Поломите Матићу ногу!
Србин и Ирац распламсали страсти на Острву. . . Немања Матић покренуо је буру у Великој Британији због одлуке да не носи цвет мака који симболизује страдање британских војника.
Фудбал 05.11.2018 | 19:00
Штавише, на сликама се јасно види да је тај цвет скинут са дреса који је српски фудбалер носио на утакмици са Борнмутом, што значи да је га вероватно Матић уклонио.
То се није свидело већем делу британске јавности, што медија што навијача који су "осули" лавину увреда и претњи Србину.
"Одј**и назад у Лондон", "Не би ми играо више никад за Јунајтед", "Срамота", неки су од коментара на Матићев "протест" против британског симбола страдања војника, неки траже од Јунајтеда да га избаци из тима док поједини немају меру па позивају да му се поломи нога!
Наравно, има и оних који бране Матићево право на избор и приватност, пре свега што ношење цвета мака није обавезно ни по правилима Премијер лиге ни Фудбалског савеза Енглеске (ФА).
Међутим, Британце, пре свега Енглезе чуди оваква одлука Матића с обзиром да је пре само годину дана носио цвет мака на свом дресу, а сада је одједном променио одлуку.
Објашњење за то стигло је у виду поруке коју су Британци ове године слали овим симболом, који за разлику од претходних 98 година није био симбол страдања војника у Првом светском рату, када је и покренута ова традиција, већ и у осталим дејствима британске војске преко Другог светског рата, Корејског рата, па до учешћа у грађанском рату на простору бивше Југославије и на крају НАТО бомбардовању Србије.
Управо је то бомбардовање наше земље 1999. године вероватно кључ Матићеве промене става према ношењу цвета мака.
Матић се није јавно огласио у вези са овом одлуком, иако су неки медији пренели изјаву за коју нема потврде да је аутентична.
Ипак, Матић није једини фудбалер који је протеклог викенда "увредио" Енглезе, то је учинио и играч друголигаша Стоука Џејмс Меклин.
Он је привукао још већу пажњу, највероватније због тога што је Ирац, и то католик, па је његова одлука много више повредила Британце од "неког тамо Србина".
Што се тиче Меклина, његова одлука је прилично оправдана, он је рођен у Дерију у Северној Ирској, у којој је деценијама присутан конфликт између ирских католика и британских протестаната.
А Дери је нажалост посебно познат по трагичном 30. јануару 1972. године када су битанске трупе током грађанског протеста за поштовања људских права убиле 13 ненаоружаних људи и раниле још 13, од којих је касније четворо подлегло повредама.
Тај догађај је познат као "Крвава недеља", а Меклин у част жртава има тетоважу на нози. Због његовог игнорисања цвета мака био је под ударом навијача Мидлзброа протеклог викенда, гађали су га предметима када је излазио са терена, а неки су покушали и лично да се обрачунају са Ирцем.
"Не постоји ништа у целом империјалном арсеналу што може да сломи дух једног Ирца који не жели да буде сломљен", реаговао је на ове нападе Меклин поруком на Инстаграму, а која је цитат једног од првих чланова ИРА (Ирска републиканска армија) Бобија Сендса.
"Ваше злостављање, ваше гађање предметима, ваше звиждуци, ваше најгоре према домаћим навијачима који су образовани и подржавају ме, хвала вам. За необразовани део у угловима стадиона који на свакој утакмици певају антиирске песме и називају ме Фенијанином и на томе вам хвала. Ја сам поносни Фенијанин и ниједна пи**а то никад неће променити, зато само напред", додао је Меклин.
Фенијани су тајно револуционарно друштво Ираца. Назив потиче од Фианна Еиреанн, дружине легендарних ирских ратника с јунаком Фином на челу у ИИ и ИИИ веку. Након неуспешног ирског устанка против британске круне 1848. Џејмс Стивенс је основао организацију Ирско републиканско братство, а фенијани су се брзо раширили у свим земљама где је било Ираца. Братство је обновљено почетком 20. века када је учствовало у подизању устанка у Ирској.
У сваком случају, Матић је за многе Енглезе, Британце и пре свега навијаче Манчестер јунајтеда постао "персона нон грата", иако је клуб саопштио да поштује лични став свог фудбалера и његово право на избор.
Извор: Б92
Коментари / 0
Оставите коментар