СП: Салетови "Орлови" на Криту! Шта их чека тамо?

Кључан меч за пут на Мундобаскет? Кошаркаши Србије гостују селекцији Грчке на старту друге рунде квалификација за Мундобаскет 2019. године.  Грчка филозофија, врлине и мане, нада у Папајаниса и енигма Дорси - шта Србију чека на Криту? Цртице које су обележиле игру Хелена током квалификација, али пре свега припрема за предстојећи меч.

Кошарка 10.09.2018 | 16:30
СП: Салетови "Орлови" на Криту! Шта их чека тамо?
С обзиром да су "Орлови" из прве фазе пренели десет бодова, а Грци уз Немце максималних 12, јасно је колико је овај меч битан за српску селекцију.

У другој фази шест екипа налази се у групи, а најбоље три ће се пласирати на Светско првенство у Кини.

Србија је тренутно на једном од та три места, али је на само бод испред Израела, а два више од Грузије и Естоније, која стиже у Београд у недељу.

Јасно је да су Израелци директан ривал нашем тиму за место на СП и да ће дуели са овом селекцијом бити пресудни, али би то могло да се избегне у случају победе над Грчком на Криту.

С друге стране, Грци желе што пре да овере визу за Кину, а једини начин да то учине је победа над Србијом.

Тога су свесне обе селекције па ће у четвртак наступити у прилично јаким саставима, док селектор Србије Александар Ђорђевић опет може да рачуна на неке НБА звезде (Богдан Богдановић, Немања Бјелица), Грци су јачи за сјајног Тајлера Дорсија из Атланта Хокса.

Иако ће му као и сваком Американцу бити потребно да се прилагоди на европски стил игре, а никад није наступао ван САД, Дорси је фантастичан шутер на кога ће наша селекције морати да обрати посебну пажњу.

"Највећа опасност прети од сигурно од њиховог искуства и дугогодишњег заједничког играња. Враћају се на Крит, на то морамо да будемо спремни. Бурусис игра са великим искуством, док су ту атлетицизам Адетокумба и Митроглуа који је ново име у репрезентацији. Доста атипично играју. Ту су Принтезис, Манцарис, Калатес, Слукас, Папапетру, Папаниколау... Све играчи са евролигашким искуством и дугогодишњим играњем у истом тиму. То је репрезентација која има карактер, сваке године долази до завршница такмичења. Сада играју растерећено, имају 6-0 из претходне групе", рекао је селектор Србије уочи путовања на Крит.

Дерби првог кола друге фазе квалификација за Мундобаскет између Грчке и Србије на програму је од 20 часова.

Репрезентација је поново у центру пажње. После нешто више од два месеца одмора, потом и припрема за надолазећу сезону, дошло је време и за почетак друге рунде квалификација за Светски куп у Кини наредне године. За Србију - после два пораза у иницијалној фази - то значи само једно: Борба до последњег даха!

Већ на првом кораку Србију чека утакмица означена етикетом „најважнија“ - гостовање на Криту и окршај с Хеленима (РТС, 20.00).

Али, Србија има моћ! Држи судбину ових квалификација у својим рукама. Оно што ће разликовати емоцијама набијени окршај са Грчком, те долазак Естоније у односу на све што смо досад имали прилике да видимо у овој предигри за Светски куп јесте - тим!

Први, засигурно и једини пут у овим квалификацијама селектор Александар Ђорђевић моћи ће у највећој мери да рачуна на састав којим је управљао откако је преузео кормило државног тима. С изузецима Милоша Теодосића и Бобана Марјановића, којима су челници Лос Анђелес Клиперса саветовали да прескоче овај део такмичења и посвете се раду у клубу, прве звезде Денвера Николе Јокића, ровитих Огњена Кузмића, Марка Гудурића и Стефана Бирчевића, тешко повређеног Милана Мачвана и Дејана Тодоровића, коме нови клуб није дозволио да се на време укључи у припреме, Србија практично има најмоћнији тим на располагању. И, помињали смо то недавно, неколико „дебитаната“ у квалификацијама. Богдана Богдановића, Немању Бјелицу, Николу Калинића, Немању Недовића, Владимира Лучића, Стефана Јовић и Уроша Луковића.

Због комплексности целих квалификација, али и одређених здравствених фактора, на Крит је пошло 14 играча. Сви изузев Илије Ђоковића, коме је одобрено да се врати у Борац и настави да се спрема за нову сезону. Иницијални план стручног штаба је да се током наредне две утакмице укаже шанса - свима. Без изузетака. Како су Немања Бјелица, Мирослав Радуљица и Василије Мицић донекле под оптерећењем због одређених повреда, врло је извесно да ће поменути трилинг покушати да извуче свој тренутни максимум управо против Грчке, а да ће већ за меч са Естонијом доћи до ротација и да ће они бити поштеђени. Добра вест је да су Бјелица, Радуљица и Мицић тренирали са екипом и успели да крену путем достизања бар минималне такмичарске форме.

"Саиграчи ме мало боцкају да сам 'приватизовао' лопту, јер сам се заиста ужелео. Пропустио сам две године у репрезентацији, сада имам ону улогу коју сам имао пре одласка у Америку и баш то ми је требало за самопоуздање. Игра са лоптом ми је најбитнија, да креирам за себе и за саиграче. Осећам се супер, задовољан сам и спреман", с осмехом је рекао Бјелица, који је последњи репрезентативни меч одиграо против Француске 2015. године, у борби за треће место на Евробаскету.

И док смо ситуацију у националном тиму Србије обрадили из више углова током протеклих дана, наредни редови биће посвећени Грчкој. Од ситуације унутар екипе, преко врлина и мана овог састава, филозофије којом се води селектор Танасис Скуртопулос, мистерији званој Тајлер Дорси, шта то нуди Јоргос Папајанис, изостанку Јаниса Адетокунба...

Кренимо редом...

Како се може чути с крајњег југа Европе, у Грчкој не владају претерано велика очекивања уочи меча против Србије. Разлог је једноставан - у последњих седам дана Грчка је имала четири пуна, тимска тренинга и две пријатељске утакмице. Хелени, баш као и ми, нису ушли у такмичарску фазу, немају ритам утакмица, самим тим ни идеалну хемију. И то се на паркету осетило, против Црне Горе и Француске.

Анализирајући оба сусрета на турниру у Паризу, Грчка је показала доста пропуста у одбрани, те нешто бољу игру у нападу. Хелени су се можда и превише ослањали на квалитет Ника Калатеса. Коме, треба бити реалан, недостају утакмице високог ритма. Истина, у одсуству НБА звезде Јаниса Адетокунба плејмејкер Панатинаикоса чини срж овог тима, мозак целе операције заједно са Костасом Слукасом и Јоргосом Принтезисом, али влада утисак да је екипа очекивала много више од искусног организатора.

У мечу против Црне Горе по један поен и асистенција, уз нешто бољи учинак када је на супротној страни била Француска - четири коша и пет завршних додавања. Лош изглед Грчке полазио је управо од Калатеса, а остали то нису успели да надоместе. Калатесове играчке квалитете селектор познаје из прве руке, јер је управо он инсистирао на његовом довођењу лета 2015. године, 

Одбрамбено, Грчка није изгледала добро. У обе утакмице недостајао је моменат тимске повезаности, кохезије. Стране помоћи нису добро функционисале, комуникација је самим тим била слабија. То је посебно експлоатисала комбинована екипа Француске, убацивши чак 36 поена из рекета, а селектору Скуртопулосузасметало је и то што је чак 16 кошева примљено након офанзивног скока противника. Триколори су у том дуелу потпуно надскочили Грчку (41-25), уз чак дванаест офанзивних скокова, наспрам само пет Хелена. Ни шут није служио Грчку претерано, али то и не треба да чуди гледајући доба године и недостатак правих утакмица.

Ипак, обе контроле стручни штаб Грчке искористио је како би испробао неке нове ствари. Пре свега Скуртопулос је доста филозофирао и миксовао петорке без класичних центара. Дакле, без Папајаниса и Бурусиса на паркету. Лажне петице били су капитен Паока Вангелис Маргаритис и Константинос Митоглу, кога је Александар Ђорђевић вече уочи поласка на Крит апострофирао као играча на кога треба обратити пажњу. Истина, селектор Скуртопулос је на крају одлучио да Маргаритиса не пријави за меч против Србије. 

Заједно са Маргаритисом и Митоглуом петорке су углавном комбиноване са Слукасом, Калатесом Папапетруом, Папаниколауом, Принтезисом и Василопулосом. Сада ће Грчка имати и важан фактор присуства Јоргоса Принтезиса. Његово искуство, квалитет и невероватна храброст хранила је Грчку претходних година. Мада, већ је у позним годинама и његова репрезентативна каријера је на заласку. Његови изливи незадовољства због времена које је екипа добила за припреме, недостатка хемије и такмичарског ритма мало су пробудили екипу, мада је питање колико ће то бити довољно уочи меча против Србије. 

Диригент грчког тима је током припрема очигледно размишљао и о будућности без прекаљеног Јаниса Бурусиса, кога није уврстио у тим за меч против Француске. Тако је Скуртопулос дао већи простор Папајанису, момку који је пројектован да буде следећи велики центар грчког националног тима после Бурусиса. 

Папајанис је сада на великој прекретници. Напустио је НБА, стигао у Грчку, потписао за Панатинаикос и сада прво мора да зацементира своје место у редовима атинског великана, пре него што преузме репрезентативну штафету од Бурусиса. Очекивања од овог момка варирају, али је углавном виђен као носилац центарске позиције у будућности. Што, опет, доноси своју проблематику.

Када је био на паркету Папајанис је нападачки изгледао солидно и заједно са Принтезисом, Митоглуом и Бурусисом практично једини пружао нека решења у и око рекета. Одбрамбено, пак, био је ван такмичарске зоне и то је Грчку учинило рањивом у непосредној близини коша. Ни Бурусис није показао много тога, али треба разумети његове године и чињеницу да су пред њим последње утакмице у дресу националног тима. Светски куп у Кини биће му опроштајни од грчког дреса.

Велика енигма овог тима је - Тајлер Дорси. Момак који је уз Адетокунба и Папајаниса означен као будућност грчке репрезентативне кошарке деловао је као да мислима није на овој планети и то је доста забринуло стручни штаб. У овом тренутку бек Атланте не делује као неко ко би могао да допринесе бољој игри Грчке и није на истој таласној дужини са остатком екипе. Разлог томе може се наћи у чињеници да Дорсиније био у државном тиму пуну годину. И поред тога селектор Скуртопулос и даље јако верује у њега и сматра да ће се форсирање момка рођеног у Пасадени исплатити једног дана. Баш као и Папајаниса, које је Скуртопулос гурао у ватру како би осетили важност репрезентације и припадности систему.

У мору ствари које треба поправити, Грчка је успела да извуче и неке позитивне елементе. Пре свега - Јанулиса Ларенцакиса. Бек Аека је добро искористио своје минуте против Француске и кроз досадашње квалификације показао да би могао да буде интересантна фигура у репрезентацији и опасност из другог плана. Не треба заборавити да је уз Бурусиса, Василопулоса и Маргаритиса, одиграо све досадашње утакмице у квалификацијама и бележио је близу десет поена, три скока и нешто више од једне асистенције. И Ларенцакис је, баш као и Маргаритис, због тренутне конкуренције испао из састава.

Своје време је током квалификација и припрема добро потрошио и Панајотис Василопулос, који је прошао завршну филтрацију пред меч. Јако искусан крилни центар, са много утакмица у ногама и озбиљних играчких година - 34. Василопулос је био трећи стрелац Грчке у досадашњим квалификацијама са близу 12 поена и показао се као врло квалитетно решење у одсуству неких стандарднијих имена. Сада ће ту позицију делити са Митоглуом, Принтезисом и Адетокунбом. Оно што је за Грчку најбитније у овом тренутку - евентуални пораз од Србије не би упалио црвену лампицу. Процене су да су само две победе потребне за пролаз даље, јер је Грчка из прве фазе однела свих шест рецки. Зато је вероватно селектор одлучио да за ову фазу квалификација проба неке нове ствари.

На крају - о изостанку Јаниса Адетокунба. Грчка поново неће на делу видети свог најбољег играча и једну од првих звезда НБА. Осим чињенице да ће се Адетокунбо појавити тек наредног лета, донекле разум мути и то што Грчка још није искористила Адетокунба као суперзвезду, каква и јесте. На Мундобаскету 2014. тек је почео свој репрезентативни успон. Наредне године, у Немачкој и Француској није успео да се пробије, као ни на квалификационом турниру за Олимпијске игре. Прошле године је у Истанбулу имао најбољу шансу да се покаже у правом светлу, али га није било. Зато постоји одређена прича да би у наредним месецима требало да се разради стратегија којом ће се игра Хелена надаље подредити Адетокунбу. Али, разговори тек предстоје.

Што се утакмице на Криту тиче - Србија има одличну позицију да настави серију победа, која сада стоји на коти четири, а навијачима остаје нада да би могла да се понови реприза оне осмине финала са Мундобаскета у Шпанији. Тада је Грчка добила лекцију од које се још није опоравила...

Извор: Б92/моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар