Шта нам је донијела прва рунда ЛН: Моћни Шпанци, лидер Косово*!
Иза нас је прва "рунда" новоформираног УЕФА такмичења Лиге нација коју су обележили Шпанија, БиХ и тзв. Косово, те нове традиционална прича у вези са Србијом.
Фудбал 12.09.2018 | 23:40У Лиги Б су се истакли Украјина и БиХ, интересантан је трилинг Русија, Шведска и Турска, док је Кристијан Ериксен "почистио" Гарета Бејла.
У Лиги Ц максимални су Бугари и Финци, док ће с нестрпљењем очекујемо октобар и гостовање Србије код Црне Горе.
У Лиги Д осим историјске победе Косова*, постојање такмичења славе Грузија, Луксембург и Македонија.
Лига А
Прво име протеклог репрезентативног термина је без сумње била репрезентација Шпаније која је забележила две победе у изузетно снажној групи са Енглеском и Хрватском.
И то какве победе. Луис Енрике је на импресиван начин почео своју еру на клупи "Црвене фурије", јер су Шпанци прво преокренули против Енглеза на годинама неосвојивом Вемблију на 2:1, а онда понизили вицешампиона света Хрватску са 6:0.
"Без обизира на резултат, одушевљен сам оним што сам видео у ових десет дана. Када сам чуо како скандирају моје има осетио сам огроман понос, али су играчи ти који су то заслужили. Ценим у сваком случају. И даље постоје ствари које морамо да унапредимо, све може да се промени у једном дану. Нисам један од оних који преувеличавају победе или су мученици у поразима", рекао је Енрике.
Шампион света Француска је наставила традицију по којој освајач Мундијала не победи у првом мечу после тријумфа на СП, ремизирала је са Француском на премијери Лиге нација, али је поправила утисак победом над Холандијом.
У центру пажње био је нападач Челсија Оливије Жиру који је спектакуларним евроголом окочао голгетерски пост који је трајао седам утакмица и престигао легендарног Зинедина Зидана на вечној листи стрелаца француског националног тима.
У међувремену, Роберто Манчини није на најбољи начин почео своју еру на клупи репрезентације Италије која је показала да дебакл у квалификацијама за Мундијал 2018. није био случајност.
Реми са Пољском и пораз у Португалији су само повећали кризу "Азура" чије навијаче без сумње очекује још један стресан циклус.
Лига А
Група 1
Француска – Холандија 2:1 (1:0)
Мбапе 14, Жиру 75 – Бабел 67
Немачка – Француска 0:0
Табела:
1. Француска 2 1 1 0 2:1 4
2. Немачка 1 0 1 0 0:0 1
3. Холандија 1 0 0 1 1:2 0
Група 2
Швајцарска – Исланд 6:0 (2:0)
Зубер 13, Закарија 23, Шаћири 53, Сеферовић 67, Ајети 71, Мехмеди 82
Исланд – Белгија 0:3 (0:2)
Азар 29п, Лукаку 31, 81
Табела:
1. Швајцарска 1 1 0 0 6:0 3
2. Белгија 1 1 0 0 3:0 3
3. Исланд 2 0 0 2 0:9 0
Група 3
Италија – Пољска 1:1 (0:1)
Жоржињо 78п – Зјелински 40
Португалија – Италија 1:0 (0:0)
А. Силва 48
Табела:
1. Португалија 1 1 0 0 1:0 3
2. Пољска 1 0 1 0 1:1 1
3. Италија 2 0 1 1 1:2 1
Група 4
Енглеска – Шпанија 1:2 (1:2)
Рашфорд 11 – Саул 13, Родриго 32
Шпанија – Хрватска 6:0 (3:0)
Саул 24, Асенсио 33, Калинић 35 аг, Родриго 49, Рамос 57, Иско 70
Табела:
1. Шпанија 2 2 0 0 8:1 6
2. Енглеска 1 0 0 1 1:2 0
3. Хрватска 1 0 0 1 0:6 0
Лига Б
У Лиги Б најбољи утисак су оставили Украјинци и БиХ са по две идентичне победе, 2:1 у првом сусрету у гостима и минималац код куће у другом колу.
Тим Андрија Шевченка је помало неочекивано освојио максималних шест бодова у окршају са "Чехословацима" и најавио пласман у виши ранг.
У сличној позицији су и "Змајеви" иако екипа Роберта Просинечког није блистала у Северној Ирској, а ни против Аустрије. Међутим, из Белфаста и Зенице се броје победе, а то је најважније.
Занимљив наставак такмичења нас очекује у Групи 2, где по три бода имају Руси и Турци, док су Швеђани на нули. А водили су 2:0 против Турака, на свом терену.
Неизвесно ће бити и у Групи 4 где су прво Велшани декласирали Републику Ирску, а онда је њих "почистио" Кристијан Ериксен и Данска.
Група 1
Чешка – Украјина 1:2 (1:1)
Шик 4 – Конопљанка 45+1, Зинченко 90+3
Украјина – Словачка 1:0 (0:0)
Јармоленко 80п
Табела:
1. Украјина 2 2 0 0 3:1 6
2. Чешка 1 0 0 1 1:2 0
3. Словачка 1 0 0 1 0:1 0
Група 2
Турска – Русија 1:2 (1:1)
Азиз 41 – Черишев 16, Дзијуба 49
Шведска – Турска 2:3 (1:0)
Телин 35, Класон 49 – Чалханоглу 51, Акбаба 88, 90+2
Табела:
1. Русија 1 1 0 0 2:1 3
2. Турска 2 1 0 1 4:4 3
3. Шведска 1 0 0 1 2:3 0
Група 3
Северна Ирска – БиХ 1:2 (0:1)
Григ 90+3 – Дуљевић 36, Шарић 64
БиХ – Аустрија 1:0 (0:0)
Џеко 78
Табела:
1. БиХ 2 2 0 0 3:1 6
2. С. Ирска 1 0 0 1 1:2
3. Аустрија 1 0 0 1 0:1 0
Група 4
Велс – Република Ирска 4:1 (3:0)
Лоренс 6, Бејл 18, Ремзи 37, Робертс 55 – Вилијамс 66
Данска – Велс 2:0 (1:0)
Ериксен 32, 64п
Табела:
1. Данска 1 1 0 0 2:0 3
2. Велс 2 1 0 1 4:3 3
3. Р. Ирска 1 0 0 1 1:4 0
Лига Ц
Што се тиче Лиге Ц у којој наступа наша Србија, ништа се није променило код "Орлова". Опет се проблеми гурају под тепих, преко медија и друштвених мрежа "ратују" незадовољни играчи и непотребно "затворени" ФСС, док се екипа мучи против осредњих противника.
Четири бода из два меча није лош скор, али није ни потпуно задовољавајући, јер Литванија и Румунија нису екипе које смеју да нам праве проблеме.
Тим више што је напад добро функционисао и Александар Митровић био изузетно расположен, посебно против Румуна којима је дао сјајна два гола, један захваљујући сналажљивости, други захваљујући класи.
На крају с нестрпљењем очекујемо 11. октобар када је на програму братски дерби и судар српских "Орлова" са црногорским "Соколима" у Подгорици, у мечу који би лако могао да трасира пут ка Лиги Б и Европском првенству.
Што се тиче осталих група, Тему Пуки је донео два минималца Финској, а максималан учинак имају и Бугари.
Група 1
Албанија – Израел 1:0 (0:0)
Џака 55
Шкотска – Албанија 2:0 (0:0)
Ђимсити 47аг, Нејсмит 68
Табела:
1. Шкотска 1 1 0 0 2:0 3
2. Албанија 2 1 0 1 1:2 3
3. Израел 1 0 0 1 0:1 0
Група 2
Финска – Мађарска 1:0 (1:0)
Пуки 7
Естонија – Грчка 0:1 (0:1)
Фортунис 14
Финска – Естонија 1:0 (1:0)
Пуки 12
Мађарска – Грчка 2:1 (2:1)
Салаи 15, Клајнхајслер 43 – Манолас 18
Табела:
1. Финска 2 2 0 0 2:0 6
2. Мађарска 2 1 0 1 2:2 3
3. Грчка 2 1 0 1 2:2 3
4. Естонија 2 0 0 2 0:2 0
Група 3
Словенија – Бугарска 1:2 (1:1)
Зајц 40 – Крајев 3, 59
Норвешка – Кипар 2:0 (2:0)
Јохансен 21, 42
Бугарска – Норвешка 1:0 (0:0)
Васиљев 59
Кипар – Словенија 2:1 (0:0)
Сотирију 69, Стојановић 89аг – Берић 54
Табела:
1. Бугарска 2 2 0 0 3:1 6
2. Норвешка 2 1 0 1 2:1 3
3. Кипар 2 1 0 1 2:3 3
4. Словенија 2 0 0 2 2:4 0
Група 4
Литванија – Србија 0:1 (0:1)
Тадић 38п
Румунија – Црна Гора 0:0
Црна Гора – Литванија 2:0 (2:0)
Савић 34пн, Јанковић 35
Србија – Румунија 2:2 (1:0)
Митровић 26, 63 – Станчију 48п, Тукудеан 68
Табела:
1. Црна Гора 2 1 1 0 2:0 4
2. Србија 2 1 1 0 3:2 4
3. Румунија 2 0 2 0 2:2 2
4. Литванија 2 0 0 2 0:3 0
Лига Д
На крају, они на "дну". Репрезентације због којих је донекле и основана Лига нација како "велике" репрезентације попут Немачке, Шпаније, Енглеске и сличних не би губиле време у Андори, Сан Марину, Молдавији, Фарским Острвима.
У најнижој лиги је у центру пажње била селекција такозваног Косова које је забележили историјску прву победу у такмичарским утакмицама и засело на чело групе испред Фарана, Азербејџана и Малте.
Максималан скор после прве "рунд" имају наше комшије Македонци, те Грузија и Луксембург, а с обзиром да су ове селекције ретко у историји имале сличне учинке, нема сумње да су можда и најзадовољније покретањем Лиге нација.
Следећи репрезентативни термин је врло близу, са само месец дана, треће коло је на програму 11-13. октобра, а четврто 15-16.
Група 1
Казахстан – Грузија 0:2 (0:0)
Чакветадзе 69, Мали 74 аг
Летонија – Андора 0:0
Грузија – Летонија 1:0 (0:0)
Окријашвили 77п
Андора – Казахстан 1:1 (0:0)
Алаез 86 – Логвиненко 68
Табела:
1. Грузија 2 2 0 0 3:0 6
2. Андора 2 0 2 0 1:1 2
3. Летонија 2 0 1 1 0:1 1
4. Казахстан 2 0 1 1 1:3 1
Група 2
Белорусија – Сан Марино 5:0 (2:0)
Стасевич 4, Драгун 26, 87, Сарока 67п, Ковалев 90+1
Луксембург – Молдавија 4:0 (1:0)
Малже 34, Тил 60, Синани 75, Мартинс 83
Молдавија – Белорусија 0:0
Сан Марино – Луксембург 0:3 (0:2)
Шано 9, Јоаким 45+1, Синани 52
Табела:
1. Луксембург 2 2 0 0 7:0 6
2. Белорусија 2 1 1 0 5:0 4
3. Молдавија 2 0 1 1 0:4 1
4. Сан Марино 2 0 0 2 0:8 0
Група 3:
Азербејџан – Косово 0:0
Фарска Острва – Малта 3:1 (2:1)
Едмундсон 31, Јенсен 38, Хансон 52 – Мифсуд 42
Косово – Фарска Острва 2:0 (0:0)
Зенели 50, Нухију 55
Малта – Азербејџан 1:1 (1:1)
Ађус 10п – Калилзаде 26
Табела:
1. Косово 2 1 1 0 2:0 4
2. Ф. Острва 2 1 0 1 3:3 3
3. Азербејџан 2 0 2 0 1:1 2
4. Малта 2 0 1 1 2:4 1
Група 4
Јерменија – Лихтенштајн 2:1 (1:1)
Пицели 30, Берсеђан 76 – Волфингер 33
Гибралтар – Македонија 0:2 (0:2)
Тричковски 19, Алиоски 35
Македонија – Јерменија 2:0 (1:0)
Алиоски 14п, Пандев 59
Лихтенштајн – Гибралтар 2:0 (1:0)
Салановић 32, Визер 72
Табела:
1. Македонија 2 2 0 0 4:0 6
2. Јерменија 2 1 0 1 2:3 3
3. Лихтенштајн 2 1 0 1 3:2 3
4. Гибралтар 2 0 0 2 0:4 0
Коментари / 0
Оставите коментар