Гол-технологија у Србији: Нереално! Скупо и неисплативо!

Да ли је у Србији неопходно увођење гол-технологије? Да! А да ли је реално да ће се то и догодити у скорије време? Тешко!

Фудбал 26.09.2018 | 23:00
Гол-технологија у Србији: Нереално! Скупо и неисплативо!
Спорни гол фудбалера Црвене звезде Ричмонда Боаћија на дербију против Партизана изазвао је жестоку полемику о регуларности првенства, али и о покренуо поново причу увођењу гол-технологије, која би била одлично решење за спорне одлуке.

Да ли је то изводљиво у Србији?

Гол-технологија, систем "Око соколово", као најсавршеније и најзаступљеније решење, састоји се од четири до седам камера врхунског квалитета, које снимају све што се дешава око гол црте и јасно показују у ситуацијама попут оне у 158. "вечитом дербију" да ли је лопта прешла црту целим обимом или не.

То би било добро решење, али цена тог система гол-технологије, са четири камере (по две у линији код оба гола), стаје 280.000 евра, преносе "Вечерње новости".

У ту цену улазе камере, њихови носачи и посебни дигитални пријемници у облику сата на руци сваког главног арбитра, који одмах по очитавању сигнала показују да ли је гол постигнут или не.

То нису комплетни трошкови, будући да у зависности од модела, за коришћење те технологије треба издвојити још око 4.000 евра по мечу, пише "Спортски журнал".

Спорних одлука као у 72. минуту дербија не би било да на стадиону Партизана постоји таква технологија, али је нереално да је поседује свих 16 клубова Суперлиге, у којој 80 одсто стадиона нема ни елементарне услове за рад.

Према стастистици ФИФА 167 стадиона на свету поседује гол-технологију, а у Европи је користе Бундеслига, Премијер лига, Серија А, Примера и француска Лига 1.

Питање је и колико се исплати увођење таквог система, јер статистика је показала да је на само једном од 10 мечева неоходна примена гол-технологије.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар