Пораз Лејкерса, Вучевић и Дончић до побједе, Нуркић одличан!

Лос Анђелес Лејкерси изгубили су и трећу утакмицу на старту сезоне, овог пута од Сан Антонија после продужетка 143:142.  Класик: Леброн убацио за продужетак, промашио за победу! "Добио сам шут који сам тражио", кратко је и невољно рекао Џејмс после новог пораза Лејкерса у "Стејплс центру".  Портланд пао у продужетку - Нуркић као "звијер".  Јусуф Нуркић је пружио одличну партију у поразу својих Трејлблејзерса на домаћем паркету у продужетку од Вашингтон Визардса са 125:124. Одушевио је и костимом прије утакмице, али и пјесмом "Да сам пекар" током загријавања.

Кошарка 23.10.2018 | 11:15
Леброн Џејмс је уписао 32 поена уз 14 асистенција и осам скокова, убацио је и тројку за продужетак, али све то није било довољно да се Лејкерси помере са мртве тачке и забележе прву победу. Ефикаснији од Леброна био је Кајл Кузма са 37 поена, осам скокова и три асистенције, међутим, Пети Милс је седам секунди пре краја утакмице погодио са полудистанце за коначних 143:142 и неутралисао учинак тандема из Лос Анђелеса. Ламаркус Олдриџ је предводио Сан Антонио са 37 поена, десет скокова и пет асистенција, а њему уз раме био је Демар Дерозан (32 поена, осам скокова, 14 асистенција).

Осам разлике на 70 секунди до краја није било довољно Сан Антонио Спарсима да забележе победу после четири четвртине.

Шест разлике на 56 секунди до краја није било довољно Лос Анђелес Лејкерсима да забележе победу после продужетка.

Кајл Кузма на 35,6 и Леброн Џејмс на 2,4 секунде до краја последње деонице погодили су везане тројке и вратили Лејкерсе "из мртвих" пред одушевљеном публиком у распродатом "Стејплс центру".

Кузма је потом бацио "аир балл" на 27,3, а Џејмс у "цлутцх" шуту за победу добацио само до "првог обруча" на 0,9 секунди до краја продужетка и то након што је у претходном нападу промашио оба слободна бацања за потенцијалних 144:141.

За разлику од "Кинга" и његовог новог омиљеног саиграча, Кузме, Брајан Форбс, Руди Геј и Пати Милс убацили су последња три шута Спарса на мечу и "преломили га" после 53 минута велике борбе у "класику" Западне конференције - 142:132, 128:128.

"Добио сам шут који сам тражио", кратко је и невољно рекао Џејмс после меча, упитан за начин на који је потрошено последњих седам секунди продужетка.

Покушавајући да се искупи за везане промашаје са пенала (са којима би поени Милса на додавање Ламаркуса Олдриџа били недовољни за вођство и победу), један од највећих кошаркаша свих времена инсистирао је да поново шутира "цлутцх" тројку.

За разлику од оног за продужетак, шут из дриблинга за победу није убацио, па су Лејкерси уз Оклахома Сити Тандер, Чикаго Булсе и Кливленд Кавалирсе у остали у групи тимова без победе у прве три утакмице.

Да ли је Џејмс био прави избор за последњи шут? Питање је. Иако није ретко у каријери погађао за победу, 34-годишњи ветеран са статусом најбољег играча планете шутирао је 1/11 за три поена у поразима од Портланд Трејблејзерсима на страни и Хјустон Рокетсима код куће, а до наредног меча имаће просек од 15 одсто у шуту ван линије 7,24.

Свега 3/19.

Утакмицу је завршио са 32 поена (9/17 за два, 2/8 за три), осам скокова, 14 асистенција и пет изгубљених лопти за "минус 6" индекс током 43 минута на паркету.

Лејкерси су наступили без Реџона Ронда и Брендона Инграма, суспендованих за хаос који је настао пре две ноћи у дуелу са Хјустоном, па је Волтону за победу над Поповичем био потребан још неко поред Џејмса. Искорачио је Кузма, који је после 11 и 15 поена у прве две утакмице уз шут 2/12 за три поена стигао до рекорда каријере - 37 поена (11/15 за два, 4/10 за три), осам скокова, три асистенције и две изгубљене лопте.

Треба рећи и да би Кузма и Џејмс имали више изгледа да убаце последња четири шута у продужетку да нису играли 45, односно 43 минута. Бол их је пратио са 14 поена уз одличне проценте из игре: 2/2 за два, 3/7 за три, добро попуњене остале колоне: 6 скокова, 6 асистенција, али и прилично индикативним плус/минус индексом од -14.

Да Џош Харт са клупе није донео 20 поена и десет скокова, Поповичев тим би вероватно раније прекинуо серију од четири пораза од Лејкерса од којих је последњи такође остварен после продужетака у Лос Анђелесу (5. април - 122:112, 108:108).

Олдриџ је одиграо маестралан меч са 37 поена за 40 минута, уз десет скокова и пет асистенција. Убацио је 13 од 22 шута из игре и још 11 од 18 пенала, а свакако су најважнији његови из офанзивног скока којима је промашај Демара Дерозена за три претворио у 120:128 на 1.10 до краја.

У хаотичној завршници која је уследила, Попович је тражио од Дерозена да реши последња три напада у четвртој четвртини и новајлија из Торонто Репторса није одолео изазову - прво је савршено одиграо "пик" са Олдриџом и проследио излазни пас у угао за Геја, али је овај промашио први и последњи шут на мечу, потом превише пута провидно финтирао Бола и "увалио коску" Форбс на секунд до истека напада, а онда одиграо изолацију против Бола и промашио тежак "степ бек" шут за победу после 48 минута.

Шутер којег су Спарси добили од Репторса у размени за незадовољног Каваја Ленарда, донекле се искупио поенима у продужетку, иако су најважније шутеве убацили играчи слабије репутације: Милс, Геј и Форбс. Завршио је сусрет са 32 поена за 45 минута (11/29 из игре), али и осам скокова и 14 асистенција.

Геј је био фантастичан, убацио је свих пет шутева за два и две од три тројке за 16 поена, колико је постигао и Форбс. Марко Белинели био је конкретан у улози резервисте са 15 поена, три више од аустралијског ветерана Милса - стрелца победничког коша на мечу.

Навијачи Лејкерса звиждали су некадашњем асу Пау Гасолу приликом сваког контакта са лоптом, а он им се захвалио са девет поена, четири скока и три асистенције.

Голден Стејт је победио Финикс Сансе са 123:103, а после прве две четвртине које је домаћин добио са 32:23 и 38:24 било је јасно да ће Вериорси уписати трећу победу. Стеф Кари је био најефикаснији са 29 поена, имао је и четири искока и осам асистенција, а пратио га је Кевин Дурант са 22 поена. У екипи коју с клупе води Игор Кокошков најбољи је био Девин Букер са 28 поена, а поен мање уписао је Ти-Џеј Ворен.

Продужетке су играли и Портлан и Вашингтон – 124:125. Домаћин је на 13 секунди до краја регуларног дела имао 111:108, али је Бредли Бил тројком поравнао резултат, да би Јусуф Нуркић промашио шут за два поена. Меч је тројком преломио Маркиф Морис, а он је уједно са 28 поена био најефикаснији играч Вашингтона. Бил је постигао 25, ууз осдам скокова и седам асистенција. У пораженом тиму Демијен Лилард је постигао 29 поена, док је Јусуф Нуркић меч завршио са 22, уз 18 скокова.

Портланд пао у продужетку - Нуркић као "звијер". Јусуф Нуркић је пружио одличну партију у поразу својих Трејлблејзерса на домаћем паркету у продужетку од Вашингтон Визардса са 125:124. Одушевио је и костимом прије утакмице, али и пјесмом "Да сам пекар" током загријавања.

Јусуф Нуркић пружио је сјајну партију и за 32 минута на паркету остварио "доубле-доубле" учинак убацивши 22 поена уз 18 скокова те по двије асистенције и украдене лопте.

У побједничкој екипи најефикаснији су били Маркиф Морис са 28 и Бредли Бил са 25, а у домаћем тиму Демијан Лилард са 29 поена.

Осим што је бриљирао на терену, најбољи бх. кошаркаш одушевио је Американце и прије почетка утакмице.

Он је поводом Ноћи вјештица у "Мода Центар" стигао у костиму "звијери" алудирајући на свој надимак и један од главних ликова познатог филма "Љепотица и звијер", док се прије почетка меча загријавао пред хиљадама навијача у дворани уз хит "Бијелог дугмета" - Да сам пекар.

С обзиром какву је партију пружио, можда му ово постане "рутина"...

Бостон је на Истоку наставио да игра по систему топло-хладно, једна победа, па пораз, победа, пораз. Бољи од њих био је Орландо, који је у првој четвртини направио разлику (28:19) и одржавао је до краја меча – 93:90. Партију вечери у тиму Орланда одиграо је Никола Вучевић, који је са 24 понеа био најефикаснији играч, а уз то је имао и 12 скоккова, асистенцију и три „крађе“. У пораженом тиму Кајри Ирвинг је забележио 22 поена, осам скокова и пета асистенција. Бостон је, додуше, у једном тренутку пришао на 91:90, имао је и шут за изједначење у последњим секундама меча, али Ирвинг и Хејворд нису били прецизни.

Лука Дончић је поново одиграо добру партију у победи Даласа над Чикагом – 115:109. Са 19 поена и шест асистенција био је један од бољих у домаћем тиму, а ефикаснији од њега био је само Весли Метјус који је упсиао поен више од талентованог Словенца. Зак Лавин је у Чикагу био бољи од осталих, а меч је завршио са 34 поена.