ЕЛ: Будућност била близу, али и ПАО славио у "Морачи"!

Будућност поражена у "Морачи", Подгоричани "закуцани" за дно Евролиге! Кошаркаши Будућности поражени су у петом колу Евролиге у својој дворани "Морача" од Панатинаикоса са 72:67. Подгоричани се борили против грчког шампиона, који им је у узбудљивој завршници нанео пети пораз у Евролиги. Ален Омић "вукао" тим, па промашио важан зицер у финишу.  Будућност опет изгубила, ПАО у финишу оверио победу у Морачи.  Гости диктирали ритам од почетка, првак Јадрана пропустио прилику за преокрет у наставку меча.  Шарасова војска је опасна, али шампион Европе има брзину више на свом мењачу.  Последња деоница је решила питање победника - Реал славио у Литванији.

Кошарка 02.11.2018 | 21:15
Будућност је и даље без победе у елитном такмичењу па сада има скор 0-5, док је Панатинаикос сада на 3-2.

Најефикаснији у дресу Панатинаикоса је био Дешон Томас са 14 поена, док је Јанис Папапетру имао поен мање. У тиму Будућности се истакао Ален Омић са 16 поена уз десет скокова и Никола Ивановић са 12 поена.

Панатинаикос је повео од старта, али је Будућност поенима Ивановића и Кларка успела да преокрене на 13:11 у тврдој првој четвртини, док је сат показивао два минута до краја.

Тог тренутка су из игре изашли Гист и Лоџески, ушли су Ленгфорд и Папајанис и Папајанис је прво поентирао, потом ударио рампу Филипу Баровићу, а Панатинаикос је четвртину завршио с предношћу 18:15.

Серија је настављена и у другој четвртини када је Дешон Томас двема тројкама шокирао Подгоричане, али су Алекса Илић и Ален Омић одржавали Подгоричане на прихватљивом заостатку, да би Никола Ивановић донео егал 29:29 у финишу полувремена.

Трећа четвртина се играла поен за поен и упркос краткотрајном вођству Будућности, ПАО је тројком Гиста ушао у четврту деоницу с предношћу 50:47.

Баровић доноси нови прикључак, али онда по "опробаном рецепту" Томас и Лекавичус шутирају прецизно споља, Панатинаикос се опет одлепљује и до истека 35. минута меча има и свих +10.

Након тога није било тешко да се стечена предност сачува, а Грци упишу нову победу. Атински "зелени" су после овог тријумфа на шестом месту, док је Будућност "закуцана" за дно као једина екипа која после пет кола нема ниједну победу.

У мечевима одиграним у току дана, Химки је победио Гран Канарију са 87:72, а Реал Мадрид је преокренуо после вођства Жалгириса и славио са 90:79.

Најбоља игра Подгоричана у овој сезони није била довољна за први евролигашки "скалп".

Екипа Александра Џикића била је три четвртине равноправан ривал фавориту, који је се пред крај "одлепио" битним тројкама, али је шампион АБА лиге нашао начин да реагује и да "закува завршницу".

Будућност - Панатинаикос 67:72 (15:18, 16:13, 16:19, 20:22)

Дешон Томас је у тандему са Лукасом Лекавичијусом и Јанисом Папапетруом погађао из даљине и донео Атињанима значајних "плус 13" пред финиш (55:68). Црногорски тим се тада није предао, већ се примакао гостима и ипак испустио шансу у последњем минуту...

Ален Омић је узастопним погоцима и асистенцијом ка Едвину Џексону повео екипу у серију за какав-такав прикључак (62:68), а Никола Ивановић је тројком 49 секунди пре краја наговестио потпуно отворени крај (67:71).

Никос Папас је узвратио промашајем, а "Морача" је потом у одлучујућем нападу Будућности посматрала како Алекса Илић не погађа из рекета и како Ален Омић хвата лопту и не реализује зицер, иако су навијачи већ видели ту лопту у кошу.

Да је погодио, црногорски тим пришао би све нервознијем госту на само два поена "минуса", 18 секунди пре краја...

Док су се навијачи полако паковали за одлазак из хале, Папас је поставио коначан резултат и "оверио" трећу победу екипе Ћавија Пасквала. Шпанчеви најефикаснији играчи у Подгорици били су Томас са 14 поена, Папапетру са 13 и Ник Калатес, кога је асистенција делила од "дабл-дабл" учинка (13 поена, 9 скокова).

Са друге стране, Омић је до напада одлуке одиграо одличан меч и завршио са 16 поена и 10 скокова. У њега, "мотор" Подгоричана био је плејмејкер Никола Ивановић, са 12 поена, 5 скокова и 4 асистенције.

Будућност ће и после овог кола остати последња на табели Евролиге, а први тријумф покушаће да оствари у следећем колу против Жалгириса, који је овог петка намучио Реал у Литванији, али је такође остао без вредног "скалпа".

Будућност је и даље на нули у Евролиги. Ни у петом колу елитног континенталног кошаркашког такмичења Подгоричани нису успели да забележе прву победу. У хали Морача славио је грчки Панатинаикос са 72:67 (18:15, 13:16, 19:16, 22:20).

Водио је Панатинаикос у првом полувремену и са девет разлике, али је у завршници овог дела утакмице шампион Јадранске лиге коначно затегао одбрану и успео до одласка на одмор да дође до изједначења.

А у трећој деоници после много времена, Будућност је заличила на озбиљног евролигаша. Било је ту добре игре у оба смера, Ален Омић и Ерл Кларк су ухватили ритам, па су Ђетићи и повели са 44:41.

Међутим, завршница трећег периода припала је Панатинаикосу који је ушао у серију и у последњих десет минута ушао са предношћу од три поена.

Дешон Томас и Јанис Папапетру разиграли су се у првом делу последњег квартала, па су гости стигли до великих плус 13 (68:55) и деловало да је све решено.

Али, кренули су домаћи у последњи покушај да се врате у меч, тројком Ивановића пришли на минус четири (71:67) само 50 секунди пре краја. Онда је Омић промашио зицер, ПАО је то умео да искористи и сачува победу.

Томас је меч завршио са 14 поена, Папапетру је дао 13, док је Ник Калатес додао још десет за Панатинаикос. Ален Омић је забележио дабл-дабл са 16 поена и десет скокова, а Никола Ивановић постигао је 12.

Шарасова војска је опасна, али шампион Европе има брзину више на свом мењачу! Последња деоница је решила питање победника - Реал славио у Литванији.

Какав меч! Био је актуелни шампион Европе на конопцима, али је ипак у последњој четвртини успео да се извуче на гостовању Жалгирису и да слави с 90:79 (18:32, 25:12, 19:24, 28:11) . Жалгирис је био бољи тим после прве три деонице, али није имао снаге да издржи у том ритму, а тек није могао да стигне ту брзину више коју је имао тим Пабла Ласа.

Ту се видела разлика...

Ушао је Жалгирис препун самопоуздања у овај дуел, Шарунас Јасикевичијус је добро нашпановао свој тим и то се видело у првој четвртини када су Литванци прваку Европе убацили 32 поена, а примили 18. Већ тада је луда Зелена шума истакла кандидатуру за нови велики скалп.

Реал Мадрид је био на потезу, очекивао се одговор. И он је дошао. Већ у наредних 10 минута Реал је стигао и на полувреме отишао само с поеном заостатка. И када су многи очекивали да ће Реал то да окрене, Жалгирис је опет заиграо врхунски, дао 24 поена у трећем кварталу и заиста ставио тим Пабла Ласа на велика искушења.

Све је мирисало на велику неизвенсост и завршницу у којој се до последњег момента неће знати ко ће изаћи као победник. Ипак, Реал као да је померио мењач у брзину у коју Жалгирис није могао да пребаци, направио је серију и преломио утакмицу. У последњој деоници Реал је убацио чак 28 поена, а примио само 11.

Најефикаснији код домаћина били су Паулијус Јанкунас са 18 и Нејт Волтерс са 16 поена и пет асистенција, док је ког гостију најефикаснији био Ентони Рендолф са 16.  Руди Фернандез је показао да се вратио у сјајну форму са 15 датих поена, а Густаво Ајон је дао 13.

Рудијеве тројке сачувале Реалов низ! Жалгирис намучио Реал у Литванији, али је Руди Фернандез у моментима одлуке низао хице из даљине.

Иако је у Каунасу коначна разлика износила 11 поена, она ни изблиза не показује колико је првак Евролиге морао да се намучи да би остао перфектан:

Жалгирис - Реал 79:90 (32:18, 12:25, 24:19, 11:28)

Један од најузбудљивијих мечева још младе евролигашке сезоне завршен је спектакуларном серијом тројки Рудија Фернандеза, вечерашњег хероја "краљевског клуба".

Центар Реала Густаво Ајон (13 поена) изједначио је пет минута пре краја на 73:73, а Руди је од тог тренутка постигао четири тројке и одлучио питање победника. Завршио је меч са 15 поена (5/7 за три) и са Ентонијем Рендолфом (16 поена) нанео је одлучујуће ударце екипи Шарунаса Јасикевичијуса.

Кузмић преседео на клупи МадриђанаСрпски центар Огњен Кузмић није наступио за Реал у Литванији.

Чак 18 изгубљених лопти прескупо је коштало трећепласирани тим Европе из прошле сезоне, иако су Паулијус Јанкунас (18 поена) и бивши плеј Звезде Нејт Волтерс (16 поена) "вукли" домаће ка потенцијалној трећој евролигашкој победи.

Међутим, Реал је "преживео" захваљујући Рудију и остао на врху табеле уз ЦСКА. И један и други тим још не знају за пораз, с тим да је бранилац титуле први јер има бољу кош разлику.

5. коло:

Химки - Гран Канарија 87:72 (25:21, 24:12, 28:20, 10:19)
Жалгирис - Реал Мадрид 79:90 (32:18, 12:25, 24:19, 11:28)
Милано - Анадолу Ефес 20.45

одиграно у четвртак

ЦСКА - Олимпијакос 69:65 (13:15, 18:20, 21:9, 17:21)
Басконија - Дарушафака 82:56 (16:16, 22:14, 26:11, 18:15)
Фенербахче - Бајерн 88:84 (28:26, 23:22, 14:17, 23:19)
Барселона - Макаби Тел Авив 74:58 (18:12, 16:21, 25:7,15:18)

Табела: Реал 5-0, ЦСКА 5-0, Фенербахче 4-1, Армани 3-1, Ефес 3-1, Панатинаикос 3-2, Барселона 3-2, Олимпијакос 3-2, Басконија 2-3, Жалгирис 2-3, Бајерн 2-3, Химки 1-4, Макаби 1-4, Дарушафака 1-4, Гран Канарија 1-4, Будућност 0-5.

Извор: моззартспорт/мондо.рс/Б92