Спремили 300 милиона за војску

САД косовским Албанцима дозволиле стварање војске и куповину оружја за 300 милиона евра!

Регион 30.10.2018 | 19:16
Спремили 300 милиона за војску
У следеће три године ће власти у Приштини, седишту самопроглашене "Републике Косово", купити оружје вредно 300 милиона евра за властиту војску.

Подсетимо, цена половних тенкова и оклопних транспортера креће се од пола милиона до три милона долара. Истовременом противоклопно оружје и друга војна опрема је далеко јефитинија и може се набавити по багателној цени из бивших совјетских република, али и од земаља НАТО које желе да се реше оружја чијии сун ресурси при крају, или су напросто застарели.

Планови за куповину оружја су објављени убрзо након усвајања закона о успостави војске Косова која ће се састојати од 5000 војника и наводно ће бити "мултинационална".

Почетком октобра је америчка амбасада у Приштини саопштила како косовски Албанци имају подршку Вашингтона у идеји стварања "мултинационалне професионалне војске према стандардима НАТО пакта, али с ограниченим мандатом".

Након тога је 18. октобра парламент у Приштини подржао претходну одлуку владе о формирању пуноправне војске,а темељ ових оружаних снага биће постојеће Снаге сигурности Косова.


Хашим Тачи, Фото: ЕПА/Петрит Пренај
Од присутна 102 заступника у парламенту, 101 је гласао је за стварање Министарства обране на Косову, преноси Газета Експрес, те додаје како су представници мањинске странке "Српска листа" напустили дворану парламента у Приштини.

Према постојећем уставу Косова, војска косовских Албанаца, која ће због формалног "мултинационалног" карактера имати неколико припадника заједнице Срба, Рома, Бошњака и других мањина, може се створити изменом устава уз сагласност најмање две трећине од 120 посланика.

Косовске власти су 2017. године доношењем закона о проширењу овласти Сигурносних снага исте покушале трансформисати у војску, али су се суочиле с отпором и забраном не само међународне заједнице, него и Сједињених Држава, које из базе "Бондстил" и своје амбасаде у Приштини управљају Косовом као својим протекторатом.



Почетком октобра САД одједном мењају став и америчка амбасада у Приштини властима Косова дају "зелено светло" за успоставу војске и Министарства обране.

Одобрење Сједињених Држава долази непосредно након одлуке у септембру ове године тзв. премијера Харадинаја и кабинета министара самопроглашеног Косова да се одобри формирање војске и преустроји у оружане снаге постојећих Снага безбедности.

У безбедносном смислу ово значи додатно заоштравање односа на узаврелом југу Балкана, где се споре Македонија и Грчка, Србија и самопроглашено Косово, којег подржава суседна Албанија, где Македонију и Црну Гору раздиру етничке и друге поделе, а суседна Босна и Херцеговина је након недавно одржаних избора ушла у раздобље институционалне кризе, будући да Хрвати као конститутивни народ за свог члана Председништва не признају Жељка Комшића, изабраног углавном гласовима Бошњака.

"Зелено светло" америчке управе Приштини да може створити властиту војску, што је радикалан заокрет у односу на раније политике, додатно ће закомпликовати ионако сложене односе на југу регије. Чини се да актуелна америчка управа жели зацементирати силом наметнути оквир, који дугорочно дефинитивно није одржив.

Осим тога, косовски преседан је у само десет година послужио као правни темељ за сличне одлуке у Јужној Осетији, Абхазији, Ирачком Курдистану, на Криму и Каталонији. Међутим, на другим су местима барем проведени референдуми о самоодређењу, неки успешно, а неки не. Колико дуго Македонија може избегавати сличан сценарио? Којим ће путем поћи Босна и Херцеговина, која једва преживљава у "лудачкој кошуљи" Дејтонског споразума, али је још увек држава с два ентитета и три конститутивна народа?

Није важно ко ће се још позвати на овај преседан, али се већ сада може претпоставити да ће Американци и Европљани, ако им не иде у прилог, тада на сав глас грмети како је то бедно и јадно, или ће подржати тај процес, ако је у њиховом интересу.

Давање легитимитета сили и кршење споразума и Резолуције савета безбедности Уједињених народа, према којој Косово не може имати војску, САД не да нарушавају крхки мир између Срба и Албанаца, него стварају предуслове за напетости у целој регији које лако могу прерасти у отворене сукобе.

Извор: Информер

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

Бј

30.10.2018 18:44

Ако ћемо реално све бивсе југорепублике имају застарјело и шкрат оружје. Углавном гвождурија које се рјешавају велике војне силе. Тако да смо и доказано легална канта за смеће!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мило

30.10.2018 18:52

напокон

ОДГОВОРИТЕ
Name

Здрава Храна

30.10.2018 18:58

Као дјецациц осамдесетих година сам цитао цасопис ,,Старт,,у главном ради слика у средини,без обзира на то једне прилике сам процитао да це ,,Косово,,у 21.вијеку бити повод за треци свијетски рат,не није то 1999.година него ове године које долазе.Зато,наједите се воца,поврца да поправите имунитет јер предстоје нам ратови,болести,биједа,глад и бол а као и до сада андјео неце ниста сконтат нити видјети.

ОДГОВОРИТЕ
Name

План је одавно готов.

30.10.2018 19:57

Сценарио трецег свјетског рата су направили американци 70 ти година прослог вијека. Рат поциње на Косову и Метохији а Амери долазе да стите људска права ??? Косово је постало Проблем за све и Запад би да то сто прије затвори .

Name

Yети

30.10.2018 19:39

Све је ово одавно планирано у САД али иде полагано како би се лакше гутале кнедле. Зло и наопако за цијели Свијет. Можеш мислити како је кад лудаку ставиш нож у руку.

ОДГОВОРИТЕ
Name

тако је Вуцицу....

30.10.2018 20:39

Некада фин узор нама из рс.... сад... вјероватно цес и ти да дас уцесце... ипак је то наса метохија...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зар није тако?

30.10.2018 21:53

Ово знаци да це Албанци за 24 сата заузети Југ Србије уз аминовање Американаца и спојити се са Пресевском Долином и Новим Пазаром. Оцекујем и напад Хрватске и заузимање Војводине то је њихов сан. Србија наравно неце имати савезнике као и 90тих и опет це бити поразена. Русија це давати лазну подрску а од Запада добити несто сто је у њиховом националном интересу. Хрватска це бити лидер региона, вец сада економски јаца од Србије и уредјеније друство далеко. Хрватској не треба војска има иза себе у резерви кад загусти Нато. А Вуциц нека прица и даље са оном наказом Вулином и Дјурицем како недају ниста. Боље им је да дају Косово да тај народ у Србији прогледа на оци умјесто да буде опет протјеран и масакриран. Сила Бога не моли.

ОДГОВОРИТЕ
Name

реално

31.10.2018 09:14

Људи праве војску а србија це да настави са дијалогом, изгубљени смо тотално

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ниста

02.11.2018 10:02

од дијалога ! Док они САД припремају Албанце зна се ста нас цека ! Рат ! Е сада да видимо и то цудо ...

ОДГОВОРИТЕ