106), као и Будивељнику на дебију у Евролиги на клупи гиганта из Истанбула (17. октобар 2013. - 84:102).

Да би "Дачка" могла да буде испраћена убедљивим поразом и враћена на деобу последњег места Евролиге после 8. кола, показивао је и резултат прве четвртине (25:10), после чега су гости на кратко успели да се врате на 50:45 почетком треће четвртине и падну на 74:56 почетком последње.

Фенер има дијаметрално супротан скор од екипе тренера Ахмета Џакија - 7:1 и налази се у серији од четири евролигашке победе од када је 25. октобра изгубио у још једном турском дербију, од Анадолу Ефеса (89:83). Рачунајући и националну Суперлигу, плаво-жути имају 12 победа у последњих 13 мечева.

Мелих Мехметолу убацио је 16 поена шутирајући 2/2 за два и 3/4 за три, уз скок и асистенцију, док је Боби Диксон стао на 15 (4/5 за два, 2/4 за три), 2 скока, 2 асистенције, 2 украдене, 2 изгубљене лопте. Јан Весели је убацио 13 поена (4/8 за два), уз три асистенције.

Мајкл Ерик са 17 поена, пет скокова и три асистенције, односно Реј Мекалум са 16 поена, четири скока и седам асистенција, били су далеко испред осталих у тиму Дарушафаке, која са скором 1-7 дели зачеље са Макабијем, а могуће да ће им се прикључити и Будућност.

Како је изгледало – није ни морало да се игра. Фенербахче је тренутно просто недодирљив за Дарушафаку и било је довољно свега 10 минута да чета Жељка Обрадовића то на делу покаже. У првој четвртини 25:10 за потпуно неинтересантан наставак меча, на крају рутинских 100:79 за шампиона Европе из 2017. године и 300. Обрадовићеву победу на клупи Фенера.

Већ у првој четвртини видело се у ком се правцу утакмица одвија. Девет поена Алија Мухамеда одвела су Фенер на сигурну удаљеност од противника и ништа се ту значајно није мењало до краја меча, мада је Дарушафака успела да средином треће деонице приђе на пет поена заостатка (45:50), али је тај налет био кратког даха. Серијом 7:2 опет је Фенер отишао на двоцифрену разлику и ту је већ и гостима у малом истанбулском дербију постало јасну да овог пута немају чему да се надају.

Обрадовић је такву утакмицу искористио да правилно распореди минутажу, па су се сви играчи домаћег тима уписали у листу стрелаца. Али је могао да одмори, па је стао на 15 поена за 15 минута на паркету. Већу минутажу искористио је Мелих Мехмутоглу, који је са 14 поена био најефикаснији у победничком тиму. По 13 убацили су наш Марко Гудурић (имао је и четири асистенције), те Јан Весели и Жофри Ловерњ. Никола Калинић је меч завршио са седам поена.

У Дарушафаки 17 поена Ерика Мајкла и 16 Реја Мекалума.

Армани - Басконија (20.45)

Табела: Реал Мадрид 8-0, ЦСКА Москва 7-0, Фенербахче 7-1, Ефес 6-2, Армани 5-2, Барселона 5-2, Панатинаикос 4-3, Олимпијакос 4-4, Жалгирис 3-4, Бајерн 3-5, Басконија 2-5, Гран Канарија 2-6, Химки 1-6, Будућност 1-6, Дарушафака 1-7, Макаби 1-7.

Извор: Б92/мондо.рс/моззартспорт