Прича: Ефекат Немање Бјелице на Кингсе...

Колико српски репрезентативац чини Кингсе бољим, самим тим и саиграче?

Кошарка 02.11.2018 | 23:22
Прича: Ефекат Немање Бјелице на Кингсе...
Петим тријумфом заредом кошаркаши Сакраменто Кингса стигли су до скора 6-3 у новој сезони и тако апсолутно заслужили епитет највећег и најпријатнијег изненађења у НБА лиги. Краљеви из Калифорније тренутно се налазе на петом месту Западне конференције, што је резултат каквом је мало ко могао да се нада пре него што се зачула шкрипа патика на паркетима широм САД.

Мада је фокус америчких медија углавном на учинку Деарона Фокса и Бадија Хилда, Немања Бјелица се константно истиче као шраф који је променио кошаркаше токове у Сакраменту. Једноставно, Немања Бјелица у ових девет утакмица са љубичастом опремом игра најбољу кошарку НБА каријере. Бољу него у оно турбулентно време у Минесоти, када је добијао шансу на кашичицу и тек повремено знао да бљесне.Бјелица је променио живот одлуком да прихвати позив српске гарде у Сакраменту и настави печалбу на оној страни Атлантика. 

Колики је заокрет у раду направио Бјелица показују и саме бројке. У три сезоне са Минесотом никада није бележио више од седам поена у просеку, нити ишао на више од 1.500 минута на паркету током сезоне. После одласка из Минеаполиса, Бјелица се нашао на раскрсници и, срећом, изабрао најбоље. Добро се памти прича о томе да је Бели имао начелни договор са Филаделфијом, али је после неколико дана размишљања одустао од сарадње. Желео је да се врати у Европу, како породицу не би излагао честим селидбама. Од Филаделфије је добио само краткорочну, сарадњу и то је био камен спотицања. Пре него што је кренуо пут Европе, стигла је реакција из Калифорније. Прво од Влада Дивца и Пеђе Стојаковића, онда и Богдана Богдановића. Уз неколико кључних разговора, Бјелица је пристао да дође у Калифорнију, због чега је награђен трогодишњим уговором вредним цирка 20.000.000 долара. 

Тако је почела једна сјајна прича... 

Бјелица има бројке каквим је могао да се похвалим у најбољим данима европске авантуре. На досадашњих девет утакмица бележи близу 16 поена, шест скокова, три асистенције и по једну украдену лопту и блокаду! О таквој статистици могао је само да сања док је био у Минесоти и док му је надређени био Том Тибодо.

Мада је по потписивању уговора било погледа преко рамена и, донекле, лоших коментара због Дивчевеодлуке да ангажује Бјелицу, првенствено због јаке конкуренције у ростеру, сада се види колико је овај потез заправо био исправан.

Да Бјеличин учинак није само лепо склопљена призма бројки, говори и напредна статистика. У досадашњих шест победа Бјелица има готово 31 минут у просеку, а за то време 18 поена, седам ухваћених лопти, четири асистенције, две украдене лопте и блокаду. Разлика је уочљива када се упореди његов изглед на паркету у три овосезонска пораза. Играо је драстично мање (безмало 20 минута), где је бележио близу 11 поена, четири скока и две асистенције.

Ван суве статистике, Бјелица је учинио да игра Сакрамента напредује у оба смера. Игра солидну одбрану, добро затвара своју позицију, што је био проблем Кингсима у прошлим временима, а у нападу даје ширину и лаку могућност трансформације. Зна када треба да рашири одбрану и унесе додатну претњу кроз шутеве са дистанце. У досадашњем току сезоне пажљиво бира ситуације из којих ће да распали, због чега је тренутно на 55,3% успешности (21/38), док из игре генерално има 58,9 одсто погођених шутева из игре (53/90). На 100 поседа њега статистика изгледа овако – готово четири погодака из седам покушаја за три и десет погодака и шеснаест испаљених хитаца из игре.

Уосталом, кроз целу каријеру био је препознатљив као кошаркашких универзалац, неко ко може да одговори изазовима на више позиција због своје атипичности у грађи, помешане са одличним техничким квалитетима.

Оно што смо могли да чујемо јесте да је овог лета паклено радио са својим пријатељем, кондиционим тренером Фенербахчеа и дугогодишњим радником у кошаркашкој репрезентацији Србије Предрагом Батом Зимоњићем, који му је тело довео до савршенства. Тако је постао машина за цепање противничких мрежица и неко ко може да одговори озбиљним физичким захтевима у чувању правих, атлетских и физички моћних ала на својој позицији.

Прошле сезоне позицију крилног центра поделили су углавном Зек Рендолф и Скал Лабисје, који су на терену провели 53 одсто времена, према информацијама специјализованог сајта Баскетбалл-Референце. Заједно су скупили укупно 200 шутева за три и обојица су били на по 35 одсто успешности, док ниједан није имао више од 16 одсто прецизности из спот-ап ситуација (када играч шутира одмах по пријему лопте, без померања с тренутне позиције). Можда су нудили више могућности у нападу, али Бјелица је много ефикаснији, иако му је арсенал мањи. Односно, резултате прави с једноставнијим решењима.

Бјелица је променио смисао позиције крилног центра у Сакраменту. Досад је одиграо око 54 одсто минута на том месту, а његова специјалност управо су те, спот-ап ситуације. Међутим, ове сезоне није толико фокусиран на те моменте. Осим што отвара простор у рекету, омогућио је да свако од саиграча додатно напредује на паркету. Ову напредну статистику извукле су колеге са сајта Нyлон Цалцулус.

Не рачунајући меч против Атланте, статистика показује драстичну разлику квалитета! Толику да практично свако ко је са Бјелицом на терену провео минимум 50 минута и бар исто толико времена био без њега у игри, има невероватну разлику у успешности реализације акција.

Примера ради, Деарон Фокс има 53,6% успешно реализованих акција када је Бјелица с њим у игри, док ти проценти падају на чак 36,4 одсто, када је Бели на клупи. То је разлика од невероватних 17,2 одсто! У случају Бади Хилда ствари изгледају овако – 66,9 одсто када је Бјелица ту и равно 50 одсто када је ван игре. Код Вилија Коли Стајна имамо следећи моменат – 59,7 одсто успешности са Бјелицом и 47,2 одсто када нема његову подршку!

Закључак – Бјелица чини да свако од играча Кингса изгледа много боље на паркету, што доноси и резултатски успех! Бјелица је постао катализатор ових Кингса, што је чак и навијаче у Србији подсетило на нека давна, прошла времена када је тим вођен Дивцем и Стојаковићем жарио и палио НБА лигом с почетка овог века. А, тек се очекује повратак Богдана Богдановића на паркет, што би требало да се догоди у другој половини новембра.

Сада остаје отворено питање – може ли Бјелица да настави с оваквим играма и може ли његов утицај да буде толико велики у наставку сезоне? Сви бисмо волели да тај одговор буде позитиван!



Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар