Јанковић - још један актер мање из Звездине прошле сезоне!
Од 19 кошаркаша који су носили црвено-бели дрес, 13 је напустило (рачунајући позајмице и одлазак у ФМП), тим са Малог Калемегдана. Плус тренер Душан Алимпијевић.
Кошарка 25.10.2018 | 22:45
Он је постао 13. играч Звезде који је носио црвено-бели дрес прошле сезоне, а да ове није у саставу МиланаТомића. Од укупно 19 играча. Плус, промењен тренер Душан Алимпијевић.
Дакле, практично сви они који су доведени су и отишли. Изузеци су Марко Кешељ, Филип Човић, Алекса Раданов иДејан Давидовац, док су Огњен Добрић и Бранко Лазић ту још из времена Дејана Радоњића.
Идеја је прошле сезоне била да се доведе млад тренер, талентовани домаћи играчи и да се свима понуди уговор на више година. Тако је и било. И није се завршило позитивно. Зато је ове сезоне Звезда, као што смо и писали, променила тактику и довела (искусне) стране играче који могу да донесу инстант успех. И Звезда има све победе отпочетка сезоне.
Носиоци игре сада су Регланд, Берон, Перпероглу, Фаје, Цирбес и Оџо.
Дакле, заједно са Стефаном Јанковићем Звезду су од прошле сезоне напустили - Никола Радичевић (Гран Канарија, ове сезоне у Тренту), Немања Дангубић (Бајерн), Драган Апић (ФМП), Стефан Лазаревић (ФМП, имао тешку повреду на купу у Нишу), Перо Антић, Џејмс Фелдин (Хапоел Јерусалим), Тејлор Рочести(Тјенђин), Ален Омић (Будућност), Матијас Лесор (Уникаха), Дилан Енис (Сарагоса, сада у Андори), НиколаЈовановић (позајмица Тренту), Милко Бјелица (Сарагоса, сада у Јапану у Алварк Токију).
Дакле, Јанковић је последњи играч од прошле сезоне који је напустио тим. Какав је утисак оставио у дресу Црвене звезде?
Пре свега, треба рећи да га је Звезда кошаркашким речником доста “трпела”. Споро је ушао у сезону као играч који је школован на колеџима. Није био навикао на европску кошарку, није примао информације довољно добро, посебно у одбрани. Милко Бјелица је вукао добар део сезоне, а Јанковић је био његов “бекап” на позицији четири.
Међутим, како је Јанковић напредовао кроз сезону, а Бјелица падао у ритму и нивоу игре, Јанковић је добијао све већу минутажу и на крају постао прва опција на позицији четири. Током лета деловало је да ћеЈанковић ове сезоне бити прва опција на позицији крилног центра, те да ће уз Мохамеда Фајеа црвено-бели имати тај двојац на располагању, али уследило је то што је уследило.
Звезда је сада на четворци са бекап опцијом Боришом Симанићем (до сада није показао неке посебне игре, Фаје доста оптерећен), док јеЈанковић појачао рекет Партизана и уз Новицу Величковића (имали размирице у полуфиналу Суперлиге прошле сезоне) ће чинити дует на тој позицији.
Појачао је Јанковић Звездиног највећег ривала тамо где му је помоћ била најпотребнија, са позиције која је, поред позиције један, најделикатнија у тиму Звезде. Да не помињемо све што иде уз такав потез, а што нема везе са кошарком.
Шта је у бројкама изгубила Звезда, а добио Партизан?
Јанковић је прошле сезоне одиграо 26 мечева за Звезду у АБА лиги. Више од њега су одиграли само Лесор(29), Рочести (28) и Бјелица (28). Јанковић је имао шут за два од 39,4 одсто, као и прилично добар шут за три поена од 39,4%. Слободна бацања је шутирао 71,4%.
У доста јачем такмичењу какво је Евролига Јанковић је имао слабији учинак: у просеку је играо 12 минута и за то време давао 3,8 поена, из 2,5 скокова, 2,5 изгубљених лопти и 0,5 асистенција по мечу. Шут за два био је на 50%, а за три само 18,9%. Слободна бацања су била врло добра - 84,2%.
Показао је Јанковић да има солидан шут за своју висину и прилично добре атлетске карактеристике, што смо видели код рампи и атрактивних закуцавања. Игра леђима му није најбоља осим када иде на “фејд авеј”, а и може да буде много бољи у читању игре и одлукама које доноси на паркету.
Сада ћемо његове бројке и статистику пратити у дресу Партизана. Једно је сигурно - биће занимљиво.
Извор: моззартспорт
Фото: МН Пресс
Коментари / 0
Оставите коментар