"Гдје је школа за 'вођу навијача'?!"
Скупштина Србије разматра измене закона о учествовању у тучама, нередима и инцидентима на утакмицама. Ево шта све измене предвиђају. Да ли мислите да ће ове нове мере донети резултате?
Фудбал 02.11.2018 | 22:30
Више реторичко, него реално питање, јер ако се жели - све се може. Познато је ко прави проблеме на утакмицама (фудбалским, кошаркашким), чиме се баве разноразне особе које себе зову "навијачима", како и где се окупљају, заказују туче, неретко, нажалост, са трагичним последицама.
Разне власти су, бар декларативно, најављивале коначни обрачун са хулиганима, доношени су многи прописи, све је преточено у Закон о о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама.
Тај закон претрпео је неколико измена до сада, а тренутно је у Скупштини Србије у току разамтрање нових предложених промена у том акту, које подразумевају пооштравање санкција за недолично понашање на утакмицама.
У расправи о предложеним изменама Закона, изражена је подршка Министарству унутрашњих послова да истраје у овоме и да закон заиста буде спроведен.
"У Србији имамо ново занимање - 'вођа навијача'. Ја се питам где се завршава школа за то? Медији пишу популистички и називају хулигане 'вођама навијача'. Само у Србији се дешава да полиција буде ангажована да раздваја три навијачке групе које навијају за исти клуб! Па то нигде нема! Потребна нам је већа друштвена активност за решавање овог проблема и поздрављамо предложене пооштрене мере за искорењивање недоличног понашања на утакмицама, мада не треба бити превелики оптимиста да ће се то догодити у скорој будућности", рекао је посланик Јединствене Србије Петар Петровић.
Истакао је и да су за тренутно стање одговорни и поједини функционери спортских клубовакоји својим изјавама "распаљују, ионако распаљене страсти међу навијачима", што се неретко завршава и трагичним последицама - губитком младих живота.
Лидер опозиционе Нове Србије Зоран Живковић истиче да су и постојеће одредбе закона добре, али и да се нада да ће нове бити још боље.
"Може на утакмицама да се дешава свашта - да гори пола стадиона, да се поломи хала, а могу и да се створе услови за нормално одигравање мечева. Имамо добре примере, рецимо организација финала кошаркапког купа у Нишу. Ја сам био задужен за организацију пет, шест пута и тада се није догодио ниједан инцидент. Била је упаљена једна бакља, а интервенција Жандармерије је била таква да после то никоме није пало на памет", рекао је Живковић.
Он је додао да са навијачким групама треба одржавати редовне састанке разговоре из превентивних разлога како би се навијачи "довели у ред".
Упитао је и да ли ће одредбе закона бити једнако примењиване према свима, односно да ли ће се примењивати и на оне који су блиски професионално, рођачки и на сваки други начин повезани са највишим државним функционерима.
Одговорио му је Владимир Орлић из Српске напредне странке, спочитавши му да је припадао властима које су "користиле навијаче и навијачке групе за насилно преузимање власти", а потом су "те исте навијаче награђивали" и да добро рузуме његове алузије када говори о навијачким групама и "копањима, рушењима"...
"Знате шта? Тога данас нема, то што сте ви радили данас тога нема", рекао је Орлић.
Санда Рашковић-Ивић из опозиционе Демократске странке Србије указала је на проблем хулигана који су повезани са криминалним групама и криминалним пословима, али и "њихову повезаност са одређеним државним структурама".
Она је изнела тврдње да су поједини хулигани, односно они који се воде као "вође навијача" у послу са наркотицима и њиховим дистрибуирањем на тржишту, поменувши посебно убијеног Александра Станковића званог "Сале Мутави", који је важио за вођу групе "Јањичари" на Партизановом југу, а који је био правноснажно осуђен на петогодишњу казну затвора због шверца дроге, а никада није послат на издржавање казне због наводно лошег здравља.
Њему је суд чак 12 пута одлагао слање на издржавање казне, рекла је Санда Рашковић-Ивић, позивајући се на медијске податке.
Изнела је и случај туче на стадиону Партизана децембра 2017. године, истичући да су пред полицију и правосудне органе изведени само они који су добили батине, а не и сви који су у бруталној тучи учествовали.
Упитала је министра полиције колико се десило убистава повезано са навијачким групама?
О ЗАКОНУ и НОВИМ МЕРАМА
У образложењу закона истиче се да би усвајање нових решења омогућило МУП-у и правосудним органима да ефикасније предузимају мере и радње у циљу сузбијања насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, а правим навијачима и љубитељима спорта омогућити да се осећају безбедно и да уживају у спорту.
Анализа је показала да су припадници навијачких група користили поједине недостаке досадашњег закона и насиље и недолично понашање преносили на непосредну околину, на улице, долазне правце према спортским објектима.
Као последица мањкавости закона јављала се потреба за ангажовањем великог броја полицајаца. А то значи и додатне трошкове.
Према предложеним изменама закона, затвор од 30 до 60 дана или новчана казна од 50.000 до 150.000 динара предвиђена је за оне који физички нападну учеснике спортске приредбе, уништавају имовину, поседују пиротехничка средства, маскирају се приликом насиља.
Уз насиље и недолично понашање, осим напада на учеснике, бацање предмета на терен, изазивање нереда, паљење навијачких реквизита... убудуће ће бити инкриминисано (забрањено и кажњиво) и "покушај уношења или истицање у спортском објекту обележја којима се вређају национална, верска или друга осећања или изазива мржња и нетрпељивост која може да доведе до физичког сукоба".
Дакле, ко се потуче, запали бакљу, уништава имовину, носи маску ("фантомку") преко лица на утакмицама могао би извесно време да проведе иза решетака!
Истини за вољу, а овај Закон постоји од 2003. године, с тим да је до сада претпрео неколико измена (последњу 2013. године). Ипак, до сада није донео праве резултате. И после доношења закона било је млаћења по стадионима (или око њега), казне које су изрицане нису биле адекватне, многим изгредницима се опраштало.
Фудбалски клуб Партизан је, рецимо, по налогу УЕФА, инсталирао стотинак камера око и на стадиону у Хумској, али после велике и бруталне туче на јужној трибини половином децембра 2017. године током "вечитог дербија", одговарала је тек неколицина и то углавном иностраних (хрватских) држављана. Било је и случајева да су поједини "навијачи", тачније хулигани, упркос забранама присуствовања утакмицама мирно и без узнемиравања долазили на утакмице, чак и водили навијање...
На 158. "вечитом дербију" који је недавно одигран догодило се неко туча, укључујући ону испод северне трибине и то баш у тренутку када су играчи Црвене звезде дошли да се поздраве са са својим присталицама. Полиција је све посматрала без реаговања...
НОВИНЕ ЗА ОРГАНИЗАТОРЕ
- Клубови ће бити дужни да доставе полицији податке о лицу (име и презиме, и ЈМБГ) које је купило улазницу за спортски догађај; Исто правило важи и за оне који имају сезонске улазнице или пропуснице. По завршетку утакмице или неког другог надметања, МУП мора да обрише све податке;
- Казну од 1 до 2 МИЛИОНА динара платиће спортски савез, друштво или организација који не осигурају безбедно одржавање приредбе (утакмице), не обезбеди вођење евиденције о продаји улазница... Организатори и даље морају да обезбеде редарску службу ("правно лице или предузетника за обављање послова приватног обезбеђења").
НОВИНЕ ЗА ПОЛИЦИЈУ
- Полиција мора да изведе од 2.500 до 3.000 људи приликом организовања догађаја високог ризика, посебно фудбалског дербија, како би спречила инциденте;
- Полиција ће, а не редарска служба, спречавати улаз на стадион (спортски објекат) лицу коме је изречена мера забране присуствовања спортским приредбама. Утврђено је да је досадашња пракса била лоша, јер редарска служба не може да има податке о томе којем лицу је изречена забрана присуствовања утакмици;
"Нисмо немоћни у борби против хулигана"! Министар полиције Србије Небојша Стефановић тврди да "нема заштићених навијача" и да држава није немоћна у борби против хулигана.
Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић изјавио је да ће полиција "наставити да буде гарант безбедне и сигурне Србије", а на питање о везама између убистава и "навијачких група" одговорио да нема "навијача" који није ухапшен, а да је направио неко кривично дело.
"Нема заштићених и нема кога нећемо ухапсити ако је крив за нешто. Реците ми једног 'навијача' кога нисмо ухапсили, а да је направио кривично дело. Не постоји. Ни од вођа, ни од 'квази вођа'. Али ако није направио кривично дело, ако га нема, ја не могу да их хапсим на силу", одговорио је Стефановић у Скупштини Србије која данас разматра предложене измене Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама.
На запажања и питања посланице Санде Рашковић-Ивић о везама хулигана и криминалних група, Стефановић је рекао да држава није немоћна када је реч о криминалцима, "навијачима", наводећи да полиција ради свој посао и да на свакој спортској манифестацији има довољан број припадника МУП-а.
"Они свој посао раде храбро и немају проблем да се супроставе било коме. Мени није проблем да поменем било које име у Србији и ако је неко крив за нешто, онда мора да одговара, али тражим од судова да их оштро кажњавају", рекао је Стефановић.
На констатацију Санде Рашковић-Ивић да се може чути да су појединим криминалцима одложене казне, јер имају везе у полицији, Стефановић је одговорио контрапитањем: Какве то везе има са полицијом, која је, починиоца кривичног дела ухапсила.
"Шта полиција даље треба да уради? Треба ми да га осудимо, да правимо приватне полицијске затворе? То није посао полиције", рекао је министар и додао да се врло лако лепе етикете људима који се боре против криминала.
Извор: мондо.рс
Коментари / 0
Оставите коментар