Прича о два Манчестера...

Једном је извучено, а у други је упумпано преко МИЛИЈАРДУ фунти! Глејзери веч 13 година владају Јунајтедом из којег су посисали огромну лову, док је шеик Мансур бин Зајед Ал Нахјан исту суму убацио у клупску касу! 

Фудбал 07.10.2018 | 00:00
Прича о два Манчестера...
Све лошији Јунајтед и све бољи Сити и тако већ годинама. У ствари последњих година. Многи навијачи Црвених ђавола куну судбину која је некада најјачи тим Европе свела скоро па на спрдњу. Добро, далеко је Јунајтед од пропасти, али у комшијском одмеравању већ подуже је у повлачењу.

Они слабије обавештени би све свалили на одлазак са клупе сер Алекса Фергусона, али истина је сасвим на другој страни, а то најбоље знају верни навијачи старијег од два манчестерска гиганта. Најгоре од свега је што се добро види да је Сити, који се деценијама мучио и често обитавао у друголигашком друштву сада у свим аспектима бољи од градског ривала. Не само на терену где игра један од најбољих и најлепших фудбала у Европи, већ и у другим сегментима као што је организација, маркетинг итд. Све је то резултат минуле деценије и сасвим различитог приступа управљању великим системима.

Како пише Гардијан, у центру посрнућа Црвених ђавола и уздигнућа Грађана су нови власници. Јер америчка браћа Глејзер, њих чак шесторица ушли су у Јунајтед преко банкарских марифетлука пре 13 година, док су шеици из Абу Дабија дошли у Сити 2008. И од тада су једни исисали преко милијарду фунти, док су други унели отпилике исто.

Од самог почетка Глејзери, иначе чувена америчко/јеврејска породица са озбиљним портфолијом послова у спортској индустрији, приступила је преузимању, али и каснијој консолидацији са чисто банкарског становишта, те им је постављање једног од најбољих енглеских финансијских стручњака (банкара) на место генералног директора, Еда Вудворда био логичан потез. Тада је почела јавна побуна најискренијих навијача Јунајтеда, која и даље траје, али без учинка јер је капитал у капитализму "већи од бога", па су и Глејзери потпуно заштићени. Наравно, све би се то можда и заборавило да Јунајтед постиже добре резултате, али је реалност она која их тера да наставе са побуном. Трибине Олд Трафорда су сада више намењена "туристима" него локалним ултрасима, што ове до коске вређа. Поврх свега, клуб није освојо титулу од како је 2013. сер Алекс Фергусаон оставио врелу клупу.

Са друге стране, породица Ал Нахјан из Абу Дабија је прво урадила озбиљну анализу свих клубова у Премијер лиги за које су или заинтересовани, па тек онда одабрали Грађане и полако градили поверење, пре свега са навијачима. Од старта им је био важан утицај на најверније фанове, њихову перцепцију "новог" Ситија и како се све то рефлектује на локал. Зато су у близини стадиона, поред велелепног тренажног центра, то јест академије у који су стукли чак 200 милиона фунти изградили стамбени блок са пристојним ценама издавања који је притом пун инклузивних садржаја, посебно за децу. Тиме су додатно купили локалце који су, наравно у почетку били веома сумњичави.

Свеукупно за једну деценију пословања у Ситију Ал Нахјани, пер свих шеик Мансур бин Зјед Ал Нахјан (на слици изнад) су потрошили око 1,3 милијарде фунти, пре свега на довођење врхунских појачања, што на терену, што на клупи и самој организацији клуба. А за три године више Глејзери су исисисали што у платама, што у дивидендама, што у каматама око милијарде! Што је најгоре, када су Глејзери дошли дуг Јунајтеда је био 525 милиона, а сада је сведен на 487.000.000 фунти који на основу камате вуче 24 милиона годишње.

А ту су и огромне плате у манеџменту, посебно за браћу Глејзере који заједно држе 97 посто акција клуба. Ове године је свако од њих добио по 23 милиона долара на основу дивиденди од акција, док је за плате свих менаџерксих позиција минуле године отишло 13 милиона фунти. Поред тога, Глејзери преко Кајманских острва тргују са акцијама Јунајтеда, па су недавно зарадили од тога 73 милиона долара.

Резултати све говоре.

Извор: моззартспорт

ФОТО: Ацтион Имагес

Коментари / 0

Оставите коментар